На початку повномасштабної війни росії проти України 23-річна біологиня Валерія Грицаєнко та 31-річний фізик-теоретик Михайло Тульськийопинилися у Бородянці. Як розповідає Михайло, вони виїжджали вже тоді, коли у місті точилися жорстокі бої і стояли блокпости російських військових.
Тепер вони починають своє життя практично з нуля у Львові. Тут вони волонтерять та продовжують займатися наукою – зокрема, надихають дітей-переселенців займатися фізикою, біологією та загалом дослідженням світу.
Матеріал про молодих науковців вийшов на сайті Leopolis у межах проєкту НСЖУ «Ми з України!»
«У Львів нас вивело диво. І досі ми намагаємось ділитись дивом з тими, хто теж опинився тут. З тими, кому поталанило менше за нас – дітьми, чиє дитинство так брутально було затьмарене російським мороком», – каже Михайло Тульський.
Як каже Валерія, коли вони приїхали до Львова, вона одразу почала шукати роботу.
«Я звернулась за допомогою до наукової спільноти і знайшла список лабораторій, які підтримують українських вчених під час війни. На той момент я вже прийняла рішення залишитись в Україні. Після тих двох тижнів під Бородянкою, мені було важко думати про від’їзд до іншої країни. Серед тисяч лабораторій по всьому світові було мало дистанційних пропозицій. Але, на щастя, на мій лист відгукнувся американський вчений Брюс Конклін з Інституту Гладстон».
Зауважує, для неї як молодої вченої – співпрацювати з ними – це щось фантастичне.
Михайло продовжує роботу над стартапом щодо розробки нового покоління пристроїв для вводу інформації (input device) і дослідження у сфері теоретичної фізики.
Разом із цим, молоді люди займаються волонтерством, є менторами у львівській безкоштовній креативній школі для дітей What If Creative School. У першу чергу вона розрахована на тих, хто був змушений переїхати до Львова через активні бойові дії.
«Ми з Мішею маємо свій курс під назвою «Історія Всесвіту». Цей курс об’єднав мої знання з біології та Мішині знання з фізики. Окрім того, що ми намагаємось поділитися з ними своїми науковими знаннями про світ, ми докладаємо усіх зусиль, аби створити для дітей безпечну та теплу атмосферу. Вони знають, що можуть отримати від нас будь-яку пораду та підтримку», – говорить Валерія.
Нагадаємо, що проєкт НСЖУ «Ми з України!» покликаний розповісти про героїзм простих людей у часи війни.