Студенти та викладачі Волинського національного університету імені Лесі Українки допомагають українським військовим з тилу.Одним із проєктів започаткованим освітянами стало виготовлення сонячних панелей, якими можна заряджати не тільки телефони, а й інші різноманітні ґаджети. Матеріал про цю ініціативу вийшов у виданні Район.Луцьк у межах проєкту «Ми з України!».
Ще на початку війни ректор Лесиного вишу відвідував українських бійців на прикордонних позиціях. Саме тоді військові розповіли про те, що потребують альтернативи звичайним генераторам.
За декілька днів після цього викладачі університету напряму поспілкувалися із захисниками та вирішили розпочати виготовлення сонячних панелей.
««Вони висловили бажання, аби система була ефективна, мобільна, максимально дешева, щоб у разі втрати чи пошкодження не приносила великих матеріальних збитків. Ми вирішили побудувати таку конструкцію на основі сонячної панелі та недорогих електронних елементів. Окремі складники конструкції, для її здешевлення, виготовляємо власноруч. Для цього використовуємо засоби 3D-прототипування», – розповідає професор кафедри Олександр Мартинюк.
Достатньо швидко в університеті зібрали групу з 20 студентів, які розпочали виготовлення панелей. Проте зазвичай студенти створюють ці прилади групами по 4-5 осіб і кожного разу міняються.
На створення першої панелі витратили близько однієї доби, далі процес поступово став пришвидшуватися.
Готова сонячна панель має невелику вагу, складається з корпусу, набору модулів і чотирьох драйверів (для під’єднання чотирьох телефонів чи павербанків), тому дозволяє заряджати одразу чотири пристрої.
«Як тільки пішов розголос у засобах масової інформації про наші панелі, то військові почали самі телефонувати та просити зробити безшумні конструкції для бійців. Наразі ми виготовили вже близько 70 зарядних модулів, декілька десятків накопичувачів електроенергії (павербанків) та перетворювачів напруги на 220 В для наших захисників», – розповідає директорка навчально-наукового фізико-технологічного інституту Галина Мирончук.
Нині попит на сонячні батареї дещо знизився, адже з’явилися різноманітні альтернативи. Також сонячного світла стає все менше.
Проте викладачі та студенти не зупиняються на досягнутому. Вони розпочали створювати павербанки для військових.
Нагадаємо, що проєкт НСЖУ «Ми з України!» покликаний розповісти широкій аудиторії про героїзм простих людей у часи війни. До нього можуть долучитися усі ЗМІ.