Низький рівень фізичної безпеки журналістів, коли за 11 місяців 2019 року зафіксовано 65 випадків нападів на медійників, диктаторські зміни до законодавства, що регулює медіа-діяльність, та свідоме перешкоджання праву українців на доступ до інформації, – усе це є прямою загрозою свободи слова в Україні.
Таку інформацію щодо стану дотримання свободи слова в Україні у 2019 році надала Національна спілка журналістів України на запрошення Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової. Отримана інформація буде використана для висвітлення у щорічній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
У своєму висновку нам довелося констатувати той факт, що у 2019 році рівень дотримання свободи слова в Україні не можна визнати задовільним. Серед загроз НСЖУ виокремлює 3 основних причини.
По-перше, це незадовільний рівень фізичної безпеки журналістів. Нагадуємо, що за 11 місяців 2019 року зафіксовано 65 випадків фізичної агресії щодо журналістів. На жаль, за останні роки не має жодного успішного прикладу справедливого покарання кривдників журналістів. Представники медіа все частіше стають жертвами нападів, перешкоджання професійної діяльності, отримують погрози та піддаються кібербулінгу. Не можна забувати і про вбивство черкаського журналіста Вадима Комарова. Він став другим убитим в Європі журналістом за 2019 рік.
По-друге, НСЖУ занепокоєна через зміни до законодавства, що регулює діяльність медіа. Безумовно, українські законодавчі акти потребують вдосконалення та адаптацію під нові реалії, але деякі пропозиції, які озвучили представники нової владної команди, є досить неоднозначними. Зокрема, йдеться мова про ініціативи міністра культури, молоді та спорту Володимира Бородянського, спрямовані на жорстке регулювання роботи журналістів та ЗМІ, а також запровадження кримінальної відповідальності для журналістів та медіа. Такі намагання контролювати журналістів надзвичайно занепокоїли українську та світову медіа-спільноту. Ще більшу стурбованість викликає небажання представників нової влади взаємодіяти з медіа. На нашу думку, такі кроки можуть сигналізувати про наслідування практики авторитарних країн та прямої загрози свободі слова, це відверте залякування незалежних від влади журналістів.
По-третє, свідоме перешкоджання права українців на доступ до інформації. Головним винуватцем цієї ситуації є національний поштовий оператор «Укрпошта». Національна спілка журналістів України у 2019 році двічі проводила Всеукраїнську нараду редакторів друкованих ЗМІ. Вимоги газетярів незмінні – налагодити партнерську співпрацю між видавцями та «Укрпоштою», припинити необґрунтоване підвищення тарифів та скорочення мережі поштових відділень і штату листонош, не перешкоджати проведенню передплатних кампаній. В свою чергу, керівництво національного поштового оператора уникає особистого спілкування з представниками НСЖУ та друкованих ЗМІ, ігнорує запрошення на публічні обговорення та надає в Офіс Президентанедостовірну статистику щодо ситуації із тиражами.
Національна спілка журналістів України завжди уважно слідкує за станом свободи слова в країні. Сподіваємося, що надана нами інформація буде почута й представники нової влади будуть сприяти покращенню умов для професійної діяльності журналістів