Що робиться з інформаційним полем поза межами України в громадських організаціях Східної Європи? Таке питання поставили перед собою члени ГО «Центр розвитку бізнес технологій та культури» і взяли участь у міжнародному проєкті «Lost in Transition». До Запорізького Центру журналістської солідарності НСЖУ завітав керівник організації Денис Васильєв, щоб поділитися думками з медійниками.
– Українці завжди прямували в Європу, – каже Денис Васильєв, – і зараз ми впевнено йдемо цією дорогою. Але пересічні громадяни, насправді, мало що знають про 30-річний шлях країн Східної Європи від комунізму до демократії, починаючи з падіння Берлінського муру та розпаду Радянського Союзу. Тому ми й вирішили підключитися до міжнародного проєкту, в якому беруть участь громадські організації з восьми країн, які вже мають досвід в боротьбі з пережитками соціалістичного минулого. Нашими партнерами виступають: DRA e.V., Німеччина (координатор); Sofia Platform, Болгарія (співкоординатор); Foundation Wissen am Werk, Хорватія; Education Development Center, Латвія; Center for Citizenship Education, Польща; Permer Centre for Civic Education and Human Rights; Congress of Cultural Activists, Україна. За підтримки Німецької Федеральної Агенції по Громадянській Освіті (bpb).
Активісти «Центру розвитку» почали з того, що провели унікальну екскурсію-дискусію центральною частиною Запоріжжя під назвою «Транзитний Діалог. Громада і місто крізь часи та епохи», яка є частиною міжнародного проєкту «Lost in Transition». Ця подія припускає поглиблене обговорення історії та архітектури міста Запоріжжя.
– Під час екскурсії ми проаналізували, як архітектура та міський простір відображають політичні та соціальні зміни, що відбулися протягом трьох десятиліть. Обговорили, як ці зміни вплинули на суспільство, та які уроки можна винести з цього досвіду, – зазначає Денис Васильєв. – Перехідні процеси включають серйозні травматичні та відроджувальні моменти в Україні та Європі після 1989–91 років. Вони впливають на суспільство: на соціальне, політичне і культурне життя.
Важливу роль тут відіграє громадська освіта у розумінні перехідного часу з урахуванням досвіду «третього покоління» (тих, хто народився у період з 1970 – 1985 р.), яке пережило трансформацію у підлітковому віці, та їхнє сприйняття минулого.
– Сучасні виклики – російське вторгнення в Україну, – каже журналіст та письменник з Гуляпілля Іван Кушніренко, у творчому арсеналі якого більше 90 книг з історичною тематикою, – безумовно, впливають на ідею спільної трансформації до демократії. Поглиблює розуміння впливу транзиту на суспільства у Східній Європі. Тому потрібно постійно вести міжнародний діалог між поколіннями для кращого розуміння європейських сусідів.
До роботи над проектом вже підключились відомі запорізькі журналісти – Юрій Гаєв та Ольга Вакало. Їхні інтерв’ю-розповіді про новітню історію міста Запоріжжя вже перекладено декількома іноземними мовами, відповідно, створені відеоряди. Партнери доже задоволені співпрацею з ними.
Денис Васильєв запросив журналістів ЦЖС взяти участь у екскурсії-діалозі на пленері, тобто на вулицях прифронтового Запоріжжя.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Вадимова
Фото Дар’ї Зирянової