Що робити, якщо опинилися поруч із людиною, яка втратила свідомість? Як зупинити кровотечу за відсутності медичного обладнання? Як діяти у випадку непрохідності дихальних шляхів? Ці та інші питання розглядали учасники одноденного тренінгу з надання першої допомоги, який відбувся у Дніпровському центрі журналістської солідарності НСЖУ. Навчання провів інструктор Дніпропетровської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Олександр Підгірний.
– Навчальні тренінги для медійників, у тому числі із надання першої допомоги, є одним із напрямів роботи Мережі центрів журналістської солідарності, – зауважила координаторка Центру у Дніпрі Наталя Назарова. – За нинішніх умов це не лише пріоритет, але й необхідність. І такі знання стають надзвичайно важливими. Та навіть ті, хто вже мають досвід і базові вміння, наголошують на необхідності регулярного навчання – якнайменше раз на пів року.
Для медійників, які працюють у складних умовах збройного конфлікту або висвітлюють події в зонах підвищеного ризику, відповідні знання та навички набувають критичного значення. Надзвичайні ситуації та їхні наслідки на кшталт травм, ран, кровотечі, втрати свідомості й інших невідкладних станів, часто потребують швидких та ефективних дій, від яких може залежати життя людини.
Програма навчального тренінгу охоплювала базові знання щодо надання першої допомоги, завдяки яким учасники дізналися алгоритми дій за різних обставин. Розпочали з того, чому варто спершу оглянути місце події та оцінити ситуацію. Цей етап дозволяє зрозуміти, чи є небезпека для життя рятувальника і постраждалого, а також визначає подальші дії. Саме тому його виконання є обов’язковим. Адже, як зазначив Олександр Підгірний, живий рятувальник – хороший рятувальник.
Наступний етап – визначення стану постраждалого та випадки, коли можна й варто телефонувати у швидку, що робити до її приїзду тощо. Важливою частиною цієї теми було виконання практичного завдання – переміщення постраждалого у несвідомому стані, але який дихає, у відновне положення, аби запобігти можливим ускладненням до прибуття спеціалістів.
Окрему увагу приділили проведенню серцево-легеневої реанімації, технікам зупинки кровотечі, діям у разі порушення прохідності дихальних шляхів, методам допомоги при опіках, ранах та інших травмах.
Учасники практикували отримані знання, імітуючи реальні сценарії надзвичайних ситуацій. Завдання допомогли закріпити навички, які можуть знадобитися в критичних умовах, коли від швидкості та ефективності дій залежить чиєсь життя.
– Мені ніколи не доводилося надавати першу допомогу, але я переконана – сьогодні кожен має володіти навичками базової підготовки. Втрата свідомості, поранення чи інші травми можуть статися будь-де, за будь-яких обставин. І має значення не лише бажання допомогти, але й знання, як це зробити ефективно й безпечно, –поділилася враженнями кореспондентка інформаційного агентства «Кривбас On-Line» Людмила Козенко.
Дніпровський журналіст, стрингер видань «Інформатор», «Днепр Сейчас» Віталій Чуйко розповів, що вже мав досвід з надання першої допомоги, проте цей захід для нього є не менш важливим.
– По-перше, цікаво. Це практичні навички, які можуть врятувати життя, а отже, завжди актуальні. По-друге, навіть якщо вже є певний досвід, знання варто оновлювати. По-третє, на жаль, ми живемо в умовах, коли потреба в таких навичках виникає дедалі частіше. Саме тому я вважаю такі тренінги необхідними не лише для професійного розвитку, але й для загального розуміння алгоритму дій у надзвичайних ситуаціях, – каже Віталій Чуйко.
Учасники тренінгу отримали сертифікати міжнародного зразка, які підтверджують проходження навчання й обізнаність щодо надання першої допомоги.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Дніпровського ЦЖС
Дискусія з цього приводу: