20 жовтня 2021 р. Волинська обласна рада на позачерговому сесійному засіданні проголосувала за Звернення до Кабінету Міністрів України щодо створення Державного фонду розвитку місцевих засобів масової інформації та здійснення інших, невідкладних для розвитку місцевих масмедіа, заходів.
Проєкт рішення після клопотання Секретаря НСЖУ, головного редактора «Волинської газети» Володимира Данилюка та висновків Постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку вніс голова облради Григорій Недопад.
Підтримуючи та розвиваючи ініціативу колег із Черкаської обласної ради, волинські депутати закликають Кабінет Міністрів України на чолі з Денисом Шмигалем розробити Державну програму підтримки друкованих ЗМІ в Україні, передбачивши у ній першочергові заходи, спрямовані на вирішення важливих питань.
Серед них – «створити дієву систему соціальної підтримки та правового захисту журналістів (працівники ЗМІ нерідко ризикують життям, перебуваючи у зоні бойових дій, епіцентрі техногенних катастроф, вогнищах епідемій тощо)», «оголосити «податкові канікули» для медіапідприємств до кінця карантинного періоду та розглянути можливість щодо надання засобам масової інформації пільгових кредитів для їх розвитку», «накласти мораторій на підвищення тарифів на передплату і доставку періодики до кінця 2023 року (або встановити пільгові тарифи на зазначені цілі)», «внести зміни до чинних нормативно-правових актів про включення друкованих ЗМІ до переліку соціально значущих продуктів», а також – «удосконалити механізм виконання норм законодавства про порядок висвітлення діяльності органів влади і місцевого самоврядування на рівних (паритетних) засадах, передбачивши, у тому числі, обов’язковість оприлюднення рішень органів влади у друкованих ЗМІ».
Крім цього, депутати Волинської обласної ради закликають Кабмін до безумовного виконання Закону України «Про реформування державних і комунальних ЗМІ» у частині виплати реформованим газетам державної фінансової підтримки, котру було обіцяно кілька років тому, але так і не здійснено.
Наш кор.
Звернення депутатів Волинської обласної ради до Кабінету Міністрів України щодо створення Державного фонду розвитку місцевих засобів масової інформації та здійснення інших, невідкладних для розвитку місцевих масмедіа, заходів
Регіональні засоби масової інформації є елементом культури громадянського суспільства і відповідають за формування колективного мислення. Ми, депутати Волинської обласної ради, занепокоєні критичною ситуацією, яка склалася у більшості українських ЗМІ, зокрема і в дирекціях (редакціях) місцевих газет, телебачення та радіомовлення. Негативно на діяльність засобів масової інформації впливають такі фактори, як економічна криза, пандемія коронавірусної хвороби, спричиненої SARS-CoV-2, втрата доходів від реклами, відсутність належної державної підтримки медіа тощо. Незадовільною є доставка періодики відділеннями «Укрпошти».
Водночас у кризових для країни умовах потреба суспільства у перевіреній, достовірній та об’єктивній інформації зростає. Джерелом такої інформації на сьогодні є місцеві авторитетні видання, яким довіряють читачі. Ми переконані, що збереження, підтримка і розвиток українських друкованих медіа – необхідний крок у боротьбі з фейками, маніпуляціями та ворожою пропагандою.
Таким чином, закликаємо вжити невідкладних заходів для антикризової підтримки українських ЗМІ. З цією метою пропонуємо таке:
1. Враховуючи позитивний досвід європейських країн, створити в Україні Державний фонд підтримки регіональних медіа, передбачивши у державному бюджеті на 2022 на наступні роки відповідне фінансування.
2. Розробити Державну програму підтримки друкованих ЗМІ в Україні, передбачивши у ній заходи, спрямовані на вирішення таких питань:
збереження і розвиток місцевих видань, надання їм переваги під час укладання договорів на висвітлення діяльності органів влади;
посилення інформаційної присутності українських ЗМІ на територіях, які межують з окупованими районами Донбасу і Криму (запровадити цільову бюджетну допомогу місцевим медіа Донецької, Луганської, Харківської і Херсонської областей).
3. Сприяти безперешкодному доступу журналістів до джерел інформації в органах влади, підприємствах та організаціях.
4. Створити дієву систему соціальної підтримки та правового захисту журналістів (працівники ЗМІ нерідко ризикують життям, перебуваючи у зоні бойових дій, епіцентрі техногенних катастроф, вогнищах епідемій тощо).
5. Оголосити «податкові канікули» для медіапідприємств до кінця карантинного періоду. Розглянути можливість щодо надання засобам масової інформації пільгових кредитів для їх розвитку.
6. Накласти мораторій на підвищення тарифів на передплату і доставку періодики до кінця 2023 року (або встановити пільгові тарифи на зазначені цілі).
7. Внести зміни до чинних нормативно-правових актів про включення друкованих ЗМІ до переліку соціально значущих продуктів. Удосконалити механізм виконання норм законодавства про порядок висвітлення діяльності органів влади і місцевого самоврядування на рівних (паритетних) засадах, передбачивши, у тому числі, обов’язковість оприлюднення рішень органів влади у друкованих ЗМІ.
8. Забезпечити виконання Закону України «Про реформування державних і комунальних ЗМІ» у частині виплати реформованим газетам державної фінансової підтримки.