Телепрограми про те, як живеться землякам в умовах карантину, як працюють ті чи інші заклади, де можна отримати допомогу, корисні поради та цікавий досвід – стали особливо популярними останнім часом. Це ще раз доводить важливість саме регіонального мовлення для громадян, кажуть телевізійники Суспільного. Їхня робота теж зазнала певних коректив, але більшість продовжує виконувати свої професійні обов’язки, незважаючи на ризики. НСЖУ продовжує знайомити із роботою колег у регіональних філіях Суспільного мовлення в часи карантину.
Продюсерка Філії ПАТ НСТУ «Кіровоградська регіональна дирекція» Олена Кваша розповідає: відразу з появою перших ризиків для журналістів було прийнято рішення максимально переводити роботу на дистанційний режим.
«Все, що можна було записати без втрати якості ми записували. Ветеранів відправили на дистанційну роботу, бо усвідомлюємо небезпеку вірусу для людей старшого віку. Також почали активніше користуватися усіма можливими дистанційними інструментами», – коментує пані Олена.
Включення через «Скайп» і «Вайбер» дають навіть більше можливостей побачити реальну картинку, долучити до ефірів гостей із різних куточків області.
Журналісти працюють у режимі чергування, забезпечені захисними костюмами, масками, антисептиками. Гості, які приходять на «живі» ефіри, обов’язково використовують засоби дезінфекції.
«На початках, коли ще не отримали централізовано засобів захисту, то навіть маски шили самі, антисептики використовували «народні», – говорить Олена Кваша.
Продюсерка зауважує: багато тем присвячені саме пандемії, але телевізійники намагаються витримувати баланс, інформуючи і про інші аспекти життя. А особливо – не нагнітати ситуацію, адже негативної інформації нині надміру.
У Закарпатській філії, як розповідає кореспондентка новин Андріана Курта, також організували позмінну роботу, щоб уникнути скупчення людей в редакції. На найбільш небезпечні зйомки (як-то, приміром, в лікарню) ходять у захисних костюмах.
Тепер переважна більшість спікерів долучається до ефірів за допомогою онлайн-зв’язку. Інколи, звісно, виникають певні технічні незручності через невміння деяких людей користуватися всіма засобами. Тоді підключають телефонний зв’язок. Багато обласних відомств також налагоджують співпрацю з журналістами таким чином, щоб інформацію вони отримували дистанційно. Приміром, надають записи із заходів, організовують трансляції тощо, каже кореспондентка.
«У нас лише одна людина пішла у відпустку. Всі решта – працюють. Хоч групи виходять у редакцію позмінно, роботи вистачає. Працюємо навіть у вихідні», – додає Андріана.
Телевізійники розповідають: на роботу, у зв’язку з відсутністю транспорту, добираються чи то пішки, чи велосипедами. Декого підвозять колеги, в кого є авто. Іншим редакції забезпечують підвезення службами таксі. Через те, що важко добиратися і журналістам, і гостям, ранкові ефіри скорочені на годину – не з 7 ранку, а з 8 до 9 ранку.
«Усі гості, які все ж наважуються прийти в студію, отримують маски, користуються дезінфекторами. Журналісти – так само. Обов’язково дотримуємося безпечної дистанції. Інколи гості не бажають одягати маску, тоді контролюємо, щоб між ведучим і ним була безпечна відстань», – розповідає редакторка творчої групи «Ранок» Філії ПАТ НСТУ «Черкаська регіональна дирекція» Галина Компанієць.
Усім експертам, яких запрошують до участі в ефірах, пропонують вибір – або ж фізична присутність у студії, або ж онлайн-зв’язок.
«Звісно, є люди, які відразу відмовляються приходити, бо побоюються і не приховують цього. Тоді пропонуємо альтернативні можливості участі в передачах – по «Скайпу» чи в телефонному режимі», – зазначає редакторка.
Теми передач, каже вона, формуються з поправкою на коронавірус. Але якраз те, що дає регіональне телебачення – поради місцевих експертів, розповіді про те, як люди живуть в умовах карантину, які знаходять виходи зі складних ситуацій, – і знаходять найбільший відгук у глядачів. Відтак, карантин показав, наскільки необхідне людям саме місцеве мовлення. І той невеликий ефірний час, який лишили філіям, – треба зберегти. Журналісти хвилюються, що місцеві програми після карантину можуть скоротити. Але ж саме регіональні новини та програми на локальну тематику і мають найбільший відгук у глядачів Суспільного мовлення в областях.