У понеділок, 16 вересня, у Храмі Трьох Святителів Православної церкви України в Чернівцях вшанували медійників, які загинули, виконуючи професійний обов’язок, загинули на війні проти російських загарбників від початку повномасштабного вторгнення ворога в Україну, або стали цивільними жертвами кровавої бійні. Та насамперед віддали належне Георгію Гонгадзе, трагічній смерті якого цьогоріч виповнилося 24 роки. Цього дня відбулося поминальне богослужіння за всіма загиблими українськими журналістами. Панахиду звершив єпископ Чернівецький і Буковинський Феогност у співслужінні духовенства Чернівецько-Буковинської єпархії Православної церкви України.
Участь у заході пам’яті взяли представники місцевих медіа, журналісти-переселенці, викладачі й студенти кафедри журналістики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
– Ми молитовно згадуємо всіх тих, хто загинув через свою професійну діяльність, ми пом’янули людей, які не побоялися жертовно і впевнено висловлювати правду в інформаційному просторі. Це теж поле бою, де за думки і свободу борються не лише армії, а й цілі держави. Країна-агресор веде жорстоку інформаційну війну, використовуючи пропаганду і фейки. Та ворогу України духа нашого не зламати. Пом’янімо відважних медівників і медійниць, – закликав Преосвященний єпископ Чернівецький і Буковинський Феогност.
Війна росії проти України забирає найкращих українських медійників.
– Щороку цього дня ми вшановуємо загиблих журналістів, а від 2022 року – і тих, які загинули на війні. Завжди пам’ятаємо, що Георгій Гонгадзе був чи не першим, хто загинув за нашу професію. Поминаємо і земляків-журналістів, які загинули на війні проти російського окупанта: Максима Шварцмана і Віктора Дудара, – зазначив голова Чернівецької обласної організації НСЖУ, асистент об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці Володимир Бобер.
За даними Національної спілки журналістів України, за станом на 15 вересня 2024 року, щонайменше 97 медійників стали жертвами розв’язаної росією війни проти України. Серед загиблих – журналісти, які виконували професійні обов’язки; медійники, що стали цивільними жертвами агресії; представники медіа, які захищали Україну в лавах Сил оборони України.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС