Журналісти разом з юристами під час круглого столу у Чернівцях обговорили проблему доступу до необхідних для підготовки журналістських матеріалів відомостей від органів державної влади та місцевого самоврядування, державних установ та організацій.
Особливо це важливо під час воєнного стану. Ініціювала круглий стіл юристка Центру безоплатної правової допомоги, кандидатка юридичних наук Марина Романюк.
– Підставою для отримання відомостей є звернення із запитами на публічну інформацію. Такий порядок передбачено Законом України «Про доступ до публічної інформації», – розповідає Марина Романюк.
Проте в умовах воєнного стану через загрозу інтересам національної безпеки частина державних сервісів призупинили роботу або працюють з обмеженнями. Тому важливо розуміти, які існують обмеження у доступі до публічної інформації.
– Запровадження воєнного стану не позбавляє права на доступ до публічної інформації, обмеження доступу до інформації здійснюється виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, – вернула увагу пані Марина.
Закон «Про правовий режим воєнного стану» не передбачає прямої можливості встановлювати будь-які заборони чи обмеження щодо розгляду запитів на інформацію. Однак у період дії воєнного стану на акти органів місцевого самоврядування, військово-цивільних адміністрацій, а також їх посадових осіб не поширюються вимоги у частині оприлюднення проєктів регуляторних актів.
– Враховуючи судову практику у справах про оскарження дій суб’єктів владних повноважень щодо відмови у задоволенні запитів на публічну інформацію, можна зробити висновок, що у рішенні про відмову в доступі до тієї чи іншої публічної інформації замало зробити загальне посилання на законодавство, така відповідь вважатиметься необґрунтованою, – каже спікерка.
У цьому контексті варто звернути увагу на такі висновки у судових рішеннях:
1. Застосовувати відстрочку у задоволенні запиту на інформацію можна лише за таких умов:
– у випадку настання обставин непереборної сили – перешкод, через які розпорядник фізично не має можливості надати запитувану інформацію у передбачений законом строк;
– відстрочка застосовується лише на час, поки ці обставини не будуть усунуті, а не до закінчення дії воєнного стану.
2. Саме по собі запровадження воєнного стану, видання органами державної влади рішень не є достатньою підставою для обмеження доступу до інформації.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За матеріалами об’єднаного Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці