Увечері 6 липня на майдані Незалежності в Києві правозахисники, журналісти та небайдужі люди влаштували акцію солідарності з ув’язненим у Криму журналістом проєкту “Радіо Свобода” “Крим.Реалії” Владиславом Єсипенком. Присутні на акції вимагали звільнення журналіста та реакції української влади на незаконні дії Росії.
Цього ж дня в Криму відбувся “суд” над Єсипенком: окупаційна влада переслідує Владислава через журналістську діяльність. За рішенням суду, Єсипенка залишили в СІЗО ще на пів року. Журналіста затримали 10 березня цього року в Криму, під час затримання в нього нібито знайшли гранату. Згодом експертиза не знайшла відбитків Владислава на гранаті. За попередньою інформацією, чоловіка арештували у зв’язку з його політичними поглядами після відвідування акції з нагоди дня народження Тараса Шевченка, яка відбулась у місті 9 березня 2021 року.
Владислава катували під час затримання, щоб домогтися зізнання в тому, чого він не скоював. Його дружина Катерина Єсипенко під час акції розповіла, що її чоловік ледь пережив тортури та допити окупантів. Вона додала, що за життя та свободу її чоловіка наразі борються правозахисники, а держава в цьому питанні не діє.
Катерина Єсипенко звернулася до Зеленського із закликом реагувати на арешт чоловіка: “Я пропоную вам особисто подивитися в заплакані очі нашої донечки. Вони говорять красномовніше за мене. Я твердо вірю, що Владислав та всі політв’язні повернуться додому завдяки вашим зусиллям, пане президенте”.
Як розповів керівник “Крим.Реалії” Володимир Притула, Владислав Єсипенко працював у проєкті три роки, не маючи журналістської освіти, фактично в підпільних умовах.
“Російська влада не хоче, щоб надходила інформація з окупованого Криму і щоб кримчани знали, що дійсно відбувається там. Владислав передавав надзвичайно якісні матеріали “Радіо Свобода”, він справжній журналіст і потребує солідарності журналістів та суспільства”, – каже Володимир Притула.
Притула під час заходу передав листа дружині Єсипенка від президента компанії Джеймі Флая зі словами підтримки до Владислава, запевняючи, що боротьба за нього буде продовжена.
Учасники акції наголосили, що для підтримки Владислава та інших політв’язнів важливо писати листи. За словами керівниці Кримської правозахисної групи Ольги Скрипник, їхня організація їх збирає: “Надсилайте нам листи, тому що кожне слово, яке можуть прочитати в’язні, важливе. Це реальна підтримка для виживання в нелюдських умовах”.
Постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич закликав родичів політв’язнів звертатися до ППУ, тому що робота в цьому напрямі для представництва пріоритетна: “Для нас політв’язні – не цифра, це не просто понад сто людей за ґратами, це конкретні люди, їхні історії, і ми робитимемо все, щоб їм допомогти”.
олова Об’єднання родичів політв’язнів Кремля Ігор Котелянець висловився, що саме держава має забезпечувати підтримку людей, які потерпають від репресій Росії. За його словами, держава давно підготувалася до цього і напрацювала надважливий законопроєкт про соціальну і правову підтримку політв’язнів, які перебувають на окупованих територіях, та їхніх родин. “Президент обіцяв, що проєкт буде внесений до парламенту, і ми закликаємо внести цей проєкт якомога швидше”, – додав Котелянець.
На акції також була присутня білоруська журналістка Олена Приходько, яка мусила виїхати з Білорусі через тиск. Вона прокоментувала, що всі речі, про які йшлося на акції – тортури та багаторічні вироки, – відбуваються й у Білорусі.
“Це відбувається, бо сценарист і режисер цього – Кремль. Білорусь така сама окупована територія – окупована владою Лукашенка, але всі знають, хто його підтримує та за чий кошт він вчиняє тероризм. Це болить нам, нас не треба переконувати, що всі ці вироки сфабриковано. Тому наше слово має значення, інакше нас, журналістів, не переслідували б за це. Не зупиняйтеся, не мовчіть, згадуйте імена ув’язнених – тоді політики вимушені будуть ворушитись і розв’язувати ці питання”.
Національна спілка журналістів України також вимагає звільнення Владислава Єсипенка. Перша секретарка НСЖУ Ліна Кущ наголосила, що Владислава ув’язнили лише за те, що він виконував свою роботу, і що журналістика – це не злочин.
Правозахисники також закликають українців підтримати Владислава Єсипенка та інших в’язнів. “Поширюйте інформацію про переслідування наших громадян на окупованих територіях, приходьте на акції солідарності, пишіть листи та передавайте їх у в’язниці. Це зменшує ризик того, що політв’язнів битимуть і триматимуть у поганих умовах. Ми боротимемося, поки остання людина не буде звільнена”, – зауважила голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
Організатори акції: Кримська правозахисна група, Центр прав людини ZMINA, Національна спілка журналістів України, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Платформа за звільнення політв’язнів.
Сайт Zmina.ua