Національна спілка журналістів України вболіває за долю кожного українця та вірить у силу єднання, яке здатне подолати підступного ворога. На цьому наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко в ефірі радіо «Дзвони», що працює на Прикарпатті під егідою Української греко-католицької церкви.
У програмі Марії Солодчук «Наші гості» Сергій Томіленко розповів про масштабний проєкт Спілки «Розстріляна свобода слова».
Сергій Томіленко високо оцінив результати праці творчої групи, яка, працюючи над проєктом, зібрала й опрацювала свідчення українських журналістів про воєнні злочини росіян. Про них розповідають понад 100 відео-історій, текстів про постраждалих журналістів. Матеріали передали до правозахисної ініціативи «Трибунал для Путіна» та переклали англійською мовою.
Сергій Томіленко навів конкретні приклади злочинів окупантів. Один із них – коли російські ійськові навмисно стріляли по беззбройних репортерах під час їхньої роботи поблизу Ірпеня у Київській області.
– Було дуже важко чути пронизливі крики британських журналістів: «Не стріляйте, ми журналісти!». Британську знімальну групу свідомо обстрілювали, одного журналіста було поранено, – розповів Сергій Томіленко.
Він нагадав ще один зворушливий випадок: історію Лідії Тараш із міста Волноваха на півдні Донецької області. Головна редакторка газети «Наше слово» переховувалась у родичів, бо на другий день окупації її шукали російські військові. Але вона відмовилась працювати на ворога і змогла виїхати з двома маленькими дітьми до Росії, звідти до країн Балтії, Польщі і, зрештою, дісталась України.
Очільник Спілки зазначив, що НСЖУ за фінансової підтримки закордонних та вітчизняних доброчинців приділяє максимум уваги родинам загиблих журналістів. Він нагадав, що торік НСЖУ ініціювала створення Фонду пам’яті українських журналістів, діяльність якого спрямована на допомогу родинам загиблих колег.
Зокрема, таку підтримку отримала Марія Василівна Лі, мати розстріляного окупантами телеведучого й актора Павла Лі. В Ірпені цьогоріч відкрили меморіальний знак на честь її єдиного сина. Матеріальну допомогу родині надали також литовські та американські журналісти.
– Кілька місяців тому журналісти New York Times звернулися до мене з пропозицією. Частину своїх гонорарів за матеріали про Україну вони хотіли б перерахувати родинам загиблих журналістів. Певну допомогу отримала Марія Василівна Лі та Наталія Дєдова, вдова вбитого росіянами найкращого маріупольського телеоператора Віктора Дєдова, – поінформував Сергій Томіленко.
Наразі відомо про підтверджені факти загибелі принаймні 72 медіапрацівників. Однак залишається чимало незадокументованих фактів поранень журналістів під час обстрілів редакцій, катувань, тиску, погроз. Частина медійників перебуває на тимчасово окупованій території. Одна з них – досвідчена журналістка Ірина Левченко з Мелітополя. На початку травня російські окупанти захопили разом із чоловіком та кинули «на підвал».
– Ми висловлюємо солідарність її родині та задіюємо міжнародні організації, аби визволити Ірину Левченко, – зазначив Сергій Томіленко.
Він констатував, що окупанти вважають незалежних журналістів та медіа небезпечними свідками їхньої агресії, тому й намагаються знищити. Підтверджує це й поневолення журналіста УНІАН Дмитра Хилюка та медійника із Нової Каховки Сергія Цигіпи, яких торік запроторили до Російської Федерації.
НСЖУ як найбільша професійна спільнота вважає своїм обов’язком постійно привертати увагу суспільства до таких випадків та шукати матеріальну підтримку для колег, які опинилися в біді. Істотну частку цієї місії взяли на себе створені торік Центри журналістської солідарності, один із яких працює Івано-Франківську.
– Я вдячний колегам із Прикарпаття. Івано-Франківський Центр дозволив нам розгорнути мережу допомоги для сотень журналістів, передавати в Херсон, Чернігів кошти, техніку тощо, – сказав Сергій Томіленко.
Він підкреслив, що нинішнім пріоритетом є відродження й підтримка газет на деокупованих та прифронтових територіях. Завдяки співпраці НСЖУ з міжнародними партнерами вдалося профінансувати відновлення друку для 28 газет там, де преса не виходила з 24 лютого 2022 року. В умовах зруйнованої інфраструктури ці медіа є єдиним джерелом інформації для місцевих жителів.
– Ми горді, що підтримуємо колег. Де б не були українці, вони все одно отримують українську інформацію, яка тримає в українському інформаційному полі наших громадян, – підкреслив голова НСЖУ.
Водночас він закликав владу бути відповідальною перед громадянами, зокрема перед ЗМІ та журналістами. Він зупинився на важливій проблемі, яка є великим фактором соціального збурення. Йдеться про системні проблеми із поштовою доставкою преси.
– Люди не отримують пресу, газети безконтрольно скидають десь у сільрадах, магазинах. Передплатники мають за кілька кілометрів йти по свою газету чи пенсію. Люди не захочуть передплачувати газету, яку їм не принесуть. Це дуже небезпечний фактор, – наголосив голова Спілки. – Ми відкрили телефонну гарячу лінію та електронні скриньки, щоб читачі, листоноші і журналісти інформували про наявні проблеми з поштою. Людей не можна залишати без зв’язку та поштових послуг. Вони кажуть, що пошта для них – це осередок цивілізації. Без неї вони просто випадають з українського простору.
Сергій Томіленко розповів, що під час робочої зустрічі головний редактор християнської газети «Нова зоря» отець Іван Стефурак не міг стримати емоцій. Через недружню політику «Укрпошти» до друкованих ЗМІ ця газета зі статусом національної стала регіональним виданням.
– НСЖУ закликає владу до дієвих кроків, – продовжив Сергій Томіленко. –Ті, хто приймають великі рішення у столичних кабінетах, не повинні піддаватися спокусі, мовляв, якщо є світло й інтернет, то всі українці сидять зі смартфонами й читають новини й телеграм-канали. Влада повинна однаково уважно допомагати й розвивати всі види медіа та поважати вибір українців. Ми бачимо, що сьогодні, на жаль, немає збалансованої уваги до всіх видів медіа. Немає уваги до ЗМІ на прифронтових та деокупованих територій в плані інформування, а є виняткова зосередженість лише на одному Національному марафоні.
Наостанок голова НСЖУ укотре нагадав про суспільно важливу місію журналістики, яка відстоює свободу і цінності демократичного суспільства. Суть цієї місії відображає гасло «Журналісти важливі!», яке гуртує майже 20 000 членів Національної спілки журналістів.
Людмила Макей, інформаційна служба НСЖУ