Олександр Павлов – військовий журналіст і фіксер, котрий від початку війни висвітлює її події для зарубіжних медіа – один з найперших відвідувачів Запорізького Центру журналістської солідарності НСЖУ, що був створений 15 липня 2022 року. І вже за кілька днів Олександр отримав тут перший комплект захисного спорядження – бронежилет, шолом і аптечку від ЮНЕСКО і поїхав разом з фінськими журналістами на лінію фронту під Харків, готувати репортаж для європейських медіа. Зателефонував до ЦЖС, подякував за надійний, хоч і нелегкий на вагу захист, надіслав фотографії…
Так і повелося – з довгих і небезпечних шляхів війни виходив час від часу на зв’язок. А коли повертається до рідного міста у відпустку, неодмінно приходить до Центру журналістської солідарності, поспілкуватися з колегами, попрацювати в коворкінгу чи взяти участь у тренінгах, поділитися досвідом безпечної роботи на прифронтових територіях з медійниками, які виїжджають у «гарячі точки», познайомити зі своїми воєнними публікаціями про війну в Україні в зарубіжних медіа, бо світ повинен знати страшну правду про неї. А несуть її людям саме журналісти. Місія відповідальна, почесна і дуже небезпечна.
І щоразу під час спілкування з колегами Олександр Павлов відзначає роль Центру журналістської солідарності НСЖУ.
–Це абсолютно унікальне явище – Центри журналістської солідарності, – поділився він думками зі співробітниками ЦЖС. – Створені у час війни для підтримки журналістів, вони стали справжніми форпостами допомоги медійникам. Я добре обізнаний з роботою нашого Запорізького Центру. Завжди читаю ваш сайт, сторінку у Фейсбуці. Бачу, як ви допомагаєте колегам повернутися в професію, як проводите безпекове та професійне навчання, надаєте юридичну та соціальну допомогу, дбаєте про відновлення психологічної стабільності, як охоче йдуть до коворкінгу попрацювати, якщо необхідно, журналісти місцевих медіа і як тягнеться сюди медійна молодь. Журналісти важливі – ви дійсно доводите це своєю роботою.
Також Олександр Павлов звернув увагу на те, що не менш потрібна робота Центру і тим, хто зараз працює на прифронтових територіях чи на «нулі», висвітлюючи війну, документуючи злочини російських загарбників.
–Говорю це з повною відповідальністю, бо сам постійно відчуваю підтримку Центру. Я вже не раз випробував у «гарячих точках» надане ЦЖС захисне спорядження, і знаю чимало колег, яких воно теж убезпечує під час роботи. З вдячністю згадую, як після поранення в зоні бойових дій я одержав матеріальну допомогу від ЦЖС. Тоді я зміг швидко відновитися і повернутися в стрій. Але війна – важка робота, важке психологічне випробування для кожного з нас, особливо ж для тих, хто бачить її у всій кривавій жорстокості і несправедливості. Журналісти, на жаль, теж не залізні, бо стільки болю і горя серцю витримати важко. І я знову потрапив до лікарні. Про допомогу не просив – вона прийшла сама. Це було дуже важливим уособленням журналістської солідарності, коли відчуваєш, що ти – не один, тобі завжди підставлять дружнє плече твої колеги і Центр журналістської солідарності НСЖУ. Завдяки цій підтримці я знову повертаюся до роботи. Війна триває, і моє місце там, де я найбільш потрібен. Дякую ЦЖС і колегам! Разом до Перемоги!, – підкреслив Олександр Павлов.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова