Квітневий ранок 2022 року в Сєвєродонецьку. Над головою розриваються касетні боєприпаси. Євген Семехін, який супроводжує французьких журналістів з TV5 Mundo, завмер, намагаючись розгледіти в туманному небі, звідки летять ракети. Для нього це – вперше. Вся попередня підготовка до роботи в зоні бойових дій, усі прочитані інструкції в цей момент виявилися марними перед обличчям реальної небезпеки.
– Французький журналіст зняв це на відео. Я досі переглядаю його і дивуюся своїй реакції – не страх, не ступор, а якесь дивне намагання зрозуміти, де саме відбуваються вибухи, – згадує Євген.
Це лише один із багатьох епізодів у професійному житті українського медіапродюсера, який допомагає іноземним журналістам висвітлювати війну в Україні. Сьогодні він працює переважно з двома провідними медіа – німецьким інформаційним каналом «Die Welt» та французьким «LCI». Також час від часу співпрацює зі швейцарськими журналістами з «Blick» та бельгійською журналісткою з «Libération» та іншими.
![«Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 18 «Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 1](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/zobrazhennya-whatsapp-data_-2025-01-25-o-11.11.32_9e8935ee-1024x683.jpg)
Під прицілом ворожого дрона
Лютий 2024 року, поблизу Роботиного. Євген разом з пресофіцером 65-ї окремої механізованої бригади Сергієм Скібчиком та розвідником з позивним «Тор» дуже рано вранці, «ще по сіряку», виходять на позиції. Вони бачать тіла українських воїнів, які загинули буквально перед їхнім приходом. Розпочинається російський артилерійський обстріл.
– Тільки чуття керівника розвідроти «Тора» врятувало нас від того обстрілу. За кілька хвилин до нього «Тор» наказав повертатися, – розповідає Євген. – Коли ми виходили, над нами з’явився російський дрон. П’ять кілометрів треба було йти пішки в його полі зору, повністю беззахисними. Це була найдовша і найтягучіша година в моєму житті на війні.
Євген та його команда не знали, чи буде зараз скидання вибухівки, чи почнеться артилерійський обстріл за координатами дрона, чи прилетить FPV…
– Всі інші обстріли, яких було багато, навіть історія в Часовому Яру, коли по нас цілеспрямовано відкрили вогонь зі 152-міліметрової гармати і пошкодили машину – все це не можна порівняти з тією годиною напруження під дамокловим мечем, – згадує Євген.
![«Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 19 «Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 2](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/zobrazhennya-whatsapp-data_-2025-01-25-o-11.01.30_eb0639a7-1024x683.jpg)
Шлях до професії і у професії
Уродженець Макіївки на Донеччині, Євген Семехін із дитинства мріяв стати журналістом. У шкільному щоденнику про майбутню професію чітко написав про це бажання. Навіть готувався до вступу на кафедру журналістики Донецького національного університету.
– Я відвідував спеціальні курси, які давали додаткові бали при вступі, – згадує Євген. – Але в ніч перед іспитами ми грали в сніжки, і мені влучили в око. Зранку я просто фізично не міг їхати на іспити.
Замість журналістики Євген став фахівцем з публічних комунікацій, працював у сфері PR та очолював Донецьку обласну організацію «Демократичного альянсу». Він співпрацював з медіа і взаємодіяв із ними, але залишався поза медіасферою. Але 2022 рік кардинально змінив його життя, коли британський «Channel 4» запропонував попрацювати місяць продюсером.
![«Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 20 «Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 3](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/zobrazhennya-whatsapp-data_-2025-01-25-o-10.59.23_5b40cda8-1024x682.jpg)
– Від того часу я потрапив усередину медіа. Так, я не створюю контент, але долучаюся до його створення. Для мене немає жодних проблем або напруження поїхати в бойову зону, – каже Євген. – Григорій Сковорода сказав: «Знайди свою сродну працю» – я нарешті займаюся тим, про що я мріяв.
Робота з різними іноземними медіа вимагає різних підходів. З французькими журналістами, особливо з володаркою численних нагород Гвендолін Дебоно (Gwendoline Debono), Євген працює над створенням документальних фільмів. Це означає тривале занурення в життя військових підрозділів – іноді на тижні або й місяці.
![«Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 21 «Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 4](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/zobrazhennya-whatsapp-data_-2025-01-22-o-18.23.29_c4b147ca-1024x684.jpg)
– Що таке документальний фільм? Це не одноденний виїзд на позиції для створення короткого інформаційного репортажу, як це буває з німецькими журналістами. Коли ми їдемо з Гвендолін, ми живемо з військовими, цілий день спілкуємося, і журналістка ловить кожну мить… Для мене як для продюсера це знімає навантаження по щоденному пошуку історій, – пояснює Євген. – Від мене більше вимагається бути на одній хвилі з журналісткою, розуміти її потреби і по-суті бути для неї тим, ким був Санчо Панса для Дона Кіхота: моральна підтримка, логістика, переклад.
![«Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 22 «Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 5](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/zobrazhennya-whatsapp-data_-2025-01-22-o-18.29.17_d3c84f09-1024x768.jpg)
З німецькими журналістами робота інтенсивніша.
– Це щоденний пошук нових історій, які не повторюють попередні. За два тижні ми можемо подолати до 10 тисяч кілометрів. Бувають ночі з 2-3 годинами сну через зйомки. Це робота нон-стоп, яка чимось схожа на роботу пожежних бригад ДСНС в зоні бойових дій – ти постійно напружений, постійно при справі, – каже Євген.
Продюсер відзначає цікаву особливість у роботі з іноземними журналістами.
– Їх не цікавлять наші внутрішні проблемні питання, якими дедалі більше захоплюються українські медіа, – каже продюсер. – 70 відсотків тем іноземців – це наш опір на фронті, історії бійців, і 30 відсотків – життя цивільних під обстрілами, робота військових адміністрацій, цікаві ініціативи людей. Я часто помічаю, що віра в наш загальний успіх, віра в Україну у моїх іноземних журналістів значно вища, ніж у деяких українців, в тому числі медійників. Вони бачать все з більшої висоти, як то кажуть, з висоти пташиного польоту або helicopter view, і проявляють більше терпимості в стратегічних питаннях.
2024 рік став особливо успішним для журналістів, з якими працює Євген. Троє з них отримали престижні нагороди у своїх країнах: Штефан Шварцкопф (Steffen Schwarzkopf) став «Найкращим журналістом» у Німеччині, Гвендолін Дебоно здобула дві нагороди за документальний фільм про операцію ГУР «Батальйон «Братство», а ізраїльський журналіст Ітай Енгель (Itai Engel) отримав Премію Соколова (Sokolov Award) – найвищу журналістську нагороду в його країні.
![«Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 23 «Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 6](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/zobrazhennya-whatsapp-data_-2025-01-22-o-18.14.27_a0113b4e-1024x683.jpg)
Особливо значущим є успіх документального фільму ГвендолінДебоно про рух опору на півдні України – його включили до навчальної програми понад 100 вищих навчальних закладів Франції. Після показів фільму Дебоно проводила відкриті зустрічі зі студентами найбільших французьких університетів, де обговорювали героїв стрічки.
![«Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 24 «Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 7](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/zobrazhennya-whatsapp-data_-2025-01-22-o-18.18.24_468a65a9-1024x768.jpg)
Особисте життя на тлі війни
Одним із найбільших випробувань за весь час війни став для Євгена Великдень 2022 року. Разом з бійцями-добровольцями Коломийської тероборони вони потрапили на Донеччині під масований обстріл.
– Вирва від удару ракети або кабу залишилася 15 метрів в діаметрі і 3 метри в глибину, – згадує він. – Хлопці яскраво усвідомили, що життя може обірватися в будь-який момент, і багато хто дав мені свої банківські картки, паспорти, телефони, книжки і попросили передати родинам, якщо щось станеться… На щастя, більшість із тих хлопців сьогодні цілі і здорові.
Напевне, як компенсацію за це випробування доля подарувала Євгену особисте щастя. Невдовзі, 9 червня 2022 року біля київської Арки Дружби народів він познайомився зі своєю майбутньою дружиною Аліною, бандуристкою з Черкащини.
– Я помітив знайомого журналіста з Гонконга, який живе в Лондоні і працює на японське інформаційне агентство. Підійшов привітатися і побачив поруч із ним чарівну дівчину, – згадує Євген.
Рівно через рік вони одружилися, а 10 квітня 2024 року в них народилася донька Ніна. Свідком усіх урочистих подій у житті Євгена і хрещеним його дитини став німецький журналіст Штефан Шварцкопф, разом з яким вони пройшли десятки непростих випробувань.
![«Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 25 «Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 8](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/vesillya-1024x684.jpg)
– Дружина і донька – це, напевно, єдині плюси цієї війни, які я для себе знаходжу, – зізнається Євген. – Аліна підтримує мене з розумінням, хвилюється, молиться за мене, і я це відчуваю. Це дає мені спокій і упевненість – що б не відбувалося, зі мною все буде добре.
Історія Євгена набула ще одного цікавого повороту, коли він допоміг своїй дружині Аліні знайти батька, якого вона ніколи не знала.
– До лютого 24-го року вона знала лише те, що її батько – «гарячий кавказький чоловік», з яким мама колись зустрілася, – розповідає Євген. – За допомогою ДНК-тестів вдалося знайти батька Аліни в Грузії.
Тепер вони спілкуються, він прийняв доньку, а її новознайдений старший брат, який живе в Німеччині, регулярно надсилає подарунки…
Сімейне життя стало для Євгена надійним тилом його небезпечної професії.
– Моя місія – щоб про Україну говорили, щоб створювали про нас позитивний контент, по якому будуть вивчати війну, – каже продюсер. – Щоб формувати емоційні прив’язки західної аудиторії не тільки сьогодні, але й у майбутньому.
![«Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 26 «Молюся і знаю – все буде добре»: історія українського медіапродюсера, який показує світові війну в Україні 9](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/zobrazhennya-whatsapp-data_-2025-01-25-o-11.12.31_2e009ac7-1024x683.jpg)
Максим Степанов, інформаційна служба НСЖУ
Фото з особистого архіву Євгена Семехіна
Дискусія з цього приводу: