Коли рано вранці на частотах «Армія FM» лунає голос Сержа Гагаріна, десятки тисяч слухачів по всій Україні налаштовуються на хвилю військового радіо. Хтось робить це в дорозі на службу, хтось – у пункті постійної дислокації, а хтось – у власному авто, поспішаючи на роботу. Адже сьогодні «Армія FM» – це вже не просто радіостанція для військових, а потужний інформаційний ресурс, що об’єднує українців та робить зрозумілими процеси мобілізації та військової служби.
До Дня Збройних сил інформаційна служба НСЖУ підготувала розповідь про головне військове радіо нашої країни.
Ефір, що об’єднує
Історія радіостанції розпочалася в 2016 році – «Армія FM»була покликана підтримувати військовослужбовців у районі проведення антитерористичної операції. Відтоді радіо суттєво розширило свою аудиторію. Сьогоднішня «Армія FM», яка працює у складі Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України на чолі з підполковником Сергієм Жуковським, – це радіостанція, яка мовить у 37 населених пунктах по всій Україні. Це вже не винятково радіо для військовослужбовців, а для кожного українця, бо фактично в кожній сім’ї є військові…
Ефір «Армія FM» структурований з урахуванням потреб аудиторії. Основний праймтайм припадає на ранкові та вечірні години, коли люди їдуть на роботу або повертаються додому. З 8:00 до 12:00 в ефірі звучить ранкове шоу відомого радіоведучого Сержа Гагаріна, який розповідає слухачам про важливі події, спілкується із слухачами, з 16:00 до 20:00 – вечірнє шоу досвідченого радійника Ігоря Козака, а з 20:00 до 22:00 – «Вечірній По», авторська програма відомого українського співака та військовослужбовця Олександра Положинського.
В армії є чимало роботи, в якій багато хто може допомогти
Під керівництвом майора Андрія Давидова «Армія FM» працює з військовим та політичним керівництвом, отримує інформацію про розвиток оборонного комплексу, яким озброєнням оснащуються наші підрозділи, як відбувається навчання.
«Армія FM» підтримує постійний контакт з аудиторією через усі доступні канали комунікації. Особливо активним є спілкування під час ранкового та вечірнього шоу, коли слухачі можуть долучитися до обговорення актуальних тем. Радіостанція присутня в усіх соціальних мережах та месенджерах, тож будь-який слухач може в зручний спосіб написати, висловити свою думку або поставити запитання експерту в студії.
Серед запитань слухачів – чимало про те, як потрапити служити в той чи інший підрозділ Сил оборони України. І це при тому, що нині цю інформацію можна легко знайти в інтернеті або й на вуличних білбордах. Але на радіо роблять включення із військовослужбовцями, які розповідають, як вони потрапили служити у свої підрозділи, про свій військовий досвід, про бойовий шлях бригад та спільні здобутки. Також радіо через свої соціальні мережі поширює рекрутингові ролики, з яких можна дізнатися, що армія – це не лише бойові завдання, є й інша робота, яку багато хто може виконувати. Основна аудиторія радіостанції – це чоловіки і жінки віком 30+: нинішні й майбутні військовослужбовці, волонтери та члени їхніх родин.
Цікаво, що до початку повномасштабного вторгнення радіо слухали навіть на тимчасово окупованих територіях. Телефонували й писали повідомлення слухачі з Луганська, Донецька, Макіївки, Дебальцевого.
Робота військового радіо не залишається непоміченою ворогом. На сайт неодноразово здійснювалися кібератаки. Останній за ліком випадок був на День вшанування жертв Голодомору. Сайт атакували нібито з Індонезії, хоча зрозуміло, що насправді це було зовсім з іншої країни.
На прифронтових територіях росіяни намагаються глушити мовлення українського радіо й поширювати своє. Ворог виділяє на дезінформацію величезні кошти, має в імперській пропаганді принаймні двадцятирічний досвід.
Програми з характером
Програмне наповнення «Армія FM» різноманітне та змістовне. Щобудня о 16:30 виходить програма «Говорить Стратком» – актуальне зведення найголовніших воєнних та суспільно-політичних подій в Україні і світі. Двічі на тиждень транслюється програма капітана Катерини Біленко «Хвилюватися немає причин», яка розповідає про юридичні особливості військової служби.
Окреме місце в сітці мовлення посідає програма «Вчасно про» – авторський проєкт Дмитра Сіманського. У програмі обговорюються глобальні теми: міжнародне військове співробітництво, рекрутинг та мобілізація, енергетика, політичні процеси. Гостями стають топові посадовці, військові, дипломати та політики.
Перевірені об’єктивні новини із першоджерел та спростування російських фейків – надважливий напрям роботи радіостанції, який курують капітан Марія Верес та наддосвідчений журналіст Олексій Мустафін. Своєчасні новини спорту забезпечує Андрій Вирва.
Щодня на «Армія FM» можна почути «того самого історика з Tik-Tok» Олександра Альфьорова, військовослужбовця 3 штурмової бригади, із унікальною авторською рубрикою «Хвилина історії України».
Радіостанція завжди підтримує різноманітні заходи для військових та ветеранів на всіх рівнях. Яскравий приклад цього – партнерство з Invictus Games. Його проявом в ефірі є великий щотижневий проєкт «Ігри Нескорених» зсередини». Також «Армія FM» залюбки надає медійну підтримку цікавим ініціативам підрозділів Сил оборони України.
Велику увагу на радіо приділяють музичному наповненню. Радіоведучий, нині капітан ЗСУ Серж Гагарін, який має понад 22 роки досвіду роботи в радіоефірі на провідних українських радіостанціях, долучився до команди «Армія FM» наприкінці 2022 року після служби у чернігівській Нацгвардії. Разом із цим до ефіру було застосовано професійний підхід щодо формування сітки програм та музичного плейлиста.
Музика сильних і вільних людей
Формат «Армія FM» – Modern Rock / Power Pop, де основу складають рокові композиції, впізнавані світові хіти та велика частка сучасної музики від українських роквиконавців, які мають незаплямовану репутацію. Українська музика займає понад 40 відсотків ефіру. Пісні в ефірі ніхто довільно не переставляє. Музична добірка, яку «крутить» радіо, визначена наперед із урахуванням категорій, годин та уподобань аудиторії.
Із плином часу від широкомасштабного вторгнення музичні вподобання слухачів змінилися. Стало менше «байрактарщини». На початку було дуже багато приколів в стилі «яка ти козачка», «який ти козак», «русскій корабль» тощо. Зараз на часі серйозніша музика, яка транслює важливі меседжі для слухачів. Під якусь пісню можна посумувати, а під якусь – навпаки надихнутися на важливі речі, на перемоги. На «Армія FM» переконані, що музика здатна рятувати, «витягувати з психологічної ями». Когось надихає «Лицарський хрест» Олександра Положинського, комусь подобається «Pianoбой» із піснею «Я можу все», комусь – «Surface Tension» із мотивуючою композицією «Завтра», комусь група «Пирятин» та її жартівлива пісня «Арта», ще комусь твір фінської групи «Moon Shot» під назвою «Yes!», записаний на підтримку України, або трек Yarmak’а «Вавилон».
Українські військові вважають, що сьогодні важливо говорити з людьми про перемоги України – і не лише на фронті, а й у спорті, мистецтві, кіновиробництві, ІТ-сфері… З усіх цих частин складається наша загальна перспективна Перемога.
У планах – нові програми і розширення покриття
Радіостанція активно розвивається та планує нові проєкти. Хотілося б, щоб програм було більше, але людський ресурс Центральної телерадіостудії Міністерства оборони обмежений, крім того, військовслужбовців на ротаційній основі залучають до бойових підрозділів. Але з Нового року на слухачів чекають певні приємні сюрпризи.
На «Армія FM» мають намір запровадити міжнародний проєкт про глобальні зміни, говорити про політичну складову подій у світі, як це впливає на Україну та демократичні країни. Також планують повноформатну програму про боротьбу з російськими фейками, хочуть більше розповідати про західну зброю та українські розробки.
Станом на зараз військове радіо мовить у 37 населених пунктах, серед яких великі міста – Київ, Львів, Харків, Чернігів, Запоріжжя, Полтава, Рівне, Кривий Ріг та інші. Також сигнал «Армія FM» приймає чимала кількість невеликих прифронтових та прикордонних містечок та селищ, де радіо є чи не єдиним способом отримання інформації, тому місія радіостанції не втрачає свого стратегічного значення. На черзі чергове розширення покриття та початок мовлення в Мукачеві. У планах – отримання більшої кількості дозволів на тимчасове мовлення, задля інформування українців про стан справ у війську та державі загалом.
Сьогодні «Армія FM» – це значно більше, ніж просто радіостанція. Це інформаційний форпост, який щодня нагадує: разом ми сильні, разом ми вільні, разом ми переможемо. Це голос, який через музику, новини та спілкування підтримує бойовий дух захисників та всього українського народу.
Максим Степанов, інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: