«Журналістська солідарність важлива у нашій роботі», – дуже часто чуємо від журналістів. Адже солідарність – це й надійна зброя. З початком повномасштабного вторгнення ворога осередками взаємодопомоги та єдності для медійників стали Центри журналістської солідарності НСЖУ, яких в Україні створено шість. Один із перших Центрів був відкритий у квітні 2022 року в Івано-Франківську. Він став життєво важливим хабом як для місцевих медійників, так і для журналістів-ВПО, котрі тимчасово замешкали на Прикарпатті. Навчальні тренінги у форматах офлайн чи онлайн, юридичні консультації, психологічна допомога, надання захисного спорядження для поїздок у відрядження в прифронтову зону, благодійна гуманітарна допомога, вирішення побутових проблем, – усе це та багато іншого, з чим журналісти можуть звертатися за допомогою в Центр.
–Вітаю! Маю потребу обговорити з Вами питання щодо моєї викладацької діяльності, адже Ви маєте досвід роботи з майбутніми журналістами. Ваші поради та рекомендації будуть для мене цінними, – сказала в офісі Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, звернувшись до координаторки Вікторії Плахти журналістка-ВПО із Краматорська Донецької області, членкиня НСЖУ Віра Ільїна.
Під час робочої зустрічі медійниця розповіла, що з початку цього навчального року отримала пропозицію вести заняття для студентів-журналістів в Університеті Короля Данила. Для неї в Івано-Франківську це новий досвід, досвід цінний і важливий.
–Люблю працювати з молоддю, навчати професії. Залюбки ділюся власним досвідом. А розповісти, звичайно, є про що, адже в журналістиці я вже майже тридцять років», – зазначила Віра Ільїна.
Передусім, Вікторія Плахта надала колезі низку порад із методики викладання фахових дисциплін, формату проведення навчальних та практичних занять, а також запропонувала проведення тематичних занять для студентів на базі Івано-Франківського Центру журналістської солідарності.
До дружньої розмови долучилась і Наталія Ясинська – журналістка, членкиня НСЖУ, провідна редакторка Інформаційно-медійного центру Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, котра також завітала у справах до Центру журналістської солідарності. Вона зауважила, зокрема, що тепер, з огляду на ситуацію в країні, багато медіа не змогли би працювати без обопільної підтримки.
–Добрим ресурсним середовищем для нас є Івано-Франківський Центр журналістської солідарності. Така опора на дружнє плече колег дає моральні сили, насамперед, для подальшої професійної діяльності. Центр – це наша мотивація, це той творчий колектив поза основною роботою, який підтримає, допоможе, розрадить. Звичайно, гірші часи обов’язково минуть, але наші медійні друзі та їхня взаємопідтримка залишаться. Й вони потрібні будуть нам на майбутнє. На мою думку, Центри журналістської солідарності в Україні є тим ресурсним середовищем, яке допоможе в якісно іншій країні зробити якісно іншу журналістику, – зазначила Наталія Ясинська.
Вона також розповіла про те, як їхній заклад вищої освіти долає наслідки влучання російської ракети в один із корпусів університету, який стався наприкінці червня. В контексті цього учасники розмови зауважили, що через повномасштабну війну в Україні немає жодного місця, яке би не наражалося на небезпеку з боку ворога.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності