Досвідчені журналісти та студенти кафедри журналістики ЧНУ ім. Ю. Федьковича вчились напрацювати алгоритми для підвищення психологічної стійкості під час тренінгу для медійників «Психологічні практики для роботи з різними джерелами інформації», який організував Чернівецький офіс об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності НСЖУ.
–Психологічну стійкість можна розвинути, підтримувати й тренувати – це стосується як професійної журналістської роботи, так і всіх сфер повсякденного життя. Інформаційне навантаження та власні думки впливають на емоційний стан і якість життя, та розвинувши гнучке й адаптивне мислення, ми зможемо стати стійкішими у складних професійних ситуаціях, – наголосив під час тренінгу практикуючий психолог Андрій Ратушняк.
Щоденна праця журналіста під час війни (участь в публічних заходах, інтерв’ю, підготовка різножанрових матеріалів тощо) виснажують і психологічно, і фізично.
–Тут доцільно вести мову про певний стан захищеності психіки особистості від дії різноманітних інформаційних факторів, які перешкоджають або утруднюють соціальну поведінку, а також негативно впливають на ставлення до навколишнього світу і самого себе, – пояснює Андрій Ратушняк.
Виховання психологічної стійкості – це свого роду процес пошуку ресурсу. Він відкриває в нас самих нові можливості, нове бачення. Люди з високим рівнем психологічної стійкості можуть адаптуватися, переосмислювати, шукати резервний ресурс в собі або ж вміють спиратися на запропонований ресурс (наприклад, на підтримку близьких).
Психологічну стійкість можна і потрібно тренувати та вдосконалювати. Наприклад, створювати ефективні зв’язки, аби мати підтримку близьких, шукати можливості для самореалізації, піклуватися про себе та займатися тим, що подобається. Позаяк це допомагає дещо відійти від щоденного професійного навантаження.
Щоби впоратись з горою проблем, потрібно насамперед поділити цю «гору» на менші групи й розставити пріоритети.
Психологи радять:
- Намагатися підійти до проблем усвідомлено, без автоматизму. «Автоматичне» налаштування варто тимчасово перемкнути на «ручне керування». І не забувати про принцип енергоощадності.
- Виділити час на «інвентаризацію проблем» – запишіть їх для початку просто в суцільний перелік або на окремих картках.
- Визначте кілька напрямів сортування. Наприклад:
- невідкладні на сьогодні;
- дуже важливі, потребують уваги найближчим часом;
- важливі, але можуть почекати;
- ті, для вирішення яких можна попросити допомоги в інших;
- – ті, що можна викреслити або відкласти на необмежений час.
4. На основі впорядкування застосувати планування на день, тиждень тощо – які проблеми є пріоритетними, скільки часу потрібно виділити на їхнє розв’язання, в якій послідовності до них братися, коли й у кого попросити допомоги.
5. Зробіть списки наочними й зручними в користуванні (телефон, записник, стікери на стіні) та всі нові надходження труднощів, проблем і життєвих завдань сортуйте одразу до наявних списків-«кошиків».
– Ця техніка допомагає економно й мудро використовувати час та енергію. Дуже важливо використовувати записи: коли переносимо проблему на папір (чи записуємо в комп’ютері), ми можемо бачити її ясніше зі сторони, звільняючи простір «у голові» для зосередження лише над тим, над чим зараз працюємо, – радить Андрій Ратушняк.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС
Дискусія з цього приводу: