Всі нагороди Free Media Awards (Премія імені Герда Буцеріуса “Вільна преса Східної Європи”) у 2021 році дісталися білоруським журналістам і ЗМІ. Про це повідомляє один з присуджувачів цієї премії – німецький фонд Zeit з Гамбурга.
Зазвичай премію Free Media Awards присуджують журналістам відразу з декількох країн, проте в цьому році було зроблено виняток.
Премію отримали:
журналістка tut.by Катерина Борисевич за репортаж про судові процеси і кримінальних розслідуваннях в Білорусі;
журналістки “Белсату” Катерина Андрєєва і Дарина Чульцова за їхні репортажі в прямому ефірі про протести в Білорусі, обидві були засуджені до 2 років позбавлення волі;
журналістка “Нашої Ниви” Наталія Лубневська за статті про політичних в’язнів,
портал Tut.by і Білоруська асоціація журналістів.
“На думку незалежного журі, відмічені нагородами журналісти, дослідницькі групи і організації відмінно справляються зі своєю повсякденною роботою і демонструють видатну мужність перед лицем драматичної ситуації в своїй країні”, – говориться в прес-релізі.
Премія Free Media Awards була заснована у 2000 році Фондом ZEIT спільно з норвезьким Stiftelsen Fritt Ord на підтримку незалежної журналістики в Східній Європі.
У Національній спілці журналістів України вітають рішення преміювати авторитетною європейською премією за захист свободи слова хоробрих білоруських журналісток та незалежну Білоруську асоціацію журналістів та команду порталу Tut.by.
- Нині виконання професійних журналістських обов’язків у Білорусі є злочином, наших колег кидають за грати, штрафують, переслідують, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Тому важливо привертати увагу всього світу до обурливої ситуації із атаками на БАЖ та на незалежних білоруських журналістів аби домогтися свободи для наших колег.
Нагадаємо, що НСЖУ постійно проводить інформаційні кампанії на підтримку білоруських журналістів, організовує спільні заходи із БАЖ та телеканалом БЕЛСАТ. Спільно із Польською асоціацією журналістів підготовлено документальну книгу розповідей білоруських медійників «Я журналіст. Чому ви мене б’єте?».
Улітку 2021 року в НСЖУ проведено зустріч із білоруськими журналістами, які через тиск вдома виїхали до України. Наразі Спілка долучається до вирішення проблемних питань, пов’язаних із легалізацією перебування білоруських журналістів в Україні – відбуваються комунікації з керівництвом Міграційної служби, Державного центру зайнятості, Міністерства інтеграції окупованих територій.
За ініціативи керівництва НСЖУ у Києві пройшла зустріч Представниці ОБСЄ з питань свободи медіа Терези Рібейро із незалежними білоруськими журналістами.
Спілка спільно із представництвом телеканалу БЕЛСАТ всіляко сприяє в роботі заступнику голови Білоруської асоціації журналістів Борису Горецькому, який наразі перебуває у Києві.