Українська влада повинна гарантувати, що положення про репортажі у воєнний час не придушують здатність журналістів виконувати свою роботу. Їй також слід співпрацювати з місцевими журналістськими організаціями, щоб переглянути нещодавні правила, ухвалені військовою владою, заявив у четвер Комітет захисту журналістів (CPJ), інформує сайт цієї американської незалежної некомерційної неурядової організації, яка ставить собі за мету сприяти свободі преси і захищати права журналістів у всьому світі.
19 березня Оперативне командування Збройних сил України «Схід», одне з чотирьох регіональних командувань, опублікувало нові правила для журналістів, які висвітлюють військові дії на території своєї юрисдикції. Наступного дня Оперативне командування «Південь» видало аналогічні розпорядження.
Правила забороняють журналістам працювати в так званих «червоних зонах», які вважаються найбільш небезпечними, і вимагають, щоб у менш небезпечних «жовтих зонах» вони працювали в супроводі військового пресофіцера. Журналісти можуть вільно працювати в «зелених зонах».
Оксана Романюк, керівниця Інституту масової інформації – місцевої організації на захист свободи преси – повідомила CPJ по телефону, що положення фактично забороняють журналістам висвітлювати вторгнення Росії в Україну на лінії фронту. Вона сказала, що «всі шоковані, тому що всю лінію фронту закрито».
«Українська влада повинна забезпечити, щоб представники преси могли продовжувати виконувати важливу роботу з висвітлення вторгнення Росії в країну, і утримуватися від ухвалення правил, які пригнічують створення репортажів про війну, – сказав Карлос Мартінес де ла Серна, програмний директор CPJ у Нью-Йорку. – Військове керівництво має проконсультуватися з місцевими журналістами та їхніми організаціями, щоб розробити правила, які забезпечуватимуть безпеку репортерів, дозволяючи їм працювати вільно».
Нові правила пов’язані з нещодавно ухваленими змінами до наказу головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного від березня 2022 року, які регулюють роботу журналістів в умовах воєнного стану, йдеться в заявах ІМІ та Національної спілки журналістів України.
Романюк повідомила CPJ, що, на її думку, оперативні командування «Північ» і «Захід» розробили подібні правила, але не опублікували їх у світлі критики, яку отримала політика інших командувань.
CPJ надіслав електронний лист Міністерству оборони України та командуванням Сходу та Заходу з проханням про коментарі, але не отримав жодної відповіді. CPJ зв’язався з північним і південним командуванням через додаток для обміну повідомленнями, але також не отримав жодної відповіді.
Наталія Гуменюк, речниця південного командування, повідомила інформаційному агентству Міністерства оборони України АрміяInform, що журналісти все одно матимуть доступ до червоних зон, щоб повідомляти про події, які «вимагають негайного висвітлення», на розсуд військового командування.
Романюк розповіла CPJ, що IMI та інші організації «впродовж кількох місяців» вели переговори з владою про політику підготовки репортажів у воєнний час. Вона сказала, що організації рекомендували зональний підхід, але з використанням червоних зон лише у «дуже виняткових випадках», а жовтих зон – відповідно до лінії фронту.
«Ми не очікували, що вони все переведуть у червону зону», — сказала вона, додавши, що «понад кілька десятків» міст позначені в червоних зонах.
Перелік громад, включених до кожної зони, щотижня оновлюється оперативними командуваннями. У нещодавній версії, яку вивчив CPJ, червоні зони включали східні міста Новомлинськ і Бахмут, а також південне місто Снігурівка.
Катерина Сергацкова, головна редакторка українського незалежного інформаційного видання «Заборона», повідомила CPJ через додаток для обміну повідомленнями, що вона розглядає нові правила як спробу «посилити контроль над журналістами».
Романюк і Сергацкова також повідомили CPJ (про що йдеться й у заяві IMI), що військових пресофіцерів, необхідних для супроводу журналістів у жовтих зонах, не вистачає. Романюк додала, що деякі журналісти постійно проживають і працюють у цих зонах.
«Чи варто запросити пресофіцера, який сидів би цілий день у їхніх кабінетах?» – сказав Романюк.
«Я питала деяких пресофіцерів, які проявили себе добре, і вони не розуміють, як це може працювати», – додала Сергацкова.
21 березня НСЖУ опублікувала заяву, в якій йдеться, що Спілка консультується з військовою владою «з метою перегляду і скасування надмірних обмежень для роботи журналістів на прифронтових та деокупованих територіях».