Про вимоги Міноборони до акредитації працівників медіа та правила безпеки журналістів у зоні бойових дій розповів речник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, полковник Антон Миронович під час брифінгу у Львівському центрі журналістської солідарності.
Як зазначав керівник Львівського ЦЖС Андрій Болкун, сьогодні важливо, щоб журналісти, які працюють у гарячих точках, чітко розуміли алгоритм співпраці з прес-офіцерами. Оперативність та правдивість подачі інформації важливі, безпека медійників, збереження військових таємниць повинні бути в пріоритеті для всіх, наголосив він.
Полковник Антон Миронович детально зупинився на положеннях наказу Головнокомандувача ЗСУ № 73 «Про організацію взаємодії між Збройними Силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану», до якого наприкінці лютого 2023 року були внесені зміни. Він розповів, що за весь час бойових дій Міноборони надало акредитації майже 15 тисячам українських та іноземних журналістів. Не всі її отримують, каже полковник. Перед тим, як надати акредитацію, щодо заявників здійснюється перевірка відповідними спецслужбами, яка займає певний час, подекуди кілька тижнів. Акредитація видається терміном на пів року. За словами спікера, у районі проведення бойових дій визначено три зони перебування журналістів: у т.зв. ЗЕЛЕНІЙ дозволяється робота акредитованих працівників ЗМІ без супроводу пресофіцера, у ЖОВТІЙ зоні — виключно зі супроводом військових, у ЧЕРВОНІЙ зоні робота журналістів заборонена.
Однак не всі медійники дотримуються вимог. Антон Миронович розповів про випадки, коли в зону проведення бойових дій приїжджав журналіст з оператором без акредитації. Зрозуміло, що така особа не могла бути допущена до роботи і зйомок, зауважив він.
Спікер звернув увагу, що питання страхування життя, здоров’я та майна представника ЗМІ належить виключно до компетенції його редакції, завдання якої він виконує. ЗСУ не несуть відповідальності за безпеку та забезпечення повернення журналістів — усе це їх особиста відповідальність. Також військові мають право й обов’язок перевірити фото- та відеоматеріали на предмет наявності відомостей, які становлять державну таємницю, службову або конфіденційну інформацію, а також інформацію, яка може призвести до обізнаності противника про дії ЗСУ, додав полковник.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Львові – 067 370 04 40 (Андрій Болкун, координатор Львівського центру), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Львівського ЦЖС