Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція мають забезпечити миттєве реагування правоохоронців на всі факти перешкоджання діяльності журналістів, які стають їм відомими. За останні кілька років у відповідному питанні присутня позитивна тенденція, однак ця професія в нашій країні й надалі залишається небезпечною. Про це йшлося під час організованих Національною спілкою журналістів України Громадських слухань з питань захисту прав журналістів, боротьби із безкарністю та фізичною агресію щодо працівників ЗМІ, які пройшли у Києві 2 листопада.
Зокрема, як повідомив перший заступник керівника Головного слідчого управління Національної поліції України Сергій Пантелєєв, цьогоріч порівняно з минулим роком кількість злочинів проти журналістів зменшилася на 20%. Натомість, на 50% збільшилася кількість повідомлень про підозру фігурантам цих злочинів. За 9 місяців органи досудового розслідування розпочали провадження по 160 кримінальних проступках, тоді як торік за відповідних період – по 214 проступках.
Заступниця Міністра внутрішніх справ України Мері Акопян наголосила на важливості співпраці в боротьбі проти злочинів, учинених щодо журналістів, з боку всіх учасників процесу: правоохоронців, самих журналістів, громадськості, міжнародних партнерів.
– На жаль, журналісти іноді не готові відразу писати заяви до поліції, подавати скарги. А коли проходить деякий час, встановлювати винних осіб значно важче, – сказала Мері Акопян.
Заступниця міністра нагадала про позитивні приклади притягнення до відповідальності нападників на журналістів.
Зокрема, оголошено про підозру трьом особам в кримінальному провадженні щодо нападу на журналістів «Радіо Свобода» в офісі «Укрексимбанку». Як запобіжний захід суд обрав для працівників банку нічний домашній арешт і особисте зобов’язання.
Крім того, повідомлено про підозру і встановлено запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту керівникові ресторану, де 4 жовтня було вчинено напад на журналістів «Думської ТВ».
Також Мері Акопян пообіцяла належне реагування поліції щодо нападу на журналістів телеканалу «НАШ» 30 жовтня 2021 року.
«Професія журналіста в Україні досі небезпечна», – голова НСЖУ Сергій Томіленко
Незважаючи на певні позитивні тенденції у питанні захисту прав журналістів України, професія журналіста в нашій країні й надалі залишається небезпечною. Про це заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко під час організованих НСЖУ Громадських слухань з питань захисту прав журналістів, боротьби із безкарністю та фізичною агресію щодо працівників ЗМІ.
– Проведений нами моніторинг свідчить про те, що за 10 місяців поточного року на підконтрольній українському урядові території відбулося 59 інцидентів із застосуванням сили до журналістів під час виконання ними професійної діяльності, – сказав Сергій Томіленко. – Фактично, кожні 5 днів фіксується побиття журналістів, спалення їхніх автомобілів, пошкодження апаратури. Як наголошують фахівці ЮНЕСКО, більше уваги має приділятися погрозам, які надходять журналістам, у тому числі онлайн. Адже, як показує практика, такі погрози часто втілюються в реальне життя. Журналістська спільнота України очікує на потужні сигнали з боку правоохоронних органів щодо реагування на агресію проти журналістів. Зокрема, має бути розкрите вбивство черкаського журналіста Вадима Комарова, резонансне побиття журналістів у місті Дніпро цьогоріч у липні, інші випадки нападів на представників журналістської професії.
Водночас, Сергій Томіленко відзначив і певний прогрес у розбудові в поліції та прокуратурі механізмів реагування на перешкоджання журналістській діяльності. Це вже дає певні результати. Так, було оперативно розслідувано напад на журналістів в Одесі в лютому цього року, і вирок щодо нападників уже набув сили.
– Всі робочі групи, наради, слухання з питань захисту прав журналістів – це лише процес. А результатом має стати невідворотність покарання в кожному випадку вчинення злочинів проти представників журналістської професії, – наголосив Сергій Томіленко. – Тільки така невідворотність зупинить нові атаки проти медіафахівців.
Громадські слухання з безпеки журналістів проводяться Національною спілкою журналістів України щорічно у листопаді від 2017 року. Цим заходом НСЖУ відзначає Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, який ООН встановила на дату 2 листопада.
Участь у цьогорічних слуханнях взяли представники МВС, Національної поліції, Офісу Генерального прокурора України, Моніторингової місії ООН з прав людини, Посольства ФРН в Україні, медіаюристи, експерти.
У 2021 році Національна спілка журналістів України реалізує кампанію «Протидія безкарності проти журналістів в Україні» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.