Через масовані російські атаки на енергетичну інфраструктуру України чимало (особливо регіональних) медіа опинилися під загрозою припинення роботи. Надто гостро ця проблема постала у прифронтових регіонах, де електромережі часто виходять з ладу через безперервні ворожі обстріли. Торік Національна спілка журналістів України розпочала програму підтримки редакцій: передала колегам сучасні зарядні станції EcoFlow від міжнародних партнерів – Українського Медіа Фонду та Фундації Газети Виборчої (Польща).
«Це один із найдієвіших способів підтримати медійників в Україні»
На прифронтовій Харківщині, де регулярно застосовуються аварійні відключення електроенергії, така підтримка виявилася життєво необхідною.
– Відтоді стали стійкішими, — розповідає керівник телерадіокомпанії «Надія» з Первомайського Павло Сухарєв. – Будь-яка ТРК — це дуже енергоємне медіа. Тож без альтернативного живлення аж ніяк.
Завдяки переданій зарядній станції, пояснює він, медіа на кілька годин забезпечує безперервне телевізійне мовлення та роботу всіх інтернет-платформ.
– EcoFlow використовуємо для живлення ефірного та монтажного комп’ютерів, двох серверів, конверторів та роутера для онлайн трансляції. До того ж заряджаємо чисельне обладнання — акумулятори для відеокамер, аудіо систем й освітлювальних накамерних ліхтарів, смартфонів, ноутбука тощо, – зазначає Павло Сухарєв.
Зарядні станції підтримують роботу і столичних медіа. Головний редактор інформаційного агентства «Главком» Микола Підвезяний зазначає, що отримана EcoFlow дозволяє працювати до 6 годин під час відключень електроенергії.
– Нині ми всі працюємо віддалено. Тому отриману техніку працівники використовують в умовах домашньої роботи. Це дозволяє журналістам інформувати навіть в умовах відсутності електропостачання, — пояснює він і додає: це один із найдієвіших способів нині підтримати колег в Україні.
Прифронтові редакції посилюють інформування
Особливо складною є ситуація в місті Нікополь на Запоріжжі, яке регулярно піддається російським обстрілам. У березні минулого року місцеве «Радіо Ностальжі 102,4 ФМ» суттєво постраждало від ворожої ракети. Завдяки отриманій станції EcoFlow River 2 колектив зміг налагодити безперервне мовлення.
– Станція використовується для живлення студійного обладнання та комп’ютерів під час відключень електроенергії: її заряду вистачає приблизно на 3 години. Наразі вона є важливою частиною нашого технічного оснащення, — розповідає директор станції Валерій Терещенко. — Завдяки EcoFlow оперативно виходимо в ефір із новинами й без перерв підтримуємо зв’язок з аудиторією.
Для редакцій, які вимушено релокувалися через бойові дії, така підтримка грає особливу роль. Керівник телекомпанії «Орбіта» з Покровська на Донеччині Юрій Баркулов, чия команда нині адаптується до роботи у Дніпрі, розповідає: наразі мовлення для своєї аудиторії телеканал продовжує у кабельних мережах та на IPTV. Та як буде далі – невідомо..
– Ми маємо багато техніки, до того ж, потрібно забезпечувати безперебійну роботу наших серверів, – додає він. – Для одного з таких енергії від зарядної станції нам вистачає на 4 години, та це за умови, що немає тривалих відключень світла.
Івано-Франківська телерадіокомпанія «РАІ» також високо оцінила отриману допомогу.
– Це надзвичайно цінний ресурс, який чудово зарекомендував себе в роботі. Завдяки EcoFlow наше обладнання безперебійно живиться навіть у випадках вимкнення електроенергії, — зазначає генеральний директор Андрій Русиняк. — Для команди, зокрема програмного та випускового редакторів, така автономність є дійсно важливою. Тепер можемо бути впевнені, що редакційна робота не буде зупинена, і ми безперешкодно виконуватимемо наші професійні обов’язки навіть за найскладніших умов.
Підтримка пішла і друкованим виданням.
– Навіть коли світла нема, «Вісник» – буде! — зазначає Марина Осіпова, журналістка однієї з найтиражніших газет в Україні «Вісника Ч» із прикордонного Чернігова. За її словами, зарядна станція забезпечує безперебійну роботу видання, а головне – верстку під час відключень електроенергії.
Плани на майбутнє: потреба в додатковому обладнанні
Ініціатива НСЖУ та Ukrainian Media Fund та Fundacja Gazety Wyborczej суттєво посилила енергетичну незалежність українських медіа та їхню здатність працювати в складних умовах війни. Водночас російська армія продовжує регулярно скидати ракети та дрони на українські території. І цілять вони, переважно, в енергетичну інфраструктуру. Саме тому редакції потребують додаткові потужні станції. Зокрема, для живлення передавального обладнання, яке споживає найбільше енергії. Як запевняють представники медіа, це украй необхідно для зміцнення стійкості й автономності в умовах війни. Така підтримка істотно збільшить роботу на кілька додаткових годин без світла, яке через обстріли досі вимикають майже щодня в багатьох регіонах України.
Інформаційна служба НСЖУ