Ментор проекту «Стимул для незалежної журналістики в регіонах України» Русланас Ірзікявічус (Литва) вважає, що його учасники мають шанс не лише здобути нові знання і навички роботи в команді, а й створити власний бренд, який допоможе залишитись у професії і розвиватися разом із суспільством. Про це він сказав під час практичного вебінару з медіа-права, який провела Національна спілка журналістів України на платформі Зум та став можливим за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні.
«Мені дуже хотілося б побувати в Києві й потиснути руку особисто кожному з вас. Востаннє я був в Україні в листопаді 1989 року, це було в Криму», – каже Русланас Ірзікявічюс.
Він народився і виріс у Литві, в невеличкому містечку на кордоні з Латвією. Там я закінчив школу і через декілька років поїхав до Великобританії, у 1994 році. Рік жив у Лондоні, потім переїхав до Шотландії і закінчив Единбурзький університет. У 2002 році повернувся до Литви. Перша його робота в Литві була в Британському посольстві. За чотири роки він перейшов до посольства Швеції, де пропрацював шість років.
«У 2009 році я заснував свій перший сайт «Трибуна Литви», і так почалась моя мандрівка журналістикою та інтернетом. У 2014 році я відкрив англійську секцію найбільшого литовського порталу DELFI, а в 2019 році – англійську секцію в найбільшому порталі «15 хвилин». Я також маю декілька інформаційних бюлетенів англійською мовою. Це моя ніша, моя специфіка», – зазначає Русланас.
«Я читав усі ваші анкети й хочу сказати, що дивовижні теми, величезний журналістський досвід, і найголовніше – я побачив великий ентузіазм і віру в журналістику. Мені здається, ми всі розуміємо, що без вільних і об’єктивних ЗМІ не буде демократії.
Ландшафт ЗМІ дуже швидко змінюється в усьому вільному світі. Литва не виняток, Україна також. Із різних причин бізнес-модель ЗМІ ХХІ сторіччя більше не працює, і ми всі перебуваємо в пошуку нової бізнес-моделі. Традиційні конструкції руйнуються, з’являються нові. Слід визнати, що нові структури бізнес-моделі ЗМІ також надають журналістам безліч видів діяльності і можливостей. Журналіст стає центральною фігурою в моделі медіа-бізнесу. Я хотів би поділитися з вами своїм досвідом під час цього проекту.
Нам потрібно дивитись у майбутнє і якось вижити разом. Я хочу надихнути вас зрозуміти, що ви можете використовувати результати своєї роботи для створення власного журналістського бренду, який допоможе вам вижити у фінансовому відношенні і допоможе вам працювати на своїй улюбленій роботі.
Я також бачу свою місію, аби передати свій досвід використання інструментів, які є на Заході. Ці інструменти вам також допоможуть вижити як журналістам. Є приказка: «Дійте локально, але мисліть глобально», і ми над цим також будемо працювати.
Було б добре тримати всі яйця в одному кошику. Якщо є можливість використовувати всі інструменти, які зараз існують в інтернеті, щоб не просто робити свою роботу, а щоб про неї знали. На Заході є тренд, що робота журналіста, який пише свою роботу, не закінчується. Він має бути дуже активним, аби представити свою роботу по своїм каналам суспільства. В цьому й полягає можливість, що, створюючи такі канали, цей журналіст може зрости в очах інших людей і суспільства в цілому. Так-от, треба ці канали створювати, продавати свою роботу не лише редактору, а й суспільству також.
Я можу спробувати зв’язатися з вашими колегами в Литві, щоб ви могли поділитись інформацією, можливо, використати в роботі деякі факти та литовський досвід.
Існує також велика мережа демократичних ініціатив, які можуть запропонувати широкий спектр корисних інструментів для вашої місцевої роботи.
Ми всі знаємо, що людство вступає в еру вічного навчання. Ми повинні навчатися щодня, хоча для журналістів це не новина. Я хочу принести в цей проект власний професійний і життєвий досвід, але не збираюся нічому навчати. Я також буду навчатися на цьому проекті, я буду навчатися з вами, ми будемо навчатися разом. Сподіваюся, цей проект об’єднає нас усіх в одну команду, тому що я думаю, одна з цілей цього проекту – показати, наскільки важливо працювати в команді, поділитися своїм досвідом, ресурсами, знаннями та контактами.
Сподіваюся, що по завершенню проекту ми зрозуміємо, що це дуже, дуже важливо. Дуже чекаю на спілкування з вами, нових спільних ідей, відмінних результатів і дружби», – зазначив у своєму виступі Русланас Ірзікявічюс.
Нагадаємо, НСЖУ разом з партнерами з Литви запустила великий проект для регіональних журналістів-розслідувачів. За словами голови Національнії спілки журналістів Сергія Томіленка, це буде презентація в Європі достойної української журналістики.