Про непоодинокі факти утримання вітчизняних медійників у російському полоні, специфіку їхньої роботи на окупованих територіях і прифронтовій зоні та журналістську солідарність, яка допомагає залишатись у професії йшлося під час робочої зустрічі працівників Центру з відомим українським журналістом-розслідувачем, колишнім бранцем російського полону Олегом Батуріним. Медійник, родом із тимчасово окупованої Каховки на Херсонщині, в період повномасштабної війни замешкав з родиною в Івано-Франківську. До розмови також долучились івано-франківські журналісти та студенти-магістри профільної кафедри Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.
–Наше спілкування, можливість поговорити про те, що тобі болить, чи, зрештою, навіть просто зустрітись і поспілкуватися – це дає потужну психологічну розрядку. Під час війни, на моє переконання, це дуже допомагає багатьом людям, не лише тим, хто пережив якийсь дуже травматичний період. Ми всі травмовані війною і живемо в постійному стресі. Тож можливість зустрітися з тими, кому ти довіряєш, і поспілкуватися, є необхідністю для багатьох із нас. І тут, у Центрі журналістської солідарності, серед колег, я це також відчуваю, – зазначив Олег Батурін.
Херсонський журналіст розповів колегам, як через свою журналістську діяльність опинився в полоні окупантів та через які випробування довелося пройти у застінках неволі. Він закликав усю медійну спільноту публічно розповідати, зокрема, про такі непоодинокі факти викрадення наших колег і утримання їх у полоні. За верифікованими даними НСЖУ, на початок поточного року в російському полоні перебуває як мінімум 30 цивільних працівників медіа.
![«Журналісти можуть зробити дуже багато, аби наблизити момент звільнення з російського полону наших колег», – Олег Батурін, журналіст-розслідувач із Херсонщини 18 «Журналісти можуть зробити дуже багато, аби наблизити момент звільнення з російського полону наших колег», – Олег Батурін, журналіст-розслідувач із Херсонщини 1](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/if-baturin2-1024x663.jpg)
–Журналісти своєю працею можуть зробити дуже багато, аби допомогти звільнити колег із полону окупантів: писати про це, публікувати на всіх своїх майданчиках, де вони працюють. Ми не можемо брати безпосередньо участь у якихось перемовинах, ми не можемо вплинути фізично на наших ворогів, але ми можемо своєю повсякденною роботою наблизити той момент, коли наших медійників відпустять із полону і коли росіяни понесуть покарання за свої злочини. Ми можемо на це впливати своєю працею, своїм словом, – закликав Олег Батурін.
Координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності Вікторія Плахта пригадала свою першу хвилюючу зустріч із херсонським колегою, яка відбулась у Львові. Саме після звільнення з полону Олегові з сім’єю вдалося виїхати з рідної окупованої Каховки і переїхати на тимчасове проживання на захід України.
–У квітні 2022 року під час зустрічі у Львівському Центрі журналістської солідарності ми з колегами із хвилюванням слухали вашу розповідь про те, що Вам довелося пережити. Ваша відданість професії заслуговує на високу повагу. З приємністю раді з вами співпрацювати у нашому Центрі, проводити спільні зустрічі, тематичні заходи. Впевнена, що разом ми зробимо ще багато добрих справ задля розвитку нашої вітчизняної журналістики», – зазначила Вікторія Плахта, звертаючись до Олега Батуріна.
У контексті співпраці та журналістської солідарності учасники зустрічі обговорили проведення низки заходів на базі Івано-Франківського ЦЖС. Зокрема, вже наступного місяця Олег Батурін проведе тематичні тренінгові заняття для студентів профільних кафедр університетів Івано-Франківська. Також незабаром на сторінках Івано-Франківської обласної спілки журналістів та Школи журналістики у мережі ФБ буде опубліковано розлоге інтерв’ю з журналістом Олегом Батуріним.
ДОВІДКА. В Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності майже щодня відбуваються зустрічі, дружні розмови, тематичні заходи та різноманітні ініціативи, спрямовані, передусім, на різнобічну підтримку медійників у професії.
![«Журналісти можуть зробити дуже багато, аби наблизити момент звільнення з російського полону наших колег», – Олег Батурін, журналіст-розслідувач із Херсонщини 19 «Журналісти можуть зробити дуже багато, аби наблизити момент звільнення з російського полону наших колег», – Олег Батурін, журналіст-розслідувач із Херсонщини 2](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/if-baturin3-1024x730.jpg)
![«Журналісти можуть зробити дуже багато, аби наблизити момент звільнення з російського полону наших колег», – Олег Батурін, журналіст-розслідувач із Херсонщини 20 «Журналісти можуть зробити дуже багато, аби наблизити момент звільнення з російського полону наших колег», – Олег Батурін, журналіст-розслідувач із Херсонщини 3](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/if-baturin4-1024x768.jpg)
![«Журналісти можуть зробити дуже багато, аби наблизити момент звільнення з російського полону наших колег», – Олег Батурін, журналіст-розслідувач із Херсонщини 21 «Журналісти можуть зробити дуже багато, аби наблизити момент звільнення з російського полону наших колег», – Олег Батурін, журналіст-розслідувач із Херсонщини 4](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/if-baturin5-1024x768.jpg)
Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності
Дискусія з цього приводу: