Свобода засобів масової інформації, зокрема, журналістів, які працюють у них, є істотним компонентом свободи вираження поглядів та свободи інформації. Широкий спектр питань з цієї проблематики було обговорено під час засідання «круглого столу» на тему: «Як відстоювати права людини та журналіста під час виконання професійних обов’язків». За ініціативи Центру журналістської солідарності НСЖУ та участі журналістів, представників правоохоронних органів, місцевих юристів відбулася цікава та корисна розмова про права журналіста та громадянина. Спікеркою та модераторкою зустрічі була представниця Регіонального центру безоплатної правової допомоги Юлія Фуштей.
– Міжнародні інституції, які тлумачать та застосовують договори про права людини, наголошують на взаємозв’язку між свободою медіа та свободою вираження поглядів, – каже Юлія Фуштей.
– Переслідування журналіста за виконання професійних обов’язків, за критику, здійснюване службовою особою або групою осіб за попередньою змовою, – карається штрафом або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років, – поінформував присутніх адвокат Олег Тимофій.
Права та гарантії діяльності як журналістів, так і медіа мали б неухильно виконуватися, але положень чинного законодавства дотримуються далеко не всі й не завжди.
Під час зустрічі було напрацьовано пам’ятку прав для роботи журналіста.
1. Під час виконання професійних обов’язків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом.
2. Журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться.
3. Журналіст має право не розкривати свої джерела інформації, крім випадків, коли його зобов’язано до цього рішенням суду.
4. Після пред’явлення документу журналіст має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій, крім випадків, передбачених законом.
5. Журналіст має право поширювати підготовлені ним матеріали за власним підписом (авторством) або під умовним ім’ям (псевдонімом).
6. Журналіст має право відмовитися від авторства (підпису) на матеріал, якщо його зміст після редакційної правки суперечить його переконанням.
7. Документами, що підтверджують статус журналіста можуть бути:
- редакційне посвідчення;
- посвідчення, видане Національною спілкою журналістів України;
- посвідчення журналіста, видане медіа-профспілкою;
- прес-карта інших журналістських, у тому числі міжнародних, організацій.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС