Європейські міністри, відповідальні за питання медіа та інформаційного суспільства, досягли домовленості про низку пріоритетних дій, спрямованих на подолання найбільш гострих викликів свободі слова, включаючи погіршення ситуації з безпекою журналістів, а також вплив штучного інтелекту та широкого використання цифрових технологій у медійно-інформаційному середовищі на свободу вираження поглядів. По завершенні міністерської конференції Ради Європи, що відбулася 10-11 червня, міністри ухвали підсумкову декларацію і чотири резолюції. У цих документах визначено сфери, де у найближчі роки Рада Європи буде зосереджувати свої зусилля, спрямовані на захист свободи вираження поглядів: цифрові технології, безпека журналістів, зміни у медійно-інформаційному середовищі, вплив пандемії COVID-19 на свободу вираження поглядів.
Нагадавши, що акти насильства стосовно журналістів та інших працівників засобів масової інформації є посяганням на демократію, міністри зобов’язалися зробити цю проблему одним з політичних пріоритетів і висловили серйозне занепокоєння з приводу домінуючої безкарності за подібні вчинки. Вони запропонували Раді Європи підготувати для держав-членів керівні настанови з розробки національних планів дій із забезпечення безпеки журналістів та інших працівників медіа, а також, на додаток до інших заходів, провести на європейському рівні всеосяжну кампанію задля сприяння захисту журналістики і безпеці журналістів.
Міністри взяли на себе зобов’язання взаємодіяти з усіма учасникам процесу проєктування, розробки і впровадження цифрових технологій та інструментів штучного інтелекту для створення, модерації і поширення онлайн-контенту з метою розробки механізмів регулювання, в тому числі спільного – за допомогою, зокрема, юридично зобов’язуючих стандартів, коли це доречно – для забезпечення дотримання свободи слова. Крім того, вони взяли на себе зобов’язання створити необхідні нормативні умови для забезпечення того, щоб автоматизація процесів створення та поширення новинних матеріалів, у тому числі за допомогою таких інструментів, як обробка природної мови, робожурналістіка та алгоритмічні новинні стрічки, здійснювалася при повному дотриманні права на свободу вираження поглядів. Міністри закликали всіх учасників процесу приділяти більше уваги маргіналізованим групам, які структурно позбавлені можливості отримувати новини і до них може надходити менш різноманітна інформація.
У конференції міністрів, що була організована спільно Радою Європи та урядом Кіпру, взяли участь більше 40 міністрів і державних секретарів, а також понад 350 делегатів від національних урядів, міжнародних організацій, громадянського суспільства, засобів масової інформації та наукових кіл.
Джерело: Офіс Ради Європи в Україні
Як уже інформувала Національна спілка журналістів України, участь у міністерській конференції Ради Європи взяв генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутієррес, який закликав «політиків припинити підривати довіру до журналістів».