Формуванню стресостійкості в умовах сьогодення та практичним порадам на кожен день був присвячений тренінг, який провела для журналістів-переселенців у Запорізькому Центрі журналістськї солідарності НСЖУ психологиня обласної психіатричної лікарні, досвідчена спеціаліст-практик з питань ментального здоров`я Ольга Лоцман. Вона не вперше проводить такі тренінги для медійників, аби надати психологічну допомогу.
Майже три роки повномасштабної війни даються взнаки українцям, особливо в таких областях, як Запорізька, коли весь час живеш під ракетними обстрілами та бомбардуваннями. Багато учасників тренінгу з районів Запоріжчини втратили домівки, де від початку агресії точаться бої, а замість рідних міст – руїна. Апатія, безпорадність, стрес – стани, в яких ми зараз перебуваємо. Тому треба навчатись прийомам самозбереження на кшталт «правила кисневої маски», зміст якого полягає в тому, що з першу піклуйся про себе, збережи власний ресурс, щоби мати змогу допомогти іншому.
Ольга Лоцман професійно оцінила накопичений рівень тривожності серед присутніх за шкалою від 0 до 10 і, на прикладах, надала прості, але важливі поради, які допомагають жити, відновлюючи психологічну енергію, долаючи розпач, лють, агресію, злість, що виснажують нас.
– Ми, українці, мужні та стійкі. Нами пишається світ. І ми повинні вистояти. Задля цього треба жити сьогоденням, звичним рутинним життям, дотримуватись простих правил психологічної гігієни: міцний сон, прогулянки та фізичне навантаження, зустрічі з близькими та друзями, волонтерство. Мозок живе образами. І їх треба створювати, відмовляючись від того, що нас послаблює. Вмикати в собі «дорослу людину», а не перекладати відповідальність на весь інший світ, – навчала Ольга Анатоліївна аудиторію.
Після бурхливого обговорення журналістами власних станів й ситуацій та отримання індивідуальних відповідей кожному, хто їх потребував, Ольга Лоцман перейшла до практик, серед яких уже знайома рухавка «Австралійський дощ», ресурсноорієнтована модель стресоподолання від ізраїльських спеціалістів Basc Ph, прогресивна м`язова релаксація за Джекобсоном.
Модель зниження рівня стресу від ізраїльських спеціалістів має назву «Чотири стихії». Це повітря, вода, земля і вогонь – методика самодопомоги, яка побудована на вправах і лайфхаках, що поступово, крок за кроком, заспокоюють мозок, зміщаючи фокус уваги, вмикаючи «раціо» – неокортекс, глузд та контроль.
Повітря: дихання «в пакет», «свічка», дихання змії, дихання за квадратом. Комплекс дихальних вправ для насичення мозку вуглекислим газом. Допомагає вгамувати тиск, поверхневе дихання, стрес.
Вода: наповнення роту слиною, водою. Бореться зі зневодненням, яке виникає під час стресу.
Земля: прогресивна м`язова релаксація за Джекобсоном, яка передбачає послідовне напруження та розслаблення м`язів: «метелик» – рухавка, «свічка» – медитація. Знімає напруження, страхи, тривожність.
Вогонь: вправа «5-4-3-2-1» вмикає мозок в пошук, застосовуючи при цьому всі види відчуття – очі, дотики, слух, нюх, смак. Допомагає перемкнути увагу та заспокоїтись.
– Якщо привчити свій мозок перемикатись, можна навчитись вгамовувати стрес, збалансувати питання їжі та сну, контролювати емоційний стан, – підсумовують позитивний вплив на власний організм від щойно виконаних вправ Антоніна Букрєєва, Анатолій Огнєв, Алла Шамрай.
Особисто вразила медитація. Почуття розслаблення і спокою – справжня нірвана, про що свідчили щасливі усмішки на обличчях колег, які ще годину тому були збуджені та оцінювали власний стан тривожності на 6-7 балів.
Ще один змістовний урок з циклу занять по зміцненню ментального здоров`я від Ольги Лоцман журналісти пропрацьовуватимуть самостійно та чекатимуть нових зустрічей з порадами, як зберегти себе в професії та буденному житті.
Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Олена Морозова
фото Дар’ї Зирянової
Дискусія з цього приводу: