Широкий спектр питань, присвячений юридичній тематиці, було обговорено під час тренінгу «Юридичний супровід роботи редакції медіа – запорука безпеки журналістів», який ініціював Західноукраїнський центр журналістської солідарності в Чернівцях. У тренінгу взяли участь журналісти та місцеві юристи. Відбулася цікава та корисна розмова про права та обов’язки журналістів, необхідність співпраці з юристами у нинішніх умовах орієнтації правовідносин на Євросоюз. Спікеркою та модераторкою зустрічі була преставниця Регіонального центру безоплатної правової допомоги Юлія Фуштей.
–Завдяки компетентному юридичному супроводу, редакції медіа можуть уникнути правових ризиків, забезпечити підготовку матеріалів, кадрових рішень та інших проблемних питань відповідно до законодавства та оптимізувати свою роботу, – розповідає Юлія Фуштей.
– Юридичний супровід господарської діяльності редакції передбачає комплекс правових послуг, які надаються юридичними експертами для забезпечення правової чистоти, безпеки та ефективності в усіх аспектах діяльності редакції медіа чи видавця. Це включає: консультування та розробку правових стратегій, складання і аналіз договорів, ведення переговорів, захист прав та інтересів в судах, за потреби – аналіз підготовлених до публікації матеріалів, а також дотримання всіх законодавчих вимог і регуляцій у сфері підприємницької діяльності, – поінформував учасників тренінгу адвокат Олег Тимофій.
Серед важливих юридичних складових – право медіа та журналістів на професію. Попри те, що права та гарантії роботи як журналістів, так і медіа мали б неухильно виконуватися, положень чинного законодавства дотримуються далеко не всі й не завжди. Під час зустрічі було напрацьовано пам’ятку прав для роботи журналіста.
1. Під час виконання професійних обов’язків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом.
2. Журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться.
3. Журналіст має право не розкривати свої джерела інформації, крім випадків, коли його зобов’язано до цього рішенням суду.
4. Після пред’явлення документу журналіст має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій, крім випадків, передбачених законом.
5. Журналіст має право поширювати підготовлені ним матеріали за власним підписом (авторством) або під умовним ім’ям (псевдонімом).
6. Журналіст має право відмовитися від авторства (підпису) на матеріал, якщо його зміст після редакційної правки суперечить його переконанням.
7. Документами, що підтверджують статус журналіста можуть бути:
- редакційне посвідчення;
- посвідчення, видане Національною спілкою журналістів України;
- посвідчення журналіста, видане медіа-профспілкою;
- прес-карта інших журналістських, у тому числі міжнародних, організацій.



Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Об’єднаний Західноукраїнський ЦЖС
Дискусія з цього приводу: