Коли у Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ приходить клінічний психолог Ольга Лоцман, завжди збирається чималенька когорта місцевих медійників, ветеранів журналістики, а також колег, які прибули до нас з окупованих територій та зони активних бойових дій. Адже війна виснажує як фізично, так і психічно. І як би ми не прагнули бути стійкими й незламними, допомога психолога в цей складний час дійсно необхідна – особливо, якщо це досвідчений, грамотний спеціаліст, щира, чуйна людина. Ольга Анатоліївна кожного разу готує для журналістів цікаву програму тренінгу: корисну інформацію, практичні вправи, наснажує, мотивує, надає психологічну підтримку та допомагає підтримувати ментальне здоров’я.
Цього разу на тренінгу опрацювали тему «Резильєнтність як здатність психологічного відновлення в умовах довготривалої військової агресії», розібрали її складові та виконали практичні завдання до кожного з компонентів.
– У людини резильєнтність є вродженою особливістю психіки. Це психологічна стійкість, пружність, здатність адаптуватися, долати стреси. Не зважаючи на зовнішні фактори, негативні події, ми можемо з усім впоратися, відновитися, – наголосила Ольга Анатоліївна.

Серед основних компонентів резильєнтності вона назвала:
- самосвідомість,
- позитивне мислення,
- соціальну підтримку,
- емоційний інтелект,
- навички планування та організації,
- фізичне здоров’я,
- ефективні методи подолання труднощів
- здатність приймати зміни.
Під керівництвом фахівчині медійники виконували різноманітні техніки для підвищення своєї психологічної стійкості.
Спочатку була вправа «Знайомство»: щоб розкритися, кожен асоціював себе із героєм мультфільму, озвучував власне кредо, мрії, професійні стремління та їх втілення, побажання собі, родині, країні. За відповідною шкалою визначали власну здатність до відновлення після складного періоду. Обвівши долоню, зображали «Дерево сили», де кисть – це стовбур, пальці – гілки, а в кожному листочку зазначали те, що допомагає нам долати важкі часи. Тренували ментальну пружність вправою «На жаль… На щастя», зміцнювали соціальні зв’язки через групову гру «Соціальна єдність». У коробочку «для сміття» символічно викидали все негативне, що заважає нам нормально жити…
Корисним було те, що кожен зміг поповнити свою скарбничку технік самодопомоги, саморегуляції, пройти тестування та визначити свої особисті канали підтримки. Захід пройшов у активній, дружній співпраці, пронизаний теплими емоціями. Незчулися, як минули дві години.
Таке надихаюче навчання, яке дає можливість засвоїти ефективне управління стресом, підтримувати емоційну рівновагу та ментальне здоров’я вкрай необхідно, – кажуть всі учасники тренінгу.






Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15
Наталія Стіна, фото Дар‘ї Зирянової
Дискусія з цього приводу: