Профспілки знову б’ють на сполох. Наступний рік буде ще складнішим за нинішній, оскільки ціни в країні невпинно рухаються вгору. У трудових доходах та соціальних виплатах Україна не в змозі наздогнати стрибки, які відбуваються в промисловому, житлово-комунальному секторах та у сфері послуг. На цьому наголосив голова Федерації профспілок України Григорій Осовий під час Всеукраїнської наради редакторів газет із питань захисту друкованих ЗМІ, яка відбулася 28 жовтня в форматі ZOOM. На заході було 140 редакторів друкованих ЗМІ, а проводив зустріч голова НСЖУ Сергій Томіленко. Ключовим спікером наради виступив генеральний директор АТ «Укрпошта» Ігор Смілянський.
Всі разом вони міркували не лише над тим, як організувати передплату на друковані періодичні видання, а й як доставити їх до передплатників у наступному році. Завдання не з простих: в умовах реорганізації мережі поштових відділень та запровадження пересувних відділень втрати тиражів неминучі. У цій ситуації кожен передплатник – на вагу золота, оскільки газета в його поштовій скриньці означає і редакційні прибутки, і заробітки «Укрпошти». Ситуація нагадує балансування на краю леза, обабіч якого – глибока прірва.
Виступаючи перед аудиторією, Григорій Осовий зробив акцент на партнерстві ФПУ і НСЖУ у захисті прав журналістів, пошуку діалогу з «Укрпоштою», необхідності врахування позиції редакторів при погодженні поштових тарифів.
Нещодавно ФПУ уже мала діалог з «Укрпоштою» стосовно зміни цін на кореспонденцію, яка відправляється поштою. Зрозуміло, що для підтримки конкурентоспроможності з Новою поштою державному оператору потрібно враховувати виклики інфляції. Зросли ціни на матеріали, сировину та енергоносії, і з урахуванням цих змін треба корегувати і відповідні послуги, які надаються «Укрпоштою».
А при консультаціях з Урядом голова ФПУ Григорій Осовий наголосив на необхідності «шукати діалектичне взаєморозуміння між надавачами послуг і тими, хто користується цими послугами».
Найближчим часом відбудуться двосторонні консультації профспілок і Мінфіну стосовно захисту вітчизняних підприємств в умовах коронакризи. Внаслідок впливу пандемії та інших факторів понад 140 тис. працівників своєчасно не отримують зарплати, і сума боргів вже досягла майже 4 млрд. грн. Це питання профспілки підіймали на зустрічі з прем’єр-міністром України під час Всеукраїнської акції протесту, з першим віце-прем’єр міністром та членами уряду. Нині триває пошук рішень, які принаймні могли б пом’якшити ситуацію, щоб до кінця року максимально розрахуватися з працівниками.
На сьогодні існує заборгованість не тільки по зарплаті, а й перед застрахованими особами у системі загальнообов’язкового соціального страхування по безробіттю, несвоєчасні виплати по лікарняних, по вагітності і пологах. Нещодавно черговий транш у 500 млн. грн скеровано на забезпечення виплат по декретним відпусткам і лікарняним.
Стосовно забезпечення прав і гарантій працівників профспілкові лідери провели зустріч із спікером парламенту Русланом Стефанчуком.
«Частину питань адресуємо до Верховної Ради. Зокрема, не форсувати прийняття законів, які сьогодні можуть зашкодити правам та інтересам найманих працівників. Ми вимагаємо призупинити розгляд цих законопроектів, сісти за стіл перемовин і знайти рішення, які б були в інтересах держави і працівників», – зазначив Григорій Осовий.
Керівник ФПУ нагадав, що жовтень був достатньо активним для профспілок. Сьомого жовтня, у Всесвітній день дій за гідну працю, у більш ніж 160 країнах світу профспілки виходили на акції, в тому числі в Україні. У Києві відбулася 10-тисячна маніфестація профспілок, які входять до СПО об’єднань профспілок, з пікетуванням будівлі Уряду.
За матеріалами прес-центру ПФУ