Із перших днів вторгнення Росії в Україну команда The Fix мобілізувала всі можливі ресурси для підтримки української медіаіндустрії.
Команда працює з великою кількістю організацій, включаючи Are We Europe, Jnomics та Фонд розвитку медіа, кількома волонтерами та за підтримки широкого кола видавців.
Вже вдалося зібрати близько 2,3 мільйона євро на підтримку українського медіасектору.
Діяти доводиться обережно, але швидко: в умовах війни критичні рішення потрібно приймати за лічені години, іноді хвилини.
«Це великі гроші, і ми ставимося до внесків з максимальною повагою. Але зараз вони витрачаються так само швидко, як і з’являються. Наша головна мета – допомогти врятувати життя, перш за все, а потім захистити незалежні ЗМІ України – важливу частину соціальної складової України в цей жахливий час», – наголошують у The Fix.
Що зроблено
Станом на 14 березня вдалося зробити чимало:
- Збір коштів (приблизно 1 750 000 євро) на 6 місяців роботи 10 провідних національних ЗМІ, що покривають приблизно 45% їхніх потреб за цей період;
- Придбано аварійного обладнання та матеріалів на суму 440 000 євро. Поставки, які вже відправлені та/або розповсюджені в Україну, включають тактичні медичні аптечки, балістичні окуляри, джгути, бинти для невідкладної допомоги, бронежилети, шоломи, пляшки для фільтрації води та інші види ЗІЗ;
- Приблизно 126 000 євро прямої фінансової підтримки (переважно невеликі суми для операційних витрат, наприклад, газ, обладнання, витрати на ІТ) перераховано колегам із 59 регіональних та місцевих ЗМІ, 6 національних ЗМІ та 2 розслідувальних груп;
- Приблизно 333 000 євро донорської підтримки для 10 ЗМІ. Спільно з менеджерами волонтерських грантів The Fix надає підтримку у зборі коштів, підготовці документів та управлінні процесами, звільняючи колег в Україні;
- Забезпечення/координація технічної підтримки для 15 засобів масової інформації, наданої безоплатно глобальними технологічними фірмами та спеціалістами, включаючи перенесення українських серверів за кордон, збільшення ємності, налагодження тощо.
- Підтримка переїзду до ЄС та поселення окремих журналістів, редакторів та медіа-менеджерів (включаючи транспорт та забезпечення проживання);
- Підтримка в налаштуванні крипто-гаманців для українських ЗМІ. Це і засіб збору коштів, і резервний засіб на випадок поломки платіжної інфраструктури;
- Допомога двом українським ЗМІ запустили моделі членства на основі Patreon. Надано додаткову консультативну підтримку щодо краудфандингу;
- Запуск членства на основі NFT/крипто для трьох великих українських ЗМІ – «Українська правда», «Новое время» та «Громадське» – на платформі Vault.
Хто підтримував?
У The Fix відзначають неймовірну підтримку від окремих осіб, видавців та донорів. Зокрема, серед них наступні.
Видавці: Axel Springer, Gazeta Wyborzcza (як фонд, так і ЗМІ), The Local, Dagens Nyheter, Bonnier News, Sifted, The Organized Crime and Corruption Reporting Project.
Донори та медіа-асоціації: Limelight Foundation, European Endowment for Democracy, International Press Institute, Scandinavian and UK Journals Associations, Prague Civil Society, Civil Rights Defenders, Open Society Foundation, Veronica Stichting, NFNZ, International Media Support and International Renaissance Foundation.
Також команда висловлює подяку спільнотам випускників INSEAD та Лондонської бізнес-школи. Обидві звернулися з кількома волонтерами, які виділили свій час. Ми також вдячні за підтримку Інституту масової інформації та Internews за підтримку в доставці матеріалів в Україну та всередині неї.
Як отримати підтримку українським незалежним ЗМІ?
Ви представляєте незалежні ЗМІ, які висвітлюють війну? Хочете стати частиною кампанії та отримати фінансову чи іншу допомогу? Якщо так, надішліть нам короткий опис вашого медіа та список термінових потреб на [email protected] . (Майте на увазі, що негайну підтримку надати надзвичайно важко).
Якщо ви – фрілансер, який працює в Україні, не соромтеся також надсилати електронну пошту. Надати допомогу фрілансерам набагато складніше з різних адміністративних та управлінських питань, але в The Fix працюють над їх вирішенням.
Про The Fix і коаліцію
Ми були запущені як видання, яке шукає рішення величезних ділових, технологічних та організаційних проблем медіа-індустрії. Ми буквально займаємось «вирішенням проблем». Ми — фаховий журнал для медіа-професіоналів.
Fix має довгу історію співпраці з Україною. Наша співзасновниця Дарина Шевченко, нині є генеральним директором Kyiv Independent і зараз у Києві. Другий співзасновник Якуб Парусінський є колишнім генеральним директором Kyiv Post. Наш головний редактор Захар Процюк українець, як і кілька дописувачів та членів команди.
Українські ЗМІ: одержувачі допомоги
Список українських ЗМІ, з якими працює The Fix, постійно зростає. Серед них «Українська правда», «Заборона», «Детектор медіа», «Ліга.net», «Українер», «Громадське», «Слідство» та інші.
«Наша підтримка для цих великих ЗМІ в першу чергу розподіляється на основі терміновості потреб, а потім буде розподілятися пропорційно.
Завдяки великій роботі Фонду розвитку медіа в регіональних та місцевих ЗМІ ми маємо зв’язок із мережею із 100 видань по всій країні. Менша, але негайна підтримка надається на основі спрощеної процедури там і коли ЗМІ її найбільше потребують», – відзначають у The Fix.