Як вдалося зберегти роботу ЗМІ, виїхавши із небезпечних регіонів, як медійники евакуювалися із захоплених міст та як їх підтримали колеги – про це та інше ішлося під час зустрічі у Центрі журналістської солідарності, що діє на базі обласного осередку Національної спілки журналістів України.
«Всі ми пам’ятаємо перші тижні широкомасштабного російського вторгнення, коли великі потоки людей переміщувалися на захід. Рятувалися від війни і журналісти. Виривалися під обстрілами почасти без грошей і необхідних речей, без жодної уяви, де можна зупинитися. Ми допомагали колегам на шляху евакуації пройти блокпости, шукали машини, буси, якими вони могли виїхати в безпечне місце, – розповідає перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ. – Тому в НСЖУ виникла ідея створити Центри журналістської солідарності для підтримки журналістів-переселенців, усіх медійників у час війни, у тому числі тих, хто працює в зонах бойових дій або на тимчасово захоплених агресором територіях. Реалізували її за сприяння міжнародних партнерів. Відгукнулися колеги з усього світу».
Так профспілка друкованих видань Греції надала для чернівецького Центру журналістської солідарності комп’ютери і ноутбуки. Завдяки цьому редакція місцевої газети «Погляд» облаштувала у себе для журналістів-переселенців робочі місця.
«Колеги тут можуть повноцінно працювати», – зазначає головний редактор «Погляду», керівник обласного осередку НСЖУ Володимир Бобер, який очолює чернівецький Центр журналістської солідарності.
Такі центри також діють у Львові і Івано-Франківську. Вже майже сто працівників ЗМІ отримали через них психологічну, матеріальну, фінансову підтримку.
«Головне, що завдяки підтримці колег з НСЖУ і міжнародних медійних спілок ми маємо можливість не зупиняти ні на день свої медіа ресурси, вести далі професійну діяльність, а отже надавати читачам правдиву інформацію, якої вони зараз особливо потребують», – розповідає журналістка з Харкова Галина Половик, редактор інтернет видання «Місто Х».
Із Чернівців продовжує працювати і колектив інтернет-порталу 6262.com.ua зі Слов’янська. Команда наповнює сайт новинами з життя свого прифронтового міста, а також взяла на себе місію організаційно допомагати тим, хто вирішив евакуюватися чи залишається в охопленому війною Слов’янську.
«Довіра до українських ЗМІ зростає», – кажуть журналісти видання.
Головний редактор газети «Зоря» міста Лиман, що на Донеччині, Олександр Пасічник подякував місцевим ЗМІ за матеріали з розповідями про ситуацію в його рідному Донбасі. «Донбас був і залишиться українським», – підкреслив він.
У свою чергу присутні на зустрічі керівники провідних буковинських ЗМІ – головний редактор газети «Час» Петро Кобевко, директорка чернівецької телерадіокрмпанії АСС Оксана Данилюк, директор ТРК «ТВА» Вадим Пелех запросили колег до себе в редакції.
«Ми готові організувати для вас знімальні групи, надати усі потрібні технічні засоби для написання статей, створення звукових і відеодоріжок, опрацювання відзнятого матеріалу», – каже Оксана Данилюк.
Поділилися своїм досвідом евакуації із Маріуполя і журналістка Світлана Обедінська та її сини – Дмитро і Олександр Кузьмінський.
«Кілька тижнів я не знала, що з моїми дітьми, чи вдалося їм вирватися з захопленого ворогом Маріуполя. Врешті, ми зустрілися в Чернівцях, і це просто диво», – розповідає Світлана Обедінська.
«Ми з братом справді дивом пройшли через 60 ворожих блокпостів. Рашисти і ті, що прийшли з ними вбивати українців, вишукували журналістів з такою ж ненавистю, як бійців «Азова», – розповідає Олександр Кузьмінський з маріупольської газети «Новий Азовсталець». Нагадаємо, що НСЖУ публікувала історію евакуації Дмитра Кузьмінського, оператора телеканалу «Україна».
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ зауважила, що безпека роботи медійників – пріоритет для Спілки.
«Через центри журналістської солідарності ми забезпечуємо наших колег, які висвітлюють війну, працюють в гарячих точках, в прифронтових зонах і на окупованих територіях, необхідними засобами захисту – бронежилетами, касками, прес картами, тактичними аптечками. Проводимо онлайн тренінги з безпеки журналістів. Випустили спеціальний посібник, де узагальнено досвід наших колег з усього світу як долати екстремальні ситуації. Але найдієвіший наш захист – це наша журналістська солідарність, готовність у будь-яку хвилину прийти один одному на допомогу», – наголосила Ліна Кущ.
ДОВІДКОВО:
Звернутися до Центрів журналістської солідарності, які діють на базі обласних організацій НСЖУ в Івано-Франківську, Львові та Чернівцях, може будь-який працівник чи працівниця медіа, що виїхали з місця постійного проживання.
Для цього треба:
Заповнити анкету за посиланням: https://bit.ly/3JcQFhK
Написати на електронну адресу: [email protected]
Написати на гарячу лінію у будь-який месенджер за номером телефону +380681266674