Завершився ХІV всеукраїнський конкурс творчих учнівських та студентських робіт «Я – журналіст!». Цьогоріч його тема – «Нація переможців: розповідаю світові про перемоги українців». З-поміж 846 робіт, які надійшли на конкурс, майже 70 із різних районів Прикарпаття. В Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності НСЖУ відбулось урочисте нагородження лавреатів конкурсу.
«Конкурс «Я – журналіст!» розпочинався як обласний, а згодом став всеукраїнським. Цьогоріч надійшло 846 робіт, автори яких представляють всі регіони України, а також 12 інших країни світу, в яких зараз тимчасово проживають українські діти. Проте, ми позиціонуємо конкурс не як міжнародний, а як всеукраїнський, адже ми віримо, що більшість цих дітей повернеться в Україну і пов’яже своє майбутнє рідною країною.
–Цей конкурс є одним із стимулів, своєрідною ниточкою, яка тримає зв’язок українських дітей з їхньою Батьківщиною, – зазначив під час нагородження засновник конкурсу, секретар Національної спілки журналістів України Віталій Голубєв.
Він також розповів, що головна ідея цьогорічної теми конкурсу – дати українським дітям можливість розповісти про позитивні приклади незламності, героїзму, волонтерства своїх співвітчизників, інформувати про людей, котрі на фронті та в тилу роблять усе можливе для наближення нашої Перемоги. Через фото, відео чи текст розповідати про світ навколо українців і їхнє місце в цьому світі.
Віталій Голубєв також подякував за підтримку й сприяння в популяризації конкурсу особисто координаторці Івано-Франківського центру журналістської солідарності, секретарині НСЖУ, відповідальній секретарині обласної спілки журналістів Вікторії Плахті, голові обласної спілки журналістів Лілії Боднарчук та передав подяки.
–Відрадно, що урочисте нагородження лавреатів всеукраїнського конкурсу «Я – журналіст!» відбулося саме в коворкінгу нашого Центру журналістської солідарності. Приємно, що цей творчий конкурс заснував мій колега, секретар НСЖУ Віталій Голубєв. Конкурс має постійну підтримку Національної спілки журналістів України. Тішить, що цьогоріч серед учасників значна кількість з Івано-Франківщини. Саме такі конкурси, на мою думку, і виявляють нові таланти, формують нове покоління українських журналістів», – зазначила Вікторія Плахта.
Віталій Голубєв вручив відзнаки авторам творчих робіт та їхнім наставникам.
Серед нагороджених – Юлія Жук, студентка 4 курсу кафедри журналістики, реклами і зв’язків з громадськістю Університету Короля Данила та керівниця її проєкту Наталія Димніч, доцентка цієї ж кафедри, кандидатка філологічних наук; Святослав Макогін, студент 3 курсу кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та його наставниця Галина Пристай, доцентка цієї ж кафедри, кандидатка наук з соціальних комунікацій; Галина Шевчук, учениця 10 класу ліцею № 15 м. Івано-Франківська та керівниця її проєкту Руслана Савчук, доцентка кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кандидатка філологічних наук.
Спеціальною відзнакою за підготовку художньо-публіцистичного видання «Поміж текстом: журналісти для журналістів» нагороджено доцентку кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кандидатку наук з соціальних комунікацій Галину Пристай.
Також подяки за вагоме сприяння в підготовці лавреатів всеукраїнського конкурсу творчих робіт «Я – журналіст!» отримали професорка кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кандидатка філологічних наук Ганна Марчук і вчителька української та зарубіжної літератури, керівниця гуртка «Школа журналіста» ліцею № 28 «Гарант» із міста Лисичанська Сєвєродонецького району Луганщини Олеся Дорофєєва.
Як розповіла Олеся Дорофєєва, вчителі й учні ліцею через війну опинилися нині в різних куточках нашої країни та за кордоном. Зокрема, сім родин учителів ліцею тимчасово проживають у Коломиї на Івано-Франківщині. Ліцей працює за системою «Єдина школа», заняття та різні заходи відбуваються в режимі онлайн. Вчителька зізнається, що в такий спосіб їм вдалося зберегти ліцей, а також підтримувати зв’язок з учнями й батьками.
–Ми охоче взяли участь у конкурсі. Неможливо не писати про тих людей, які боронять нашу країну. Це, зокрема, і два наших учителі: вчитель географії Іван Фастов, який у перші дні війни пішов до територіальної оборони Лисичанська і дотепер на службі та вчитель французької мови Іван Шипков, котрий служить у добровольчому батальйоні «Берлінго», він – аеророзвідник. Ми розуміємо, що нас разом тримає єдність, розуміння того, що ми – українці.. Дякую організаторам конкурсу за підтримку», – зазначила Олеся Дорофєєва.
Під час урочистостей автори творчих робіт розповіли, як готували свої проєкти та кому їх присвятили.
–Я підготувала на конкурс матеріали в двох номінаціях: у номінації «Стаття» – есе «Герой України – Віталій Мерінов», в номінації «Відео» – відеоматеріал про Віталія Мерінова. Мої творчі проєкти присвячені українському спортсмену, майстру спорту з боксу, добровольцю Віталію Мерінову, який помер від отриманих у бою поранень в березні 2023 року. Він вірив у перемогу України і навчав своїх учнів бути справжніми патріотами. Зараз вони продовжують справу тренера, героя України!», – наголосила Галина Шевчук.
–Такі конкурси важливі для майбутніх поколінь. Для мене особисто важливо, що пам’ятають Віталія. Такі заходи, які вшановують світлу пам’ять про загиблих героїв – це наша історія, – сказала присутня на заході дружина загиблого Віталія Мерінова Віта Мерінова.
–Ми живемо в умовах війни. Тема про військових є дуже актуальною. Дуже важливо такі теми висвітлювати. Мій матеріал – це інтерв’ю з бійцем Нацгвардії Юрієм Гапончуком. Мене вразила його історія: після складного поранення він не лише перемагає на міжнародних спортивних змаганнях, а й є громадським активістом. Про це ми й говорили: як зберегти міцність духу в складних обставинах», – розповіла Юлія Жук.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко, Івано-Франківський центр журналістської солідарності