– На території, яка зараз є тимчасово прифронтовою, де часто немає ні світла, ні зв’язку, кожний свіжий випуск газети є свідченням того, що тут українська земля, тут мешкають українці. Вони потребують правдивої інформації про перебіг подій, що відбуваються на фронті та в Україні загалом, – розповіла журналістка газети «Ворскла», що на Сумщині, Оксана Ковальова під час презентації документальної стрічки «На межі». Захід відбувся за ініціативи представництва Західноукраїнського центру журналістської солідарності НСЖУ в Чернівцях на кафедрі журналістики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. У фільмі, створеному інформаційною службою Національної спілки журналістів України, йдеться про газетярські будні редактора газети «Зоря» із Золочева, що на Харківщині, Василя Мирошника. Показ стрічки «На межі» було проведено в межах Всеукраїнської кампанії Мережі центрів журналістської солідарності НСЖУ до Всесвітнього дня свободи преси.
Щотижня, аби особисто доставити свіжий випуск газети читачам, йому доводиться долати 400 км прифронтових доріг. Відважно їде газетяр навіть у ті села, що перебувають під прицілом ворожих снайперів. Це – неординарна історія незламності журналіста і редактора прифронтової газети.
– Приклад Василя Мирошника не єдиний в Україні у нинішній час. За таких самих умов випускається та доставляється до читача Великописарівської громади, що на Сумщині, газета «Ворскла». Її редактор Олексій Пасюга особисто розвозить кожен випуск мешканцям громади. Хоча ніхто не примушує його це робити, – каже Оксана Ковальова.

Попри те, що зараз дехто вважає друковані медіа мало кому потрібними, жителі прифронтових територій мають іншу думку.
– Доволі часто, зазвичай малограмотні особи, які нічого не читають, дозволяють собі висловлювання про непотрібність для людей друкованих медіа. Тому, раджу таким медійним теоретикам поспілкуватися з людьми, які за три роки війни набули певного досвіду як ворожої пропаганди, так і скупого надходження до прифронтових територій правдивої інформації про нашу війну з ворогом, – каже голова обласної організації НСЖУ, асистент об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Володимир Бобер. – Дедалі частіше ми переконуємося, наскільки є важливим доносити правильну інформацію до людей, особливо на територіях, географічно наближених до росії.

Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Об’єднаний Західноукраїнський ЦЖС
Дискусія з цього приводу: