Посольство України в США опублікувало в Twitter відкритого листа відомого американського філософа, політичного економіста та публіциста японського походження Френсіса Фукуями до заарештованого у «справі кримських мусульман» громадянського журналіста Османа Аріфмеметова. Це стало результатом закликів багатьох правозахисних організацій та Спілки журналістів України до відомих осіб світу взяти шефство над заарештованими в Криму громадянськими журналістами, надавати їм допомогу та підтримувати зв’язок. Для цього МЗС України була розроблена програма із публічного менторства, до якої Френсіс Фукуяма приєднався ще минулого року.
В своєму листі Осману Аріфмеметову філософ пише: «Крим став жертвою російського реваншизму та територіальної агресії. Росія боїться демократичної України: якщо Україні вдасться перейти до ліберальної демократії, це підірве настрої Росії щодо України та регіону загалом. (…) Ситуація у Криму була невід’ємною частиною цієї боротьби. Журналісти, подібні до вас, відіграли важливу роль у збереженні правди, оскільки Росія продовжує затьмарювати медійну сферу дезінформацією. Без вашої хоробрості та прихильності ми знали б набагато менше про реальну ситуацію на місцях у Криму та про обмеження, які Росія наклала на населення. Ви були одним із перших громадянських журналістів, які висвітлили цю ситуацію у 2015 році. Через ваш сміливий репортаж ми знаємо про затримання та ув’язнення Бєляла Аділова та Тимура Ібрагімова, двох ваших колег-журналістів, і соромно, що служби безпеки ув’язнили вас у в’язниці аналогічним чином».
Фукуяма зазначив, що «у ці лихоліття ми думаємо про вашу дружину і трьох ваших дітей, які всі чекають дня вашого звільнення та повернення додому».
«Ми сподіваємося, що ви скоро з ними знову зустрінетеся. Дякуємо за ваше служіння правді через журналістику та за вашу роль у боротьбі України за свободу. Ми на Заході сподіваємось на ваше звільнення якнайшвидше», – написав Фукуяма.
У цьому зв’язку перша заступниця Міністра зовнішніх справ України Еміне Джеппар висловила вдячність професору Фукуямі за згоду приєднатися до зазначеної ініціативи та стати голосом публічної підтримки Османа Аріфмеметова.
Громадянські журналісти Сервер Мустафаєв, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхалієв, Асан Ахтемов, Амет Сулейманов на даний момент перебувають в неволі. Їх різними засобами підтримує Національна Спілка журналістів України, зокрема, лише в листопаді-грудні 2021 року спілкою проведені два заходи солідарності з ув’язненими в Криму громадянськими журналістами. В НСЖУ відкрито фотовиставку «Громадянські журналісти важливі!», у відкритті якої взяли участь дружини чотирьох ув’язнених. Європейська Федерація Журналістів включила їхні імена в список ув’язнених журналістів Європи. Прокуратура АРК та Севастополя розслідує 22 кримінальні провадження про порушення прав журналістів у Криму.
Раніше повідомлялося, що Прокуратура АРК спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини готує повідомлення в Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду, в якому будуть відображені факти переслідування журналістів на території Криму.
Варто нагадати також, що Центр прав людини ZMINA та Український ПЕН запустили правозахисну програму #Solidarity words, в рамках якої 13 відомих українських письменників і журналістів стануть персональними амбасадорами 13 кримських журналістів, ув’язнених у тимчасово окупованому Криму та РФ. Про це заявила координаторка програми Solidarity words і координаторка проєктів Центру прав людини ZMINA Надія Добрянська на презентації програми письменників – амбасадорів для журналістів-політв’язнів.
«Відомі журналісти та письменники Вікторія Амеліна, Мирослава Барчук, Ольга Герасим’юк, Лариса Денисенко, Ірена Карпа, Андрій Курков, Юрій Макаров, Мирослав Маринович, Віталій Портников, Ірина Славінська, Остап Сливинський, Мар’яна Савка та Ірина Цілик стали у певному сенсі голосами політв’язнів, які зараз перебувають у в’язницях чи під домашнім арештом у тимчасово окупованому Криму та у РФ. Вони виступили на підтримку журналістів, які є громадянами України і яких утримують у тимчасово окупованому Криму та у РФ. Серед них 10 кримськотатарських громадянських журналістів, які представляють ініціативи «Кримська солідарність» та «Nefes», та двоє українських журналістів. Програма виступає також на підтримку Нарімана Джелялова, який у минулому займався журналістикою, а наразі є заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу», – сказала Добрянська.
Вона поінформувала, що в межах програми її учасники-амбасадори у публікаціях, ефірах та на публічних заходах в Україні й за кордоном розповідають історії ув’язнених за сфабрикованими справами журналістів, аби забезпечити максимальний розголос їхніх кримінальних справ.
Письменник Андрій Курков, який став амбасадором Нарімана Джелялова, зазначив, що у літераторів є багато інструментів тримати в фокусі уваги ув’язнених, – це, зокрема, письмові тексти, які можуть бути поширені і перекладені для іноземних аудиторій, публічні дискусії та круглі столи.
В програмі публічного менторства над кримськими в’язнями уже взяли участь багато правозахисників світу. Так, публіцист Віталій Портников став амбасадором Владислава Єсипенка, письменниця Ірена Карпа – Марлена Асанова, відомий правозахисник член-засновник Гельсінської групи в Україні Мирослав Маринович став амбасадором Сервера Мустафаєва і в своєму листі до нього назвав підзахисного «мій прийомний син».