Про журналістські стандарти, про їх деформацію у час війни йшлося під час зустрічі студентів-третьокурсників факультету журналістики Львівського національного університету з журналісткою Суспільного Роксоланою Бабій. Зустріч відбулась за сприяння об’єднаного Західноукраїнського центру журналістської солідарності НСЖУ. Під час зустрічі зазначалося, що нині чимало журналістських стандартів набули дещо інших форм, видозмінились. Вони не стали іншими, але війна внесла у них свої корективи.
Щодо точності та оперативності – Роксолана Бабій зазначила, що потрібно дуже ретельно перевіряти усю інформацію, навіть якщо це займе більше часу, не поширювати того, у чому не впевнені. Також, зауважила, що дуже часто сьогодні оперативність відходить на інший план, бо є речі, про які писати чи знімати саме зараз не можна, адже це може зашкодити. Безпека як цивільних, так і військових є найважливішою, тож журналісти повинні це розуміти.
Матеріали потрібно публікувати вчасно, але разом із тим журналісти мають бути впевнені у тому, про що розповідають.
Окрім цього, йшлося про етику висвітлення трагічних подій. Майбутні медійники дізналися, як робити матеріали з місця прильотів та спілкуватися з постраждалими.
Також, йшлося про повноту інформації. Роксолана Бабій порадила за можливості й у складних випадках намагатися брати коментар у незалежного експерта. Під час війни особливо потрібні військові експерти різних спеціальностей, медики.
За кожен матеріал відповідає сам журналіст. За дотримання чи не дотримання стандартів журналістики теж. А головне завдання журналіста: не нашкодити.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Аліна Штемпель