Зараз надзвичайно важливо зберегти незалежні локальні медіа як важливий інститут демократії в Україні – про це йшлося під час тренінгу-навчання «Шляхи підвищення стійкості медіа та збереження аудиторі під час війни», який відбувся для журналістів та керівників медіа у Чернівецькому офісі об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності НСЖУ.
Редактори місцевих газет, журналісти, студенти кафедри журналістики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича взяли участь в обговоренні гострих питань, що невпинно постають перед місцевими медіа. Йдеться про їхнє подальше існування на медіа ринку держави.
Спікер зустрічі – викладач кафедри журналістики ЧНУ, заслужений журналіст України та багаторічний головний редактор місцевого часопису Володимир Стефанець наголосив на важливих складових, за допомогою яких ще можливо врятували незалежні локальні медіа, що працюють найближче до свого споживача.
– Зберегти під час війни незалежні українські медіа як важливий інститут демократії, напевно, допомогла б цільова фінансова та технічна допомога. Остання категорично не має супроводжуватися прямим політичним або комерційним впливом на контент медіа. Це можуть бути як внутрішні, так і зовнішні цільові гранти чи благодійні проєкти, що сприятимуть відновленню системи незалежних медіа у фінансовому плані, – наголосив пан Володимир.
Подібні програми доцільно спрямовувати на розвиток незалежних медіа, а саме:
– їхнє технічне переоснащення;
– оплату праці медійників;
– навчання творчих працівників;
– навчання медіаменеджерів незалежних медіа;
– підвищення кваліфікаційного рівня «рекламістів»;
– обов’язковий розвиток мультимедійних та кросмедійних проєктів.
– Саме у розвиток цифрової складової, запровадження новітніх технологій, підвищення ефективності роботи менеджменту та рекламних відділів – варто спрямувати інвестиції чи дотації й засновникам традиційних медіа, – вважає багаторічний редактор Сторожинецької газети «Рідний край» Ярослав Лижник.
Внутрішню та зовнішню допомогу також необхідно спрямовувати на проведення спеціальних заходів щодо популяризації реально незалежних та якісних медіа, яким довіряє суспільство.
Під час регулювання ринку медіа пріоритетною має стати економічна підтримка медіапідприємств. Звичайно, питання безпеки в умовах війни з російськими окупантами мають пріоритет над усіма іншими. Але для збереження незалежних медіа в Україні життєво необхідно, щоб усі ініціативи з регулювання медійної сфери враховували не лише політичні та суспільні, але й економічні потреби.
– Численні заходи, спрямовані на порятунок медіаринку, не матимуть жодного сенсу, якщо більшість медіа перетвориться на залежні «бойові листки», яким не довіряє аудиторія. Головна загроза незалежним українським медіа полягає не в гуманітарній, а в матеріальній площині – це фінанси, менеджмент, технології. Тому, без вирішення проблем у цих сферах програми, що спрямовані лише на захист свободи слова та боротьбу за права журналістів будуть неефективними, – каже заступник головного редактора газети «Погляд» Анатолій Ісак.
Якщо журналістська спільнота, громадянське суспільство, держава, бізнес-середовище та міжнародні інституції не зможуть нічим зарадити поточній кризі на українському медіаринку, то усім медіа України, а місцевим і поготів загрожує деградація і занепад.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС