У Чернівецькому офісі об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності НСЖУ відбувся тренінг «Фактчекінг та робота з джерелами інформації». Учасники навчання, а це журналісти-переселенці, які нині живуть у Чернівцях, студенти кафедри журналістики ЧНУ ім. Ю. Федьковича та представники місцевих медіа, разом з досвідченою медіатренеркою, доценткою кафедри журналістики Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича Лілією Шутяк аналізували приклади створення фейків та їхнє поширення серед аудиторії. Окремо зупинилися на меті, яку переслідують «творці» фейків, щоби заволодіти цільовою аудиторією та посіяти сумніви серед необізнаного числа користувачів інформації.
За словами тренерки, основна мета фейків – змінити увагу аудиторії, відвернувши її від правдивої інформації, спонукати до певних думок або дій, які будуть вигідні тому, хто поширює фейк, а також створити у людей певний емоційний стан – наприклад, страх або паніку, посіяти ворожнечу тощо.
–Фейки – це інформація про події, людей або явища, яка є частково або повністю вигаданою і подається в медіа як справжній журналістський матеріал. Досить часто аудиторія «ведеться» на фейки з різних причин. Серед основних: велика кількість різноманітної інформації емоційного характеру, яку людині немає часу перевіряти, привабливість та оригінальність фейків, сенсаційний заголовок і велика кількість лайків та поширень, але найважливіше – брак медіаграмотності й критичного мислення, – каже Лілія Шутяк.
За підсумками тренінгу було напрацьовано низку практичних рекомендацій, які допоможуть краще розбиратися в інформаційних потоках і не піддаватися фейкам.
- Якщо пост або стаття викликають надто бурхливі емоції, відкладіть читання та спокійно оцініть ситуацію.
- Мисліть критично і перевіряйте джерела. Це робота не лише журналістів, але й кожної свідомої людини.
- Складіть список медіа та публічних осіб, яким довіряєте, і споживайте інформацію з цих ресурсів. Звірити його можна з «білим списком» медіа від Інституту масової інформації, який визначає найякісніші українські онлайн-медіа.
- Якщо читаєте будь-який пост у соціальних мережах, будьте уважні до деталей. З якого акаунту його зроблено (наявність фото на аватарці й у стрічці новин, спільні друзі, попередні пости), коли і де було зроблено публікацію.
- Не лайкайте пост, якщо не дочитали його до кінця. Нерідко початок публікації, так само як і заголовок новини, може відрізнятися від її основного змісту. Це також один із прийомів, який часто використовують з метою маніпулювання думкою користувача.
- Не поширюйте інформацію, яка вам здається сумнівною, сенсаційною, неправдоподібною. Бо це і є фейк.
- Навіть якщо ви усвідомлюєте абсурдність неправдивої інформації, але поширюєте її з метою висміяти чи показати, що в ній не так, у такий спосіб ви теж долучаєтесь до поширення фейків.
- Бережіть свій час та увагу.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Чернівецького офісу об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС