Для проведення тренінгу до Запорізького Центру журналістської солідарності завітали досвідчені фахівці
Це запорізькі психологи Сергій Дружинін, обласний координатор програми ментального здоров`я «Ти як?» при обласній військовій адміністрації, Ірина Ковальова, заступник директора КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР, Ольга Лоцман, клінічний психолог КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР.
Це вже друга зустріч журналістів-переселенців та представників запорізької преси з фахівцями з питань ментального здоров`я. Темою першої зустрічі було знайомство з Всеукраїнською програмою «Ти як?», а цього разу відбувся тренінг на тему «Методи психологічної самодопомоги та взаємодопомоги в критичних ситуаціях».
– Останнім часом у Запоріжжі, в межах програми «Ти як?», відбулися навчання працівників сфери обслуговування – вчили правил та норм поведінки з людьми, які внаслідок війни отримали психотравму. Робітники ЦНАПів, соціальних служб, фармацевти, сімейні лікарі та інші надавачі послуг навчалися роботі з ветеранами та іншими категоріями громадян, що перебувають в емоційно-стресовому стані, – розповів Сергій Дружинін.
– Проводяться моніторинг і оцінка в сфері надання медичної психолого-психіатричної допомоги з урахуванням існуючих особливостей в різних регіонах України. Важливим меседжем громадянам є розповсюдження знань щодо розуміння власного стану та звернення до сімейних лікарів у разі виникнення потреби,- додала Ірина Ковальова.
Проведення тренінгу для журналістської спільноти переслідувало одразу дві мети. А саме, навчити пересічну людину справлятися зі станами психологічної нестабільності, як то страх, тривога, апатія, стрес, депресія, відчай, та не менш важливу – передати отримані на тренінгу знання та навички суспільству. Бо саме медійники можуть донести до суспільства, що в умовах війни, яка протягом двох років руйнує нашу стресостійкість, необхідно самостійно або за допомогою сімейних лікарів та психологів (залежно від важкості стану та розладів) займатися власним ментальним здоров`ям.
На тренінгу журналісти познайомилися з клінічним психологом Ольгою Лоцман, яка працює з військовими після полону, ветеранами АТО, військовослужбовцями. Вона також надавала екстрену психологічну допомогу після артобстрілів нашого міста навесні минулого року. Стажувалася в Польщі по роботі з посттравматичними стресовими розладами, брала участь у міжнародному навчальному семінарі «Надання психопідтримуючої допомоги військовослужбовцям під час реабілітації» в Латвії з досвідченими фахівцями Ізраїлю, України та Латвії.
Ольга Лоцман навчила присутніх основам самодопомоги в разі ментальних розладів. Учасники тренінгу разом виконували нескладні, але важливі фізичні вправи для стабілізації напруженого або депресивного стану, опановували дихальними техніками. В режимі інтерактиву відповідали на прості та складні запитання досвідченого психолога та отримували рекомендації.
Така дихальна та фізична релаксація допомогла всім досягти позитивного емоційного стану та відчути на собі користь нових знань. Для журналістів психічне здоров’я – це стан, в якому медійники можуть найкраще реалізовувати свої творчі здібності, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.
В одній зустрічі складно опанувати всі навички та правила. Тому, враховуючи важливість та нагальність теми ментального здоров`я, зустрічі в ЦЖС будуть продовжуватись і надалі.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Олена Морозова, фото Сергія Біжка