Щодня ми та наші рідні й близькі відчуваємо сильний стрес через війну. Але ми не зможемо дбати про інших, допоки не потурбуємося самі про себе. У Запорізькому Центрі журналістської солідарності відбувся тренінг «Базові навички турботи про себе та інших», який провела для запорізьких медійників провідна спеціалістка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Дар’я Бойко.
–Головне – ви повинні усвідомити, що турбота про себе є ключовим елементом психічного здоров’я, який допомагає протистояти стресовим факторам, а їх сьогодні чимало. Що означає піклуватися про себе? Це усвідомлення того, що ви важливі. Суть турботи про себе в тому, щоб навчитися розуміти власні потреби, прислухаючись до своїх емоцій та тіла. Але чому це буває непросто? Часто прислухатися до себе заважають негативні автоматичні думки або переконання, такі як «піклуватися про себе непристойно», «треба думати про інших, а не про себе», «я – остання буква алфавіту», тощо, але найпоширеніша: – «піклуєшся про себе – отже, егоїст». Всі ці думки викликають почуття провини та сорому, і щоб не відчувати їх, ми часто ігноруємо свої потреби та не приділяємо час самим собі. Це неправильно, – підкреслила Дар’я Бойко.
Психологиня наголосила, що турбота про себе — це не прояв егоїзму, а навички забезпечення власного здоров’я та добробуту. Де ж ця тонка грань між турботою про себе та егоїзмом, запитаєте ви? Усвідомлюємо – дії егоїста спрямовані на те, щоб отримати вигоду. При прояві турботи про себе, ви не завдаєте шкоди іншим. З чого почати? Із найпростішого.
Основні способи турботи про себе. Рекомендації від психолога Дар’ї Бойко:
• виконуйте щоденну рутину: сон, їжа, фізичні вправи, режим дня. Дотримуйтеся 7-8-годинного нічного сну, провітрюйте кімнату перед сном, намагайтеся хоча б 15 хвилин гуляти перед сном, обов’язково здійснюйте звичні гігієнічні процедури, не їжте нічого важкого на ніч, не читайте новини у ліжку, відмовтеся від алкоголю, куріння та кофеїну ввечері, не займатися важкими фізичними тренуваннями до сну;
• займайтеся улюбленою та звичною соціальною активністю. Подумайте про види діяльності, що приносять вам задоволення: фізичні навантаження, прогулянки, катання на велосипеді або танці, малювання, спів, рукоділля або літературна творчість, слухання музики чи аудіокниг, розмови кимось близьким, читання книг тощо;
• створіть нову рутину – ррозпорядок дня, техніки самодопомоги та самоконтролю, медитація тощо;
• уникайте шкідливих стратегій боротьби зі стресом: зловживання алкоголем, психоактивними речовинами – вони можуть допомогти в короткотривалій перспективі, але спричиняють погіршення настрою, тривогу, проблеми зі сном та агресію, коли ефект послаблюється;
• дякуйте собі та іншим; перед виконанням технік самодопомоги пригадайте людей чи події, які наповнюють вас вдячністю, складіть їх список подумки або запишіть його.
Намагайтесь якомога частіше виконувати ці прості поради, які допоможуть вам щодня долати стрес. Виберіть із них найефективніші саме для вас. Якщо вам не вдається виконати запропоновані дії сьогодні, не картайте себе та спробуйте знову наступного дня. Все у ваших руках.
– Час зараз диктує необхідність спілкуватися з психологом не тільки військовим. Тривоги, вибухи, негативна інформація, невдоволення умовами побуту, вісті з окупованих міст і сіл, очікування. Все це важким тягарем лягає майже на кожного з нас. Піклуватися про себе, тримати себе у стабільному стані і намагатися зрозуміти інших, адекватно реагувати на життєві ситуації, які носять конфліктний характер – це зараз дуже важливо для ментального здоров’я суспільства в цілому, – ділиться думками після тренінгу Алла Шамрай, – журналістка з Енергодара. – Ми пригадали відомі прийоми психологічної допомоги собі і іншим, познайомились з новими. Віднині я подумки повторюватиму свою афірмацію дня, запропоновану психологом: «Я- сильна, щаслива і впевнена в собі!» І з таким настроєм, з такою установкою ми будемо жити і боротися за перемогу.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Тамара Борт,
журналістка газети «Голос Гуляйпілля»
Фото Дар’ї Зирянової