6 березня відбулось четверте засідання Координаційного комітету при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України з реалізації кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення» в Україні, на якому обговорювалось питання щодо статусу журналістів та інших представників медіа, повідомляють у міністерстві.
Під час засідання присутні обговорили чинні механізми визначення статусу журналістів та інших представників медіа, а також необхідність приведення національного законодавства у відповідність до європейського.
Старший проєктний менеджер проєкту Ради Європи «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні» Олена Демченко поінформувала членів координаційного комітету про результати дослідження Девіда Банісара «Визначення журналістики: міжнародні стандарти», підготовленого у рамках проєкту Ради Європи «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні».
Учасники засідання зазначили, що поняття та статус журналіста визначено в Законі України «Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста»: «Журналіст – творчий працівник суб’єкта у сфері медіа, який професійно збирає, одержує, створює, редагує, поширює і забезпечує підготовку інформації для медіа».
Відповідальність за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів у зв’язку з виконанням їхніх професійних обов’язків або перешкоджання їхньої службовій діяльності передбачена Кримінальним кодексом України.
«Норми українського законодавства, які визначають статус журналіста, є вужчими за норми міжнародного права, – зазначила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ. – Національна спілка журналістів України під час фіксації атак проти журналістів використовує рекомендації Ради Європи, ООН і ЮНЕСКО, де йдеться про всіх медійників, незалежно від наявності редакційного посвідчення. Вважаємо за потрібне підвищувати обізнаність правоохоронних органів, розробити рекомендації для більш ефективного розслідування випадків нападів на журналістів».

МКСК в рамках роботи Координаційного комітету з реалізації кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення» в Україні співпрацює з громадськими організаціями, представниками суб’єктів у сфері медіа, Національною поліцією України, Міністерством внутрішніх справ, Офісом Генерального Прокурора, наголосила Національний координатор кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення» в Україні, директорка Департаменту інформаційної політики та інформаційної безпеки МКСК Ганна Красноступ.
«З метою сприяння професійній діяльності журналістів ми пропонуємо напрацювати методичні рекомендації та поширити для використання правоохоронними органами», — додала вона.
Фото: МКСК