«Я займаюсь комплексним процесом відео виробництва: знімаю, монтую і публікую відеоматеріали. Такий зведений підхід видається мені дуже перспективним. Сьогодні ми будемо максимально спрощувати і здешевлювати процес, але при цьому залишатися продуктивними», – каже Назарій Мазилюк, який ділиться практичними порадами із колегами із регіональних медіа.
Вебінар Назарія Мазилюка з доступного відео виробництва пройшов за спільної ініціативи Міністерства цифрової трансформації, національного проєкту Дія.Цифрова освіта та Національної спілки журналістів України наприкінці березня в рамках Європейського тижня цифрової грамотності.
Назарій — журналіст, відеомейкер в інтернет-виданні “Українська правда”. Бакалавр журналістики НаУ «Острозька академія». Працює з відео 4 роки, самостійно створює репортажі, відеоісторії, відео для соцмереж, знімає фільми, інтерв’ю та рекламні ролики.
Підготовка до зйомки. Яку техніку достатньо мати?
Відеотехніка має бути під конкретне завдання. Ви можете купити собі один крутий комплект – а він вам може не знадобитись. Тому потрібно наперед спланувати завдання, для яких вам потрібна ця техніка. Наприклад великий репортаж (ми користуємось ним в «Українській правді»), інтерв’ю та відеоблог вимагають дещо різний набір техніки. А от стрім та новинний сюжет, можна знімати як на камеру, так і навіть на смартфон.
Щоб організувати відеозйомку
Потрібно звернути уваги на три чинники: світло, картинка і звук. Це все однаково важливо при створенні відео. Наприклад, ми пишемо 15-хвилинне інтерв’ю спікера – лікаря імунолога під час пандемії коронавірусу.
Світло є природнє. Це може інколи спрощувати процес, а може й ускладнювати. Якщо немає додаткового світла, можемо використовувати природнє. Якщо знімаємо у приміщенні, краще садити людину навпроти вікна або навпроти джерела світла. Для освітлення можна використовувати LED-лампи – вони недорогі і практичні, у них регулюються важливі параметри: температура та яскравість. Не повинно бути суперечки у температурі між світлом, яке є у приміщенні, і додатковим світлом.
Є ще один момент. У кадрі не повинно бути жорсткого світла, від якого блищить обличчя, падають різкі тіні. Світло повинно бути максимально розсіяним. Чим більше джерело світла, чим ближче воно до об’єкту, який ми знімаємо, тим воно буде м’якше і розсіяніше. Розсіяне світло – це хороше світло. Але все залежить від того, який вам потрібен кадр. Якщо вам потрібен драматизм – можете світло поставити збоку і матимете драматичну картинку. Щоб записати коментар, достатньо однієї LED-лампи, поставленої під кутом, яка дає максимально розсіяне світло.
Картинка. Як мінімум, нам потрібна камера, але можна знімати й на телефон, зараз є доступні девайси з непоганими камерами. Телефон має автоматичні параметри, і це може бути як плюсом, так і великим мінусом.
Плюс – швидке налаштування камери під середовище. Це не вимагає якихось особливих навиків у оператора. Мінус – постійна зміна експозиції (освітленості) та балансу білого (кольору картинки). Є можливість використовувати ручні налаштування в деяких телефонах, для цього потрібно встановити спеціальні додатки.
Але телефон не може замінити гарну камеру, яка має більший функціонал для налаштувань. Інколи дешевше буде купити камеру, яка вона буде знімати краще, ніж дорогий телефон.
Звук можна писати на петличний мікрофон, який чіпляють під одяг спікера. Також можна писати звук на накамерний мікрофон, але якість буде трохи гіршою. З таким комплектом можна записати якісний коментар. Так само петличку можна використовувати й при запису на телефон. Інколи ваш телефон не бачить петличку і не хоче записувати звук. Цю проблему можна вирішити за допомогою перехідника.
Існує правило: чим ближче джерело звуку до записуючого пристрою, тим краще звук.
Крім провідних петличок, є ще й радіомікрофони, але вони набагато дорожчі. Найбюджетніший варіант може коштувати близько 7 тис грн.
Для зйомки великого репортажу може знадобитися значно більше техніки. Якщо ми їдемо на зйомку з бюджетним комплектом, не обов’язково брати світло. Але в такому випадку дуже допомагає стабілізатор, який ставлять на камеру. Він допомагає, коли доводиться багато бігати, пом’якшити тряску і зберігати рівним горизонт. Беремо камеру, пушку-мікрофон на камеру, і цього може бути достатньо для того, щоб оперативно зняти сюжет.
З телефоном бажано мати додаткове джерело звуку. Є стабілізатори, на які чіпляють мікрофон. В принципі, так можна теж знімати.
Стрім. Заради оперативності можна залишити громіздку камеру з усім комплектом у редакції. Ми в «Українській правді» знімаємо стрім на телефон. Приїхали, ввімкнули смартфон, і цього достатньо.
Перед зйомкою потрібно підготуватися: зарядити всі акумулятори, підготувати флешки, але це потрібно робити, щойно ви повернулися з попередньої зйомки. Матеріал із флешки треба зливати, обов’язково копіюючи. Якщо ви будете його вирізати і вставляти, можете втратити частину фалів, а інколи навіть пошкодити флешку. Я видаляю з карти пам’яті файли перед тим, як іти на наступну зйомку.
Дуже важливо під час зйомки чергувати крупний, середній і загальний плани у кадрі. Не варто все знімати одним кадром. Загальний план зняли – зупинили, крупний зняли – зупинили. Кожен момент має бути відзнятий окремо. Потім набагато простіше буде монтувати. Коли ми знімаємо, треба думати: куди цей кадр піде?
В яких програмах монтувати відео? Тут так само треба дивитися на задачі. Можна повністю зняти і змонтувати на телефоні. Але коли ви захочете зробити щось серйозніше – потрібно працювати на великому моніторі в професійній програмі. Особисто я на телефону дуже рідко монтую, хіба що якщо треба дуже оперативно. Є десять правил монтажу, але, як на мене, головне – чергувати плани, думати, куди підуть ці кадри після зйомки. Для телефону підійде відеоредактор iMovie, яка небагато важить, в якому можна робити нарізку та елементарні дії по монтажу. Для початківців це ідеальний варіант.
Базові правила роботи з обладнанням. В цій роботі важливу роль відіграють деталі. Якщо ви забули вставити карту пам’яті в камеру, то ви нічого не зможете зняти. Так само кожна деталь відіграє важливу роль. Потрібно бути уважним.
Як налаштувати правильно камеру? Перш за все, експозиція – це кількість світла в кадрі. Якщо вона виставлена неправильно, екран буде або білий, або темний. Є три параметри: витримка, ISO і діафрагма. Вони на першому етапі можуть здаватися складними, але вони будують експозицію. Просте правило: ISO на мінімум, діафрагму відкриваємо на максимум (мінімальне значення F), а витримку вже підлаштовуємо. Ми налаштували експозицію. Далі потрібно звернути увагу на фокус. Є камери з автофокусом, але я ніколи не довіряю автофокусу і стараюся завжди все контролювати. Правило таке: фокус має бути на очах людини, яка говорить. Далі – баланс білого. Це колір вашої картинки. Краще не ставити його автоматичним, а налаштувати під середовище. Він вимірюється в кельвінах, Де 2000К – це теплий, а 7000К холодний. Температура у сонячний день приблизно 5500К. Головне правило – білий має бути однаковим і кадрі і в реальності.
Ще один нюанс. Треба звертати увагу на стан камери, регулярно протирати об’єктив серветкою з мікрофібри для окулярів. Вона не пошкоджує об’єктив, і він вам довше прослужить. На об’єктив краще купити захисний фільтр.
Також варто звернути увагу на те, в якому форматі ви знімаєте. Більшість сучасних камер пишуть в 4К, але треба розуміти, для чого це вам потрібно. 4К потребує потужнішого «заліза» для монтажу. Наприклад, у нас є екран 1920×1080, це розмір кадру, найпопулярніший формат, і його може бути достатньо. Завжди перевіряйте, який у вас виставлений формат.
Як удосконалити навички відеозйомки. Перше правило – знімати! Якщо ви дивитесь на свої роботи, зняті рік тому, і думаєте, що вони класні – треба замислитись. Особисто мені мої ранні роботи подобаються менше, ніж нинішні. На ютубі є безліч доступних матеріалів з інформацією по навчанню. Вони будуть корисними для вашого самовдосконалення. Але основне правило – знімати, знімати і ще раз знімати.
Як побудувати історію? З перших секунд потрібно чіпляти глядача. Людина тільки півтори-дві секунди дивиться на ваше відео у фейсбуці, і все. Найцікавіший момент – найгостріший, який, на вашу думку, зачепить глядача і буде його вести. Щоб вести глядача далі, є ще одне правило. Ваше відео має будуватися за принципом хвилі, і ця хвиля має будуватися на емоціях глядача. Навіть якщо ми робимо якусь сумну історію – вона не може бути постійно сумною. Тон оповідання треба міняти, чим частіше, тим краще. Історія заставляє глядача плакати, потім йому хочеться сміятися. Цього можна досягти, змінюючи, наприклад, музичний фон.
Наскільки етично брати крупний план, коли герой розповідає зі сльозами на очах? Все залежить від вашої редакційної політики та вашого завдання. З одного боку, в журналістиці має бути відповідь на запитання: що, де коли і ніякої особистої думки журналіста. А у відео історії так не вийде. Ви навіть ідете знімати новинний репортаж і обираєте, що знімати. Тут треба балансувати. Особисто я зняв би.
Який курс зі створення відео репортажів ви порадили б? Якщо чесно, я проходив лише один курс, і він мені не сподобався. Все-таки достатньо інформації є в ютубі, треба ставати і знімати. До того ж курси зараз дуже дорогі. Базові навички є у відкритих джерелах. Все інше – беріть, копіюйте, якщо хтось вдало це зробив.
Всі зйомки ведуться на вулиці. Чи варто відкривати студію, чи будуть студійні зйомки цікаві для глядача? У студії ви можете зробити фон і зняти на ньому 20 відео, після чого він набридне. Я знімаю відеоблоги й користуюся зеленою тканиною, розтягнутою позаду. В різних студіях пофотографували фони і просто міняємо їх. Свою студію робити дорого. Якщо ви будете знімати тільки для себе і не здавати її в оренду, то вкладені кошти не відіб’єте. Можна виділити якийсь куточок, головне, щоб там не було сильної луни. Купіть декілька паперових фонів і можете їх міняти. Можна також гратися світлом. На фон можна також кинути звичайний прожектор із фільтрами, які змінюють колір. Для інтерв’ю якесь приміщення було б доцільним. Бо на вулиці складно знімати, там то дощ, то вітер, світло постійно змінюється.
Як зачепити глядача за дві секунди? Наприклад, ми знімаємо репортаж з-під офісу Президента, де люди вийшла на акцію підтримки Стерненка. Вони там стоять дві години й нічого не відбувається. В кінці вони, як завжди, кидають фаєри і починається якесь дійство. Як ми починаємо зазвичай? Сходяться люди, ми даємо коментар організатора і в кінці – фаєри. Та до цих фаєрів ніхто не додивиться. Тоді ці фаєри ставимо наперед, говоримо про сутички під офісом Президента – і все. Всі й так знають, хто туди прийшов і для чого. Інше можна у підводці написати або в тексті. Якщо ж ви робите репортаж, треба починати з «двіжа»: накал, потім увага спадає і знову щось цікаве.
Прямі ефіри в соціальних мережах. Як ви оцінюєте цей інструмент для журналістів в умовах пандемії? Дивлячись який результат від цього очікувати. Ми в «Українській правді» робили серію прямих ефірів. Брали інтерв’ю з Кошовим, Притулою. Там були хороші питання, гарні інтерв’ю. але великих переглядів в ютубі вони не набрали. Для галочки можна зробити. Але якщо ти хочеш зняти якісно – треба підготуватися, поїхати і зняти. Звук у фейсбуці не важливий – там субтитри грають роль. А в ютубі, якщо у вас буде поганий звук, ваше відео пропало. Головне – хороший звук. І це може дати петличка вартістю 500 грн. А от стріми – це хороша штука, їх можна і треба робити.
Поради. Є речі, на які варто звертати увагу. Дуже хороший тренд – відео з субтитрами. Звертайте увагу на ТікТок. Думаю, на декілька найближчих років це буде майбутня платформа і той ЗМІ, який першим на неї перейде, зірве куш. Там нічого не треба – на телефон зняв, петличку почепив і все. І мільйони переглядів. Можна заливати туди відео історії з субтитрами, у вас буде аудиторія, яка зможе потім переходити в інстаграм, в ютуб, на сайт за посиланням. Тому мені здається, це дуже хороша перспектива.
І головне. Незважаючи на правила, про які йшлося вище, їх можна порушувати. Але тільки тоді, коли ви знаєте, для чого. Якщо ви стоїте на місці – ви рухаєтеся вниз. Тому немає іншого виходу, ніж рухатися вгору.
До речі, Міністерство цифрової трансформації розробило освітній серіал «Цифрова журналістика», що допоможе журналістам опанувати нові цифрові інструменти. Освітній серіал вже доступний у безкоштовному доступі на порталі Дія.Цифрова освіта.