Із зухвалим безчинством зіткнулася Рівненська обласна організація НСЖУ, коли були виламані двері у приміщенні, яке займали спілчани. Медійників позбавили доступу у будівлю в центрі Рівного. Все відбулося як поза межами здорового глузду, так і поза правовим полем. Голова Рівненської обласної організації НСЖУ Дмитро Тарасюк переконаний, що боротьбу треба продовжувати, домагаючись справедливості, відстоюючи правоту у судах.
– Втім, як показує практика, можна сказати, що не всі судові рішення відповідають духу і букві закону, – зазначає Дмитро Тарасюк. – У нашому випадку судом взагалі були проігноровані статті законодавства, котрі забезпечують захист медійників, їхнє право на пільгову оренду приміщень. Апеляційний суд теж «недобачив» видимих порушень і залишив рішення нижчої інстанції без змін. До пресингу долучилися і місцеві чиновники, які, спираючись, на абсурдні мотивації вправилися нарахувати 55 тисяч гривень оренди за користуванням приміщенням. При цьому повністю ігноруючи законодавчу норму, згідно з якою має застосовуватися пільгова оренда у розмірі 1 гривні.
![Дмитро Тарасюк: «Боротьбу продовжуватимемо, домагаючись справедливості» 18 Дмитро Тарасюк: «Боротьбу продовжуватимемо, домагаючись справедливості» 1](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/1c5f7ed9c5db4b79.jpg)
Але не все втрачено. Руку допомоги простягнув нам на безоплатній основі авторитетний у нас адвокат, творча особистість. Він видає і газету, є членом Національної спілки журналістів України. Відтак, будемо далі йти у відстоюванні правди правовим шляхом, бо журналісти не мають коштів, а головне, і не збираються «протягувати» правильні рішення за гроші, як це можуть собі дозволити окремі підприємці, що зазіхнули на приміщення рівненських медійників, спокусившись ласим шматком нерухомості у центрі Рівного. Ось таким протистоянням був позначений минулий рік.
З намірами продовжувати не лише боротьбу, а й ефективну роботу на спілчанській ниві ми розпочали 2025 рік. На жаль, маємо продовження і проблем, які створює «Укрпошта», окрім доставки газет чи по передплаті, навіть у дріб’язкових питаннях. І стосується це не лише медійників, а загалом їхньої цінової політики. Зрозуміло, що спрямованої на підвищення вартості послуг. Наприклад, з січня звичайнісінький конверт з маркою вже коштує 24 гривень, хоч донедавна був уполовину дешевше. Чи хтось у країні перевіряє обґрунтованість таких цін? Чи просто пан Смілянський (генеральний директор «Укрпошти», – Ред.) так дбає про власну зарплатню? Питання відкриті…
![Дмитро Тарасюк: «Боротьбу продовжуватимемо, домагаючись справедливості» 19 Дмитро Тарасюк: «Боротьбу продовжуватимемо, домагаючись справедливості» 2](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/20220506_120241-1024x576-1.jpg)
Щодо друкованих видань, маємо сумну статистику: на початок 2021 року на Рівненщині було зареєстровано і виходило друком 22 газети з числа колишніх районок та міських. А зараз їх лишилося тільки 10. Протриматися багатьом не вдалося. Навіть обласна газета «Вільне слово», яка б мала торік відзначити свою 85-літню діяльність, припинила існування, так і не доживши до ювілейної дати. До роздержавлення засновником цього видання була облдержадміністрація. А газета, засновником якої у свій час була обласна рада, нині балансує на межі закриття. Маючи лише 166 примірників, це вже навіть не балансування, а щось на зразок скону. Видає газету по суті один редактор, а вся редакція знаходиться у 14-ти метровому кабінеті. До такого стану доведена обласна преса. Інші типи медіа, образно кажучи, зав’язані на певних олігархічних структурах місцевого рівня та місцевій владі, тож там будь-яка критика – табу.
Вважаю, що передавати друковані видання під егіду Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України, було великою помилкою, яку варто виправляти на законодавчому рівні. Довідатися про кількість зареєстрованих друкованих видань у Національній раді з питань телебачення і радіомовлення України ще можливо, але отримати дані про реальну кількість видань, які виходять друком, ні. Ці питання не відслідковуються.
![Дмитро Тарасюк: «Боротьбу продовжуватимемо, домагаючись справедливості» 20 Дмитро Тарасюк: «Боротьбу продовжуватимемо, домагаючись справедливості» 3](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/lyudmyla-bosyk-1024x680-1.jpg)
Не можу не сказати кілька слів про сплату внесків. У нас тут максималістський підхід – не сплачує людина внесків певний період, значить – виключаємо із Спілки. На фейсбук-сторінці пишемо повідомлення про дату виключення, номер членського квитка, вказуємо і прізвище особи.
Насамкінець хотів би внести пропозицію щодо виготовлення значків для членів Національної спілки журналістів України. Це важливе питання для ідентичності наших спілчан.
Підготувала Людмила Мазнова
З виступу на розширеному засіданні Правління НСЖУ, яке відбулося в онлайн-режимі 23 січня 2025 року за участю понад 50 спілчан із усіх регіонів України. Правління одностайно підтримало пріоритети НСЖУ на 2025 рік. Ключові напрямки: захист журналістів та свободи слова, системна допомога регіональним та місцевим медіа, солідарність з полоненими колегами, розвиток мережі Центрів журналістської солідарності, посилення міжнародної співпраці.
Дискусія з цього приводу: