У 2023 році в Україні зафіксовано рекордно низьку кількість інцидентів, пов’язаних із атаками на журналістів, що пов’язано із згуртуванням українського суспільства в протистоянні зовнішньому ворогу та із більшою обережністю працівників медіа, які працюють у небезпечних умовах.
Про це йдеться у щорічному звіті «Атаки на працівників медіа в Україні» за 2023 рік, який підготовлено експертами лондонського фонду «Справедливість для журналістів» у партнерстві з Національною спілкою журналістів України. Спільно з НСЖУ цей фонд збирає свідчення про напади на працівників медіа, прагнучи оцінити ризики і створити дієві рекомендації щодо безпеки журналістів.
«У 2023 році зафіксовано рекордно низьку загальну кількість інцидентів за весь період спостереження, – ідеться у звіті. – У 2022 році українське суспільство об’єдналося проти зовнішнього ворога, а багато внутрішніх незгод були відсунуті вбік, що вберегло журналістів від атак «зсередини».
Відповідно до методології Фонду, в Україні за 2023 рік підтверджено 89 нападів на професійних та громадянських медіапрацівників. Серед них – як самі постраждалі працівники ЗМІ, так і їхні родичі.
Під час повномасштабного вторгнення 47% інцидентів, які сталися на підконтрольній Україні території, були з боку російських військових. У 2023 році було зафіксовано в 3 рази менше інцидентів, ніж у 2022 році.
«До початку 2023 року всім українським та іноземним журналістам стало зрозуміло, що російські війська не дотримуються правил ведення війни, а статус «Преса» не передбачає жодного захисту для журналістів. Це привело до того, що журналісти максимально обережно працюють у зонах бойових дій, уникають необережності на передовій для отримання інформації та дотримуються заведених для ЗМІ правил значно суворіше, ніж у 2022 році», – мовиться у звіті.
Це, однак, не означає, що злочини проти журналістів припинилися. Унаслідок російської агресії у 2022-2023 роках на підконтрольній Україні території під час виконання професійних обов’язків загинули 16 працівників медіа, зокрема, в 2023 році зафіксовано 4 вбивства. Жертвами російських військових стали український фіксер Богдан Бітік, французький відеожурналіст Арман Солдін, українська письменниця Вікторія Амеліна і фотограф-фрілансер Володимир Миронюк.
Крім того, в 2023 році було щонайменше 25 нападів із замахом на вбивство. Часто такі напади супроводжувалися тиском нефізичного характеру, наприклад, пошкодженням транспортних засобів, якими їздили журналісти в зоні бойових дій.
На неокупованій території України, як і в попередні роки, найпоширенішими методами тиску на працівників ЗМІ залишаються напади та погрози нефізичного характеру. У 2023 році в Україні зафіксовано лише один напад у судовому порядку. Цей випадок не стосувався жодного представника влади.
Варто зазначити, що не вся інформація щодо загроз та різного роду нападів оприлюднюється, насамперед через те, що значна частина території країни залишається під окупацією. Цілком імовірно, що після деокупації з’явиться нова інформація про інциденти, які сталися у 2022-2023 роках.
Повна версія звіту доступна на сайті Фонду (англійською мовою).
Довідка: Фонд «Справедливість для Журналістів» зареєстрований в Лондоні. Він виділяє кошти на журналістські розслідування тяжких злочинів проти працівників ЗМІ, а також допомагає журналістам і блогерам оцінювати і мінімізувати свої професійні ризики. Місія Фонду полягає в тому, щоб полегшити журналістам доступ до існуючих ресурсів і адаптувати їх під особливості конкретного регіону.
З 2020 року Національна спілка журналістів України є партнером Фонду «Справедливість для журналістів» (Лондон) з моніторингу в Україні атак проти медіапрацівників «Мапа Медіаризиків».
Інформаційна служба НСЖУ