Нардепи пропонують послабити захист журналістів та скасувати важливість журналістських посвідчень! Тобто, і «президент кожен із нас», і «журналіст перший зустрічний», і навіть народними депутатами можуть вважатися всі, хто систематично ходив у споруду Верховної Ради чи на майданах під час мітингів озвучував законотворчі ініціативи?
На фоні вкрай недостатнього захисту прав журналістів, великої фізичної агресії проти працівників ЗМІ, безкарності і малої кількості прецедентів покарання за напади на медійників, у парламенті пропонують «вдосконалити захист журналістів»… скасувавши вагу редакційних посвідчень і статус професійних журналістів.
Як зазначає Служба інформації Національної спілки журналістів України, законопроєктом «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо вдосконалення захисту журналістської діяльності» (№6443 від 17 грудня 2021 р.) передбачене вилучення з примітки до статей Кримінального кодексу норми про засвідчення журналістського статусу редакціями ЗМІ чи НСЖУ. Відповідно, автори законопроекту (Тетяна Циба, Євгеній Брагар, Сергій Швець, Нестор Шуфрич, Лариса Білозір та інші непрофесіонали в сфері ЗМІ) пропонують професійним журналістом називати кожного громадянина, який систематично збирає, одержує, створює, поширює, зберігає та використовує інформацію з метою «її поширення на невизначене коло осіб через друковані засоби масової інформації, телерадіоорганізації, інформаційні агентства, мережу Інтернет».
«Тобто, кожен з нас «журналіст»?! Очевидно, що в Україні є випадки зловживання журналістськими посвідченнями та статусом, але боротися із цим не варто, скасовуючи вагу редакційних посвідчень професійних ЗМІ та відповідальних журналістів. Адже наслідком можливого рішення нардепів стане на практиці ускладнення ідентифікації журналістів у випадку їхніх звернень через порушення своїх прав. Крім проблем із захистом правоохоронцями журналістів – жертв атак, на місцях органи влади легко перешкоджатимуть журналістам у доступі до інформації, доступі на заходи, адже посвідчення для них не матимуть ваги. І завжди можна послатися на потребу з’ясувати, чи громадянин «систематично» збирає інформацію…», – відреагував Голова НСЖУ Сергій Томіленко.
«Це черговий прояв непрофесіоналізму та атаки на українських журналістів в умовах інформаційної атаки кремлівського агресора, – доповнив Секретар НСЖУ Володимир Данилюк. – Чи комусь не хочеться відповідати за злочини проти журналістів? Чи хочуть уже видавати зброю кожному зустрічному, хто не працює в штаті редакцій, а просто «систематично збирає інформацію»? Може ці холодні голови з гарячою уявою додумаються ще й скасувати посвідчення самих народних депутатів, а парламентарем вважати кожного, хто систематично відвідує споруду Верховної Ради та бере участь у законотворчих ініціативах? Абсурд».
«Тому Національна спілка журналістів України закликає народних депутатів не послаблювати захист журналістів. Закликаємо політиків виступати із законодавчими ініціативами у сфері свободи слова, діяльності ЗМІ та журналістів лише після широких громадських обговорень! Нічого для журналістів без залучення журналістів!», – заявляє НСЖУ 25 січня ц. р.
Джерела: Фейсбук голови НСЖУ Сергія Томіленка, «Волинська газета»