Сидіти на холодній скелі пізно ввечері й писати термінову новину про обстріл Харкова – таким став один із перших робочих днів для студента-стажера медіагрупи «Накипіло». Він і його товариш по Донецькому національному університету імені Василя Стуса взяли участь у програмі стажування, запровадженій Національною спілкою журналістів України. Загалом у програмі взяли участь десять молодих журналістів, які отримали можливість випробувати себе у професії.
Триденне передстажування: як це було або перший крок на шляху до редакції
Програма стажування для молоді розпочалася з інтенсивного триденного передстажування у Вінниці, яке студенти жартома назвали «курсом молодого бійця».
Під керівництвом професійних тренерів учасники опановували аспекти журналістської роботи: вивчали нові терміни, писали новини, працювали зі штучним інтелектом, загалом – заглиблювалися у різні аспекти професії.
– Було дуже приємно працювати в такому середовищі, яке і слухає, і дає багато ідей та вимог, – поділився враженнями про навчання четвертокурсник Олег Остапець. – Перший день – новина, за ним натграф і «блискавка» – це було чудово. З «блискавкою» взагалі вперше зіткнувся. Другий день – ШІ в журналістиці, мені цікаво і класно поговорити про нього. І третій день – ідеї, які залишилися під кінець, як розвантаження».
А для першокурсника магістратури Олега Самохвала, який до цього активно займався соціальною та громадською діяльністю, однак зовсім мало мав досвіду в журналістиці, передстажування стало справжнім викликом.
– У перший день, коли я побачив високий рівень і всю серйозність матеріалу, у мене виникли сумніви, чи я взагалі зможу щось потягнути? Але пізніше заспокоївся, почав працювати над першим завданням, і розумів, що все вийде.
За словами головної редакторки медіагрупи «Накипіло» та голови ГО «Харківський кризовий інфоцентр» Олени Лептуги, стажування студентів у редакціях – це взаємовигідна співпраця, яка дає молодим журналістам професійний досвід, а редакції – свіжий погляд і динаміку роботи.
– Олегові Самохвалу вдаються інтерактивні формати (тести) та розбори. Він пропонує багато тем, які, безумовно, варто коригувати, але це надихає, допомагає у пошуку інфоприводів, не пов’язаних з війною, – відзначає Олена Лептуга. – А ось Олег Остапець, на мою думку, чудовий новинар, він швидко збирає інформацію, обробляє й створює матеріали з доданою вартістю, тобто не сухе повідомлення, а різнобічне дослідження теми. Саме тому йому вдаються й більші форми аналітичного спрямування.
Реальні виклики робочого часу
Особливо показовим став досвід Олега Остапця під час його першого завдання
– Усе почалося з того, що я сидів на скелі, на вулиці темнішало, і в Харкові стався приліт. «Накипіло» почало активну журналістську діяльність, і мені доручили написати текст для фоторепортажу, – згадує він. – Я розгубився, запанікував, сів збирати хаотичні дані в один текст. Сидів прямо там, на скелі, на холодному камені. А коли підняв голову від телефону, то на вулиці вже настала ніч.
Зі слів стажера, цей випадок дав відчутно зрозуміти, що журналістика – це не про спокій і стабільний графік.
– Це про сидіння на холодному камені вночі задля оперативного та вдалого матеріалу. І зараз, коли минуло два місяці роботи, я можу впевнено сказати, що у подібній ситуації вже не панікував би.
На початку стажування виникла потреба звикати до базових навичок роботи в медіа. Проте завдяки професійній підтримці редакції та активній участі в плануваннях стажерам вдалося успішно подолати початкові труднощі.
– У редакції «Накипіло» працюють золоті люди! – коментує Олег Самохвал. – Після попередньої роботи, де я постійно відчував тиск, для мене було незрозумілим таке добре ставлення до колег. Під час роботи в редакції я почав писати новини у 4 рази швидше, ніж до цього! Працював у відділі зі створення відеоматеріалів. А також писав креативний (розважальний) контент, над яким потрібно пофантазувати, додати гумору, можливо сатири. Він має на меті розслабити перенапруженого від подій на Харківщині читача. За цей семестр я спробував себе як редактор, новинар та монтажер завдяки програмі стажування.
А Олег Остапець називає свою роботу в “Накипіло” незрівнянним досвідом, після якого йому захотілося мати майбутнє в журналістиці.
– Загалом вважаю, що тривале стажування студентів-журналістів – це важлива й корисна ініціатива для посилення медіапростору України, – підкреслює Олена Лептуга. – Практичний досвід надзвичайно важливий для формування молодих спеціалістів, готових до роботи в редакціях.
Лариса Портянко, інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: