У коворкінгу Запорізького Центру журналістської солідарності НСЖУ регулярно проводять свої заходи волонтерські організації, громадські об’єднання, керівники підрозділів влади, які відповідають на актуальні запитання, які цікавлять журналістів. Відбулася пресконференція з представниками Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці. Вони поділилися відомостями про зміну підходів до охорони праці, гігієни, психічного здоров’я та прав працівників під час війни.
–Наше головне завдання зараз – підтримати бізнес та працівників у період воєнного стану», – відкриває зустріч Олександра Новоселова, начальниця забезпечення діяльності управління інспекційної діяльності у Запорізькій області. За її словами, Держпраця змістила фокус із контролю на консультування: «Ми допомагаємо роботодавцям адаптуватися до нових умов, консультуємо, проводимо інформаційні відвідування та працюємо з міжвідомчими групами.
Що змінилося у трудовому законодавстві?
Валентина Оселедчик, головний державний інспектор відділу з питань праці південного регіону управління, пояснила ключові нововведення під час воєнного стану:
–Закон 2136 дозволив роботодавцям обмежити щорічну відпустку до 24 днів, збільшити тривалість робочого тижня до 60 годин на об’єктах критичної інфраструктури. Але понаднормова праця має оплачуватись у подвійному розмірі». Проте ключове слово тут – дозволяє, а не зобов’язує. Всі дії мають узгоджуватись із працівником.

Також, за її словами, вперше було введено норму про призупинення дії трудового договору – у разі, коли ні роботодавець не може надати роботу, ні працівник не здатен її виконувати через бойові дії.
–Призупинення можливе лише за абсолютної неможливості виконання трудових обов’язків. Це не простій, це не відпустка – це окремий механізм дії» – зазначила фахівчиня.
Працівники можуть оскаржити незаконні дії, звернувшись до інспекторів через онлайн-сервіс або гарячу урядову лінію 1545.
Статистика: нещасні випадки і головні причини
Ірина Полякова, інспекторка з безпеки праці, повідомила невтішну статистику: «У 2024 році в Запорізькій області сталося 169 нещасних випадків на виробництві, з них 28 – зі смертельним наслідком. За перший квартал 2025 року вже 108 випадків, з них 17 – летальні».
70% смертельних випадків пов’язані з бойовими діями.
Основні причини нещасних випадків:
- 70–75% – організаційні (порушення інструкцій, неякісна підготовка, відсутність контролю);
- лише 3–5% – технічні (несправне обладнання);
- зростає роль психосоціального чинника (вигорання, стрес).
Професійні хвороби: хто контролює?
–Ми розслідуємо випадки професійних захворювань, зокрема у працівників металургійної галузі. Якщо є підозра, що хвороба пов’язана з умовами праці – проводиться атестація, обстеження, комісія МСЕК встановлює відсоток втрати працездатності, а Пенсійний фонд призначає виплати, – наголосив Сергій Чайковський, головний державний інспектор відділу гігієни праці та атестації робочих місць за умовами.
Медогляди для працівників зі шкідливими умовами праці обов’язкові навіть під час воєнного стану.
Психосоціальна підтримка: новий напрям
Світлана Семенова, виконувачка обов’язків завідувачки сектора з питань впровадження та реалізації програм психосоціальної підтримки, зазначила:
–Ми реалізуємо програму ПСП – психосоціальної підтримки на робочих місцях. Це анкетування, тренінги, розробка політик щодо гендерної рівності, протидії мобінгу. Уже понад 50 підприємств охоплені, 33 програми затверджено.
Завдяки ізраїльському досвіду, фахівці проводять двогодинні тренінги.
–Пояснюємо, як боротися зі стресом, вигоранням. І це не просто папери – у деяких підприємств вже облаштовані кімнати відпочинку, організовано спортивні зали, є «скриньки побажань». Людям потрібна підтримка – і ми її надаємо, – каже Світлана Семенова.
Незадекларовані трудові відносини
У розмові спливла і тема зарплат у конвертах. Це серйозна проблема. У Запорізькій області вона сягає до 50%. Через закриття ФОПів зросла кількість неоформлених працівників.
Оскільки повноваження Держпраці обмежені, основний тиск – через податкову: виявлення фактів – під час фактичних перевірок ДПС; на основі акта – Держпраця виносить штраф.
«Людей експлуатують під виглядом випробувального терміну. Але навіть у перший день роботи працівник має бути оформлений», – наголошують фахівці.
Нова етика праці
Попри війну, система охорони праці в регіоні адаптується, пропонує нові рішення та намагається бути максимально гнучкою. Але головне – це взаємодія між працівниками, роботодавцями й інспекторами. Лише спільними зусиллями можна зберегти життя та здоров’я людей під час виконання професійних обов’язків.
–Ми – не лише контролери. Ми – партнери. Ми допомагаємо зберегти людей, бізнес, життя, – підсумовує Світлана Семенова.






Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15
Світлана Карпенко, фото Дар’ї Зирянової
Дискусія з цього приводу: