Що треба знати і вміти медійникам, аби під час обстрілів чи бомбардування допомогти, у разі потреби, самим собі і тим, хто постраждав – про це йшлося на тренінгу, організованому Запорізьким Центром журналістської солідарності НСЖУ. Разом з тренерами медійники поновлювали раніше здобуті знання і практичні навички. Допомагала їм у цьому досвідчена тренерка Тетяна Школа.
– Інформації щодо захисту свого життя і здоров’я ніколи не буває забагато! Особливо для журналістів, які в силу професії часто опиняються у зоні ризику. Тож треба вміти допомогти в разі потреби самим собі і людям, які потрапили під обстріли чи бомбардування. Саме тому на ваше прохання ми постійно проводимо для вас тренінги на різних локаціях, щоб ви могли опанувати знання та вміння з надання першої допомоги в екстремальних умовах. Бо, щоб навчитися цьому, одного-двох занять мало, – зазначив тренер-інструктор Запорізької обласної організації Червоного Хреста України Сергій Сметанкін.
Журналісти отримали від тренерів низку рекомендацій.
Алгоритм дій надання першої допомоги
Переконатися у відсутності небезпеки.
- Провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості та дихання.
- Викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.
- Якщо кровотечі немає:
- одягнути рукавички;
- підняти кінцівку;
- накласти на рану чисту, стерильну серветку та бинтову пов’язку.
4. Якщо кровотеча артеріальна:
- накласти на рану чисту, стерильну серветку та натиснути безпосередньо на рану;
- підняти кінцівку;
- якщо кровотеча не зупинена, накласти на рану пов’язку, що тисне, та при можливості одночасно притиснути артерію на відстані;
- якщо кровотеча не зупинена, накласти джгут.
5. Якщо кровотеча венозна:
- накласти на рану чисту, стерильну серветку та здійснити тиск безпосередньо на рану;
- підняти кінцівку;
- якщо кровотеча не зупинена, накласти на рану пов’язку;
- покласти постраждалого на спину з ногами, піднятими трохи вище рівня серця;
- вкрити постраждалого покривалом;
- якщо людину затиснуло важкими уламками, ні в якому разі не звільняйте її, доки не накладете джгут чи турнікет вище місця утиснення.
Якщо дихання немає, розпочати серцево-легеневу реанімацію:
- виконати 30 натискань на грудну клітку глибиною не менше 5 см (не більше 6 см), з частотою 100 натискань (не більше 120) за хвилину;
- виконати 2 вдихи з використанням маски-клапану, дихальної маски, тощо. При відсутності захисних засобів можна не виконувати штучне дихання, а проводити тільки натискання на грудну клітку. Виконання двох вдихів повинно тривати не більше 5 секунд;
- поперемінно повторювати попередні два пункти до приїзду швидкої.
Важливо змінювати особу, що проводить натиснення на грудну клітку, кожні 2 хвилини.
–Як зберегти та врятувати життя, зупинити кровотечу, які бувають види кровотечі і на який час накладається турнікет, чи можна його знімати, чи можна одразу звільняти постраждалу людину, частина тіла якої виявилася затиснутою будівельною конструкцією, як правильно оцінити стан потерпілого, щоб надати першу допомогу – про це ми дізналися на практичній частині тренінгу. За одне заняття всьому цьому неможливо навчитися. Тому тренінги з надання першої медичної допомоги проводяться у нас в Центрі постійно, для мене це особливо важливо, бо я виїжджаю як журналіст на прифронтові території. На цьому тренінгу я навіть виконував роль об’єкта надання допомоги потерпілому, якого затисло уламком стіни, – говорить телеоператор Сергій Мельник, якому в ЦЖС допомогли одержати акредитацію для роботи на лінії фронту.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової
Дискусія з цього приводу: