Підтримка журналістів та редакцій ЗМІ, допомога журналістам-переселенцям, волонтерська робота та координація зусиль – над цим та іншим з початку війни в Україні працюють обласні осередки Національної спілки журналістів України.
Серед важливих напрямків діяльності – зв’язок із редакціями та журналістами, особливо в регіонах, де ідуть бойові дії.
Голова Сумської обласної організації НСЖУ Володимир Садівничий відзначає: перебуває на постійному телефонному дзвінку зі всіма первинними журналістськими організаціями в Сумській області та фактично зі всіма редакторами місцевих видань.
«Редакторка однієї з газет сказала: «Ви перші, хто мені зателефонував за час війни з нашого професійного середовища», – зазначив він у звіті про роботу Сумської ОО НСЖУ.
Зв’язок із секретарями первинних організацій та редакторами газет оперативно налагодили в Запорізькій ОО НСЖУ. Тут також започаткували спільно із Івано-Франківською облорганізацією інформаційний марафон «Ми – українці».
На сайті, ЗОО НСЖУ в Фейсбуці, в газеті «МИГ» регулярно публікуються інформації, інтерв’ю, репортажі з «гарячих точок» – з Мелітополя, Бердянська і Бердянського району, з Енергодару, Василівки, з Гуляйполя, з Токмака, Оріхова, Полог, Більмака, тощо.
Спілка журналістів Прикарпаття, первинні журналістські осередки активно займаються розміщенням біженців, передусім, працівників ЗМІ, із «гарячих точок», надають необхідну допомогу. Головний координатор великої допомогової роботи НСЖУ на Івано-Франківщині – секретар НСЖУ Віторія Плахта.
З усіма районними газетами тримає зв’язок і Тернопільська обласна організація Спілки.
«Одразу після вторгнення російських військ обласна організація звернулася до редакторів газет, телебачення, радіо, онлайн-медіа з проханням паралельно з обласною організацією співпрацювати зі сайтом НСЖУ та використовувати у своїй роботі інформацію з перевірених джерел», – зазначає голова організації Василь Тракало.
Із закликом скоординуватися до всіх журналістів області звернулася в перші дні вторгнення і голова Черкаської обласної організації НСЖУ Тетяна Калиновська.
«На звернення відгукнулися редакції ЗМІ, спільний контент нині творять і розповсюджують працівники обласних та місцевих редакцій телебачення, радіо, газет, що не мають змоги виходити друком», – прокоментувала вона.
Тетяна Калиновська також підготувала та розповсюдила обгрунтовані (за матеріалами офіційних ресурсів) поради колегам щодо інформаційної безпеки під час війни: «Мета журналістів під час війни – не дати ворогові залякати населення та зламати бойовий дух армії».
У той же час організації НСЖУ працюють над посиленням захисту персональних даних членів Спілки. Про це, зокрема, зазначають у Дніпропетровській обласній організації.
Також саме члени Дніпропетровської Спілки журналістів були в авангарді акції НСЖУ – розсилали звернення до регіональних організацій Союзу журналістів, редакцій та журналістів росії із закликом зупинити пропаганду війни.
Житомирська організація збирає дані про редакції та журналістів, які зазнали збитків і постраждали внаслідок бомбардування окупаційними військами, аби посприяти наданню їм матеріальної допомоги.
Також організації Спілки тримають зв’язок із журналістами, які пішли добровольцями до лав Збройних сил України. На Волині таких медійників прийняли у лави НСЖУ.
Мобілізує актив і Одеська обласна організація НСЖУ; журналісти активно працюють на інформаційному фронті – готуються спецвипуски воєнних газет, спецефіри на ТБ і радіо, акцентується увага на звитязі Захисників та на народній відсічі окупації. Одесити займаються волонтерством, наданням прихистку колегам із небезпечних регіонів.
«Окремі члени спілки займаються волонтерством, організовують гуманітарну допомогу з-за кордону», – звітують у Волинській облорганізації.
Секретаріатом Полтавської ОО НСЖУ підтримується зв’язок з первинними журналістськими організаціями області, регулярно поширюється інформація, що надходить з центрального офісу НСЖУ.
Також спілчани активно працюють як волонтери. Так, члени Закарпатської НСЖУ активно волонтерять та всіляко допомагають тимчасовим переселенцям з України, повідомляють в організації. Осередок надає інформацію про те, де можна поселитися, допомагає речами та харчуванням.
Для інформування журналістів Кіровоградського регіону і загалом населення також створено Телеграм-канали «Кіровоградщина: НСЖУ» та «Обговорення спілка журналістів Кіровоградщина».
Обласна спілка журналістів тісно співпрацює з Кіровоградською обласною державною адміністрацією, зокрема – з офіційним Інтернернет-ресурсом «Преса ОДА» в Телеграмі та на Фейсбуці.
Запорізька ОО НСЖУ співпрацює з обласною організацією Червоного Хреста. Журналісти-волонтери збирають теплі речі, продукти та все необхідне і передають у пункти прийому тимчасово переміщених осіб.
Журналісти також чергують у волонтерських центрах, допомагають інформаційним територіальним центрам у підготовці та розповсюдженні серед населення оперативної інформації про перебіг воєнних подій.
Долучаються до волонтерства і в Київській обласній організації Спілки,
Львівський осередок звернувся до журналістських організацій Польщі про надання допомоги українським журналістам та надання допомоги біженцям на кордонах Євросоюзу. Члени Спілки, які перебувають у Польщі, взяли на себе організацію збору та доставку на кордон дитячих візочків і поселення наших колег у Польщі.
Також ЛОО НСЖУ налагоджує співпрацю з благодійниками з-за кордону, щоб доставляти гуманітарну допомогу, а також – спорядження для журналістів.
Долучаються спілчани і до підтримки ЗСУ. Зокрема, первинна організація НСЖУ обласної громадсько-політичної газети «Подільські вісті» (Хмельниччина) перерахувала ЗСУ 50 тис. грн. Голова Хмельницької ОО НСЖУ Петро Лічман власним коштом закупив і передав для військовослужбовців Національної академії прикордонних військ 5 кевларових касок.
Крім цього, хмельничани надають допомогу в тимчасовому притулку й розміщенню переселенців із зони бойових дій.
Секретаріат Рівненської обласної організації НСЖУ продовжує активно працювати з урахуванням нових умов. Уже 25 лютого у телефонному режимі була проведена розмова з головними редакторами місцевих друкованих видань щодо особливостей роботи редакційних колективів в умовах воєнного стану. Головний пріоритет – продовження виходу газет та активізації власних інтернет-сайтів з метою оприлюднення правдивої інформації про події та нейтралізації фейкових новин, поширення яких мало місце в перші дні війни.
Чернівецька ОО НСЖУ постійно підтримує зв’язок із журналістами, які долучилися до Тероборони. Первинна організація ЧНУ приєдналася до гуманітарної акції, завдяки якій для колег зібрали близько 20 комплектів шоломів і бронежилетів.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко наголошує, що актив НСЖУ з перших годин розгорнув діяльність в умовах війни:
- Наші пріоритети очевидні – об’єднання українських журналістів для ефективної роботи на інформаційному фронті, волонтерські ініціативи на базі регіональних організацій та редакцій ЗМІ, допомога колегам, які є жертвами російської окупації, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Також важливим напрямом нашої роботи є координація зусиль із Європейською та Міжнародною федераціями – у питаннях солідарності та допомоги українським журналістам і у питаннях жорсткої відсічі російській пропаганді.