Редактор харківського видання «Селянська газета», очільник Харківської облорганізації НСЖУ Олександр ГОЛУБ, який має 43-річний стаж роботи в друкованих засобах масової інформації, в ході організованої НСЖУ Всеукраїнської наради редакторів порушив проблему, що вже не перший рік турбує всіх колег-видавців. Йшлося про те, як одним коротким слівцем у профільному комітеті Верховної Ради України минулого скликання скасували встановлене законом 40-відсоткове обмеження тарифу за доставку.
Олександр ГОЛУБ каже:
– До середини 90-х років ніяких проблем з «Укрпоштою» не було, а потім «Укрпошта» почала активно натягати ковдру на себе: доходило до того, що доставка газет коштувала майже таку ж суму, як їх виготовлення і друк. Тоді в журналістському середовищі почався активний рух за те, щоб поставити перепону невиправданому підвищенню тарифів на доставку. Неочікувано для себе я став одним із авторів другої частини статті 9 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів».
Якось, у 2002 році, бідкаючись в кабінеті тодішнього голови НСЖУ Ігоря Лубченка про те, що вже немає ніяких можливостей оплачувати високі поштові тарифи, я заявив: «Давайте ж думати і щось робити!». Ігор Федорович тут же запропонував мені написати пропозиції і сказав, що в комітеті Верховної Ради з питань інформації підібралися прогресивні люди, з якими питання щодо тарифів можна буде вирішити. Тут же мої написані експромтом пропозиції були набрані на комп’ютері і передані в комітет Верховної Ради.
В комітеті текст трохи відредагували і включили в проєкт закону. Так у Законі «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» з’явився запропонований НСЖУ варіант другої частини Статті 9 «Розповсюдження інформаційної продукції». У другій частині цієї статті було чітко зазначено: «Тариф на оформлення передплати та доставку передплатникам друкованих засобів масової інформації повинен становити не більше 40 відсотків собівартості виготовлення одного примірника передплатного видання».
Ця стаття діяла до грудня 2014 року. А потім у Верховній Раді восьмого скликання, коли наш галузевий комітет очолювала Вікторія Сюмар, депутати внесли в цю статтю «малесеньку» поправку: вставили одне коротке слово – там, де було зазначено «…доставку передплатникам друкованих засобів масової інформації» додали – «державних». І після того виходить, замість сотень газет в Україні обмеженими 40 відсотками від вартості видання тарифами стали користуватися практично тільки дві газети – «Голос України» і «Урядовий кур’єр».
В умовах війни на сході країни це був удар нижче пояса по всіх друкованих засобах масової інформації України. І на кого спрацювали тоді члени комітету на чолі з Вікторію Сюмар, яка і нині залишається народним депутатом від «Європейської солідарності», – на Україну чи на Росію, залишається під знаком запитання.
Тому, користуючись участю в нашій Всеукраїнській нараді присутністю народних депутатів Микити Потураєва та Ірини Констанкевич, звертаюся до них з проханням знайти можливість вилучення отого єдиного слівця – «державних». Усі українські журналісти і передплатники будуть вам вдячні,бо вартість передплати друкованих видань не зростатиме.