Вихованці творчих студій Запорізького міського Палацу дитячої та юнацької творчості стали учасниками нового проєкту зі створення книг, який започаткувала Запорізька обласна організація НСЖУ та видавництвом «Тандем». Про це і не тільки йшлося під час тематичного коворкінгу, який відбувся у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. На зустріч з головою Запорізької обласної організації НСЖУ, заслуженим журналістом України Наталією Кузьменко прийшли журналісти-початківці – старшокласники та студенти вишів – національного та політехнічного університетів. У заході також взяли участь журналістка, директорка міського Палацу дитячої та юнацької творчості Людмила Маринюк та директор видавництва «Тандем» Віктор Текуч.
Людмила Маринюк свого часу працювала редактором популярної міської газети «Наше время», потім – очолювала телеканал «МТМ», тому не дивно, що коли вона змінила напрямок діяльності, то одразу відкрила в Палаці творчості «Медіашколу». Тут виховують молодих журналістів за трьома напрямками – тележурналістика, текстова та фотожурналістика. Викладачі – професійні журналісти, які працювали у поважних виданнях та телеканалах – Володимир Шпіленок, Борис Дворний та Іляна Печерська. «Медіашкола» має свій потужний технічний ресурс, що дає змогу знімати відеоролики і кліпи. А ще вони мають свою, офіційно зареєстровану повнольорову молодіжну газету «Teens way», роблять подкасти «Блакитно-жовта кава», ведуть свій аккунт на Фейсбуку.
Тепер вихованці творчих студій Палацу стали учасниками нового проєкту, який започаткувала Запорізька обласна організація НСЖУ та видавництво «Тандем». До Різдвяних свят світ побачить двотомник для дітей: перший том «Чарівні казки» для молодших школярів, другий – «Легенди острова Хортиця» для підлітків і студентів. Обидві книги – це свого роду зашифрована в художніх образах енциклопедія, де зберігається історичне та культурне надбання козацького роду запоріжців та особливості природних скарбів легендарної краю.
Юні фотожурналісти взяли на себе оздоблення другого тому диптиха фотографіями, які вони зробили на Хортиці, а діти з образотворчих студій намалювали ілюстрації для «Чарівних казок». Тексти для обох книжок створювали журналісти Наталія Кузьменко, Микола Михайлов, перекладали казки та легенди на сучасну мову Людмила Долженко та Олександр Абліцов.
– Для наших дітей новий напрямок дуже цікавий, – каже Людмила Маринюк, – сама по собі робота над створенням книг захоплює, а ще ми дали їм повну свободу, де вони можуть проявити свою фантазію і творчу майстерність.
– Думаю, що ми вже скоро побачимо наш спільний проєкт втіленим у чудові книги, які ми плануємо передавати в бібліотеки та навчальні заклади – зазначив директор видавництва Віктор Текуч.
Наталія Кузьменко, як співкоординаторка ЦЖС, ознайомила починаючих медійників з діяльністю Центру, розповіла про Клуб редакторів, який утворився влітку 2022 року, про релоковані районні газети, що виходять тепер в Запоріжжі завдяки НСЖУ та міжнародним партнерам, про роботу з журналістами-переселенцями, про тренінги й тематичні заходи для них. Гості роздивились захисне обладнання для представників преси, котрі працюють на прифронтових територіях, і виявили неабияку зацікавленість до всього, що побачили та почули.
– Впевнена, що такі зустрічі будуть продовжуватися, – відзначила наприкінці заходу Наталія Ігорівна, – бо спілкування та співпраця з такою талановитою молоддю – це майбутнє нашої української журналістики.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Вадимова
Фото Бориса Дворного
Дискусія з цього приводу: